Zajímavá vás, jaká je kultura a zvyky ve Vietnamu? Co všechno byste měli vědět před cestou do této krásné země? Co stojí za tím, že jsou Vietnamci takoví, jací jsou? Tak čtěte dál.
Krátká historie
Nemyslete si, historie Vietnamu je velice pestrá a určitě by se o ní dalo povídat dlouho. Ovšem zemi a obyvatelstvo nejvíce zasáhly tyto 3 události:
- kolonizace Francií – již od 17. století se francouzští misionáři snažili o získání silného vlivu na vietnamském území. V polovině 19. století se jim to povedlo a pomocí vojenské síly získali nadvládu nad velkou částí země. Své koloniální území pojmenovali jako Francouzskou Indočínu. Až po druhé světové válce byl vliv Francouzů ukončen, ale je zde místy cítit až dodnes.
- Vietnamská válka – v 60. letech 20. století vypukl konflikt mezi Jižním a Severním Vietnamem. Na straně Jižního Vietnamu bojovala i americká vojska, která začala používat jedovatou chemikálii Agent Orange. Ta nejenže kontaminovala půjdu a zničila životní prostředí, ale zmrzačila miliony Vietnamců. Válka skončila až v roce 1975, kdy padl Saigon (dnešní Ho Či Minovo Město) a Severní Vietnam vyhrál. Následně Jižní Vietnam zanikl a oba územní celky byly sloučeny v jeden Vietnam.
- Vliv Číny – už od počátků vzniku Vietnamu až do současnosti je země pod velkým vlivem Číny. Tento vliv je nejvýrazněji cítit v severní části Vietnamu.
Dne 2. července 1976 vznikla oficiální Vietnamská socialistická republika. Od té doby vládne v zemi Komunistická strana Vietnamu, která sice povoluje soukromé podnikání, ale silně omezuje lidská práva (internetová cenzura, vznik dalších politických stran, občanská práva atd.)
Obyvatelstvo
Vietnam má necelých 100 milionů obyvatel. Většinu tvoří Vietové, a to cca 85 % vietnamské populace. Celkem je ve Vietnamu okolo 54 etnických skupin, přičemž ty nejmenší z nich čítají jen pár desítek/stovek příslušníků. Většina těchto méně početných etnických skupin žije na severu v horách a v Centrální vysočině. Mezi nejpočetnější etnické skupiny patří Hmongové (cca 1,2 %), Daové (0,5 %), etnikum Tai (2 %), Thaiové (1,89 %), Nungové (1%), Muingové (1,5%) a Khmérové (1,5 %). Různé etnické skupiny od sebe rozeznáte především podle oblečení (a hlavně podle pokrývky hlavy). Většina těchto etnik se živí zemědělstvím, řemeslnou výrobou a chovem zvěře.
Přibližně 2/3 obyvatelstva Vietnamu žijí na venkově. Lehce překvapivý může být fakt, že téměř polovina vietnamského obyvatelstva je mladší 30 let!
Jazyk
Úředním jazykem je vietnamština. Jedná se o tonální jazyk, v němž se pracuje i s výškou, resp. tónem slova (skupina jazyků, která je pro našince velmi těžká k nauce). Etnické skupiny mají své vlastní jazyky.
Díky francouzské kolonizaci zde převážně postarší generace ještě mluví francouzsky. Na venkově a v zapadlých oblastech je větší pravděpodobnost, že se dorozumíte tímto jazykem než anglicky. Výuka angličtiny se zde poslední dobou hodně rozšiřuje a je již povinná ve školách.
Náboženství
Vietnam patří k jedné z nejateističtějším zemím světa – tedy co se týče oficiálního prohlášení. Ačkoliv je téměř 80 % obyvatelstva označována jako „ateistická„, tak tomu není zcela pravda. Vietnamci jsou poměrně věřící národ, jen nevěří v jedno předem definované náboženství. Věří například v posmrtný život a ve velké míře tak uctívají své předky, jelikož se domnívají, že díky tomu jim předci mohou pomoci k zajištění blahobytu v současném životě.
Obecně ale platí, že tedy více jak 3/4 obyvatelstva jsou ateisté. Z věřících jsou nejvíce zastoupeni budhisté (cca 8 %) a křesťané – katolíci (cca 6 %).
Státní svátky:
- 1. ledna – Nový rok
- 21. leden – 20.únor (pohyblivý svátek) – Nový lunární rok (Tet)
- 5. března – Svátek mrtvých
- 8. dubna – Svátek Buddhova narození, osvícení a smrti
- 30. dubna – Den sjednocení Vietnamu
- 1. května – Svátek práce
- 19. května – narození Ho Či Mina
- 15. července – Den bloudících duší
- 2. září – Národní den
- 25. prosince – Vánoce
- 31. prosince – Nový rok
Jedním z největších svátků ve Vietnamu je právě Nový lunární rok. Oslavy probíhají podobně jako naše vánoční hostiny jen s výjimkou, že jejich přípravy a „dovolené“ trvají déle než měsíc, tudíž pokud sem chcete zavítat právě v období oslav Nového lunárního roku, tak počítejte s tím, že nic nefunguje, vše je zavřené a silnice jsou plné.
Další potřebné informace:
- nezapomeňte, že do Vietnamu potřebujete víza. Informace jak na víza se dočtete u nás ve speciálním příspěvku.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu