Vietnam

Doprava ve Vietnamu

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
3 lidi

Doprava ve Vietnamu je šílená. Ne že by se nedalo nikam dostat, ale provoz na silnicích, a to především ve městech, je jen pro ostřílené řidiče/chodce.

Vietnam je nádherná země, ale na dopravu trošku náročnější (především, pokud toho chcete vidět hodně za málo času). A to z důvodu velké geografické vzdálenosti zajímavých míst. Mnoho jich totiž naleznete na severu Vietnamu, hromadu ve středním Vietnamu a některá „must visit“ místa najdete i na jihu, nemluvě o ostrově Phu Quoc, kam musíte přeletět nebo přejet lodí.

Doprava na delší vzdálenosti

Letecky

Na delší vzdálenosti je nejrychlejší (ale určitě ne nejlepší nebo nejlevnější) využít letadlo. Například na přepravu mezi Hanojí , Ho Či Minovým Městem, Da Nangem nebo Nha Trangem je to určitě nejrychlejší způsob přepravy. Využít můžete aerolinky Bamboo Airlines, Vietjet Air anebo národní aerolinku Vietnam Airlines. Ceny se pohybují od 1 000 Kč/jednosměrná letenka. Letenky můžete kupovat i u nás v rezervačním systému.

 

Vlakem

Doprava ve Vietnamu

Vlaková doprava prošla v posledních letech modernizací a v současnosti se tak těší velké oblíbenosti nejen mezi turisty, ale i mezi místními. Železniční síť je ve srovnání s autobusovou dopravou dosti  „omezená“, prakticky se s ní dostanete pouze směrem do Lao Cai (cesta do Sapy), směrem na Halong Bay a po pobřeží od Hanoje, přes Hue, Da Nang, Nha Trang až do Ho Či Minova Města. Zato nabízí docela komfortní cestu a vyšší stupeň bezpečnosti (ve srovnání například s autobusovou dopravou).

Vlaky mají několik tříd, od těch nepohodlných (ale nejlevnějších), až po první třídy (s vlastní kabinou). Samozřejmě je zde cenový rozdíl, ale i tak jsou cenově přijatelné. To ovšem platí pouze v případě, že zvolíte národní vlaky. Pokud byste zvolili turistické vlaky, které jsou vypravovány například do Lao Cai (kousek od Sapy), tak už si bohužel za „trochu toho luxusu“ zaplatíte. Cena jízdenky v té nejlepší třídě se pohybuje okolo 700 Kč/směr.

Jízdenky na vlak můžete kupovat na portálech jako je Baolau a 12go.asia. Máme s nimi jen dobré zkušenosti. Vlakové jízdní řády si případně můžete najít na oficiálním webu Vietnamských drah. případně na cestovní agentuře vietnam-railyway.com (nejedná se o o web vietnamských drah ale opravdu o cestovku).

Lehkou nevýhodou je, že vlaková doprava není tak rychlá, jak by možná nejeden cestovatel od železniční dopravy očekával. Každopádně je však příjemnou alternativou k autobusové dopravě.

 

Autobusem

Doprava ve Vietnamu

Autobusy jezdí téměř všude, poměrně často a na silnicích uvidíte několik typů autobusů – minibusy, městské autobusy, příměstské autobusy, speciální turistické autobusy, dálkové autobusy, noční/lehátkové autobusy. Na některých trasách máte na výběr i z několika společností. Jízdenky na ty delší trasy můžete kupovat online (doporučujeme kupovat Baolau a nebo 12go.asia), jízdenky na těch kratších / příměstských trasách / trasách v zapadlých oblastech, musíte kupovat u řidiče, v některé z lokálních agentur a nebo občas i v hotelu.

Příměstské autobusy bývají často přeplněné, většinou jede autobusem více lidí, než se do něj prakticky vejde. Na to jsme všichni ale z asijských zemí jistě zvyklí. Dálkové a noční autobusy jsou velmi pohodlné a opravdu se v nich dá vyspat. Problém mohou mít osoby většího (širšího nebo vyššího) vzrůstu. Sedačky na sezení a ležení jsou dělány pro osoby vietnamské velikosti, tudíž se může stát, že pro vyšší osoby nemusí být cesta tak komfortní.

Před cestou do zapadlých oblastí si doporučujeme do telefonu stáhnout aplikací translate. Zde se totiž s největší pravděpodobností nedomluvíte anglicky a předpokládáme, že vietnamština není vaší nejsilnější stránkou. 🙂 Tudíž pokud nechcete skončit na úplně jiném místě, než jste měli původně v plánu, tak určitě doporučujeme najít nějaké komunikační řešení. Je zde na denním pořádku, že autobusy (a to především ty městské a v zapadlých oblastech) nejezdí na uvedený čas. Navíc zastavují všem podél cesty, tudíž se cesta do vaší cílové destinace může protáhnout.

Určitě ale počítejte s tím, že pokud zvolíte autobusovou dopravu, a to na delší vzdálenosti nebo do zapadlých oblastí, tak na cestě nějaký ten čas strávíte. Vzdálenosti tu jsou šílené a stav místních silnic není vždy v nejlepším stavu. Je zde tedy na denním pořádku, že například 100 km jedete klidně 4 hodiny.

 

Půjčení auta

Půjčení auta ve Vietnamu moc nedoporučujeme. Dle zákona, za účelem půjčení auta a jeho řízení, byste museli vlastnit vietnamský řidičský průkaz (nepostačí vám oficiálně ani mezinárodní řidičský průkaz). S auťákem byste sice byli „pány svého času i plánu“, ale díky místní špatné silniční infrastruktuře byste se nedostali na moc jiných míst, než s pomocí veřejné autobusové dopravy.

Pokud tedy uvažujete nad soukromým autem, tak si půjčte auto s řidičem. Vyjde okolo 1 500 Kč/den (+ malé náklady na jeho nocleh). Často řidiči mluví i na základní úrovni anglicky, tudíž se vám mohou stát i dobrými průvodci po své vlasti.

 

Doprava na kratší vzdálenosti

Na kratší vzdálenosti se můžete pohybovat taxíkem, pěšky, na kole, rikšou, Grabem, minibusem. Ovšem nejlepším řešením je půjčení motorky.

 

Půjčení motorky

Doprava ve Vietnamu

Půjčení motorky stojí průměrně okolo 100 – 200 Kč/den. Záleží kde a na jak dlouho si motorku budete půjčovat. Pokud si jí půjčíte od ubytovatele, vyjde to téměř vždy nejlevněji. Platí, že čím delší období, tím nižší denní sazba. Pokud ovšem plánujete delší trip (například z Hanoje do Ho Či Minova Města), tak určitě doporučujeme zvolit půjčení motorky u nějaké turistické agentury nebo půjčovny motorek, abyste nemuseli celou tu štreku jet dvakrát a vracet skútr na stejném místě. Jen pozor, že běžný „řidičský průkaz skupiny B“ umožňuje řídit pouze malé skútry a policajti na to dávají při kontrolách velký pozor.

Nezapomeňte, že pro řízení ve Vietnamu potřebujete mít s sebou mezinárodní řidičský průkaz. Jak si ho pořídit se dočtete v našem speciálním příspěvku.

Silniční infrastruktura na tom ve Vietnamu není moc dobře, především v odlehlých oblastech a ve vnitrozemí. Často se jedná o nezpevněné, štěrkovité a úzké cesty. Často je na nich spousta motorek, cyklistů, chodců, nějaké to auto, náklaďák a autobus. Doprava je pak velice chaotická a bez pravidel! Je třeba dávat opravdu velký pozor, a to i v případě, když silnici pouze přecházíte.

Lodě, trajekty

Vietnam je protkán několika velkými toky počínaje Mekongem. Pokud tedy zavítáte například do delty Mekongu, doporučujeme využít lodní dopravu. Často si zde můžete i pronajmout vlastní člun.

 

Ho Chi Minhova cesta (HCM)

Doprava ve Vietnamu

Dříve se jednalo o logistický systém cest, který sloužil k zásobování pozemního hnutí Vietkongu a jednotek Vietnamské lidové armády během války ve Vietnamu  (1955–1975). Vede podél vietnamsko-laoských hranic.  V současnosti je těchto cca 1 000 km oblíbenou stezkou pro cestovatele, kteří mají dostatek času a chtějí vidět ten „pravý“ Vietnam. Projíždíte totiž zapadlými oblastmi silně ovlivněnými vietnamskou válkou a osídlenými odlišnými etnickými skupinami, které nikde jinde ve Vietnamu nepotkáte. Rozhodně tuto zkušenost můžeme jen doporučit!

 

 

 

 

 

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 14. 6. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)