Čím dál tím více aerolinek okrouhává své služby a především pak zpřísňuje pravidla pro zavazadla, v ceně letenky často už zůstává jen příruční zavazadlo. I do něj se ale dá zabalit na několikadenní – ba dokonce i na několikatýdenní – cestu, stačí vědět jak. My vám tady přinášíme pár tipů, jak do baťohu nebo malého kufříku nacpat vše, co je na cestách potřeba.
Zkontrolujte rozměry
Než vůbec začnete balit, zkontrolujte na stránkách aerolinky, se kterou letíte, jaké rozměry může to příruční zavazadlo mít. Ty nejlevnější letecké společnosti totiž ještě dělí příruční zavazadla na malé a velké, a pokud si přinesete špatnou velikost, budete hodně doplácet.
Malé příruční zavazadlo je batoh nebo kabelka, které se v letadle vejdou pod sedačku před vámi. Jeho rozměry se u různých společností liší, přibližně je to ale okolo 40 x 30 x 20 cm.
Velké příruční zavazadlo může být i kufr na kolečkách, který se ukládá do schránek nad hlavami. Každá společnost jeho rozměry pak opět speficikuje trochu jinak.
Pozor i na váhu, někdy je limit omezen na 10 kg, jindy stačí, když zavazadlo sami uzvednete.
Batoh nebo kufr?
Jen co vyřešíte rozměry, zamyslete se, jakým stylem budete cestovat. Vezete se z letiště rovnou na hotel, kde si budete všechna zavazadla nechávat? Vemte příruční kufr, vejde se tam víc a oblečení se méně mačká. Mizíte po příletu rovnou do hor nebo na celodenní procházku městem? Určitě vemte pohodlný batoh, který vás nebude při toulkách otravovat.
Nepřehánějte to s oblečením
Balte jen to nejnutnější oblečení, nejedete přece na módní přehlídku. Doporučujeme brát univerzální kousky, které jdou spolu libovolně kombinovat. Zjistěte si předem předpověď počasí, a balte podle toho. Používejte „pravidlo tří“ – jedno nosíš, jedno pereš, jedno sušíš. Proto vám i na měsíční výlet vystačí tři trička a tři kusy spodního prádla.
Neskládat, rolovat!
Oblečení je skladnější a především se méně mačká, když se roluje do válečků, místo klasického skládání. Dají se pořídit také vakuové sáčky, do kterých se oblečení naskládá a následně vysaje vzduch vysavačem, takže se ušetří šíleně moc prostoru. Ale pozor, použijte je pouze v případě, že budete mít možnost si z nich vzduch vysát i při cestě zpátky!
To nejobjemnější na sebe
Pravidla pro příruční zavazadla jsou stále přísnější a přísnější, ale nikdo nám nemůže zakazovat, kolik si toho můžeme brát na sebe nebo co všechno můžeme mít po kapsách. Proto si vždycky oblékněte tu nejobjemnější bundu a obujte nejtěžší boty, pantofle patří do zavazadla, pohory na nohy. Klidně si můžete s sebou vzít skladnou plátěnou tašku, na sebe pak hodit pět mikin, dva kabáty a troje kalhoty, kolem krku deku, a jen co projdete kontrolou, všechno to nadbytečné shodit do plátěné tašky a vykouzlit si tak zavazadlo navíc.
Tekutiny
Na palubu letadla můžete brát tekutiny, ale každá jednotlivá lahvička může mít maximálně 100 ml, a všechny dohromady se pak musí vejít do litrového plastového sáčku. Hodně hotelů ale dává do koupelen mýdlo i šampon, a tak s sebou možná ani nic potřebovat nebudete. Případně si předem nakupte miniatury šamponů, sprchových gelů a krémů, mají je v každé drogerii, anebo si sežeňte prázdné malé lahvičky a kosmetiku do nich přelijte. Další možností je nakoupit si všechno až na místě a dělit se o zubní pastu s ostatními spolucestovateli.
Pozor co se smí a nesmí
V příručním zavazadle nesmí být nic ostrého, výbušného, ani jinak nebezpečného. Neprojdou proto nože, nůžky, žiletky, ale ani ostré trekové hole, dlouhá lana a kabely, a kolíky od stanu. Jestli s sebou něco takového opravdu potřebujete, připlaťte si za jedno odbavené zavazadlo pro celou skupinu. A pokud s sebou nechcete tahat o batoh navíc, naskládejte tyto „nebezpečné předměty“ do papírové krabice, tu pošlete jakožto odbavené zavazadlo, po příletu si její obsah přehoďte do svých příručních batohů a prázdnou krabici vyhoďte. Než poletíte zpátky, novou krabici vám určitě rádi zadarmo dají v jakémkoli supermarketu.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu