Vietnam je jednou z nejbezpečnějších zemí jihovýchodní Asie, kriminalita je ve Vietnamu nižší, než v Praze. Doporučujeme dodržovat několik základních pravidel a bezpečnost ve Vietnamu pro vás nebude tématem. Pořiďte si kopii nebo fotku cestovního pasu pro případ jeho odcizení nebo ztráty. Důležité doklady, peníze a cennosti si rozdělte do více zavazadel nebo je ponechte na hotelovém trezoru. Nenoste šperky, zlaté hodinky a foťáky příliš na očích. Svá zavazadla nespouštějte z očí, nikdy je nenechávejte v autě. Nenechávejte své cennosti volně ležící na hotelovém pokoji a buďte zvlášť opatrní v dopravních prostředcích. Upozorňujeme, že často dochází k podvodnému nacenění služeb jako taxi, čištění a oprava obuvi nebo využití minibaru a také k prodeji falešných jízdenek na hromadnou dopravu. Řidiči i chodci musí být extrémně opatrní při pohybu na silnici i na chodníku: vietnamská doprava je velice agresivní a chaotická.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zaregistrovat se do systému DROZD. Samozřejmostí je být v kontaktu s rodinným příslušníkem nebo přáteli v ČR, kteří znají vaše cestovatelské plány a mohou vám v případě nouze finančně pomoci nebo se obrátit na zastupitelský úřad či policii. Velvyslanectví ČR najdete v Hanoji na adrese 13 Chu Van An, kontaktovat jej můžete na telefonním čísle +84 24 3845 4131-2 ve všední dny.
Výrazně doporučujeme ve Vietnamu nekupovat, nepřechovávat a nepožívat drogy. Drogové delikty podléhají trestu smrti, který se týká i zahraničních turistů. Doporučujeme respektovat zákaz vstupu nebo omezení fotografování na vybraných lokalitách. Bezpečnost ve Vietnamu tak bude na vaší straně.
Riziko přírodních katastrof
Během sezóny dešťů hrozí záplavy a s nimi spojené sesuvy půdy. Ojediněle se můžete ve Vietnamu setkat také se zemětřesením. Zvlášť oblast středního Vietnamu, výjimečně i severní Vietnam, celoročně podléhají riziku silných tajfunů. Informujte se o aktuálním riziku na webu Tropical Storm Risk a v případě zasažení oblasti vašeho pobytu komunikujte s místními orgány skrze hotelový personál nebo cestovní agenturu.
Zdraví a očkování
Při cestě do Vietnamu není povinné žádné očkování, my přesto doporučujeme alespoň cestovatelský základ. Cestovatelským základem je očkování proti žloutence A + B, navíc si před cestou zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu – interval přeočkování u dospělých osob je 10 – 15 let. Neprošvihli jste náhodou přeočkování? Dalšími doporučenými vakcínami jsou vakcína proti břišnímu tyfu, vzteklině a japonské encefalitidě. Více o očkování na cesty si přečtěte v našem článku, který se tomuto tématu věnuje. V destinaci nepodceňujte horečku dengue a riziko malárie a používejte repelent a moskytiéru nebo elektrický odpuzovač hmyzu. Při podezření na nakažení urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Ve Vietnamu nepijte vodu z vodovodu, používejte pouze balenou vodu s neporušeným uzávěrem a vyhněte se ledu v nápojích. Před cestou si sjednejte cestovní pojištění a v případě potřeby zdravotní péče navštivte výhradně soukromou kliniku.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu