Vietnam

Měna a ceny ve Vietnamu

Chcete vědět, čím platit ve Vietnamu? Kde je nejvýhodnější splašit hotovost a jak je to vlastně se spropitným? Přečtěte si náš článek „Měna a ceny ve Vietnamu“ a vše potřebné se dozvíte.

Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy. Velkým plusem je stabilita této měny. Co se týče přepočtu na české koruny, tak se dá říct, že 1000 VND je 1 Kč (tudíž uberete jen 3 nuly). Vietnamské mince sice existují, ale téměř vůbec se nepoužívají. Místním údajně vypadávají z kapsy a přicházející tak o peníze. 🙂 Těšit se tak můžete na používání pouze papírových bankovek, a to od 10 000  VND až do 500 000 VND. Snadno se z vás tak stanou milionáři.

Druhou, občas použitelnou (oficiálně je totiž nelegální), měnou jsou americké dolary. Na určitých místech je možné platit právě americkými dolary, pokud nemáte zrovna po ruce vietnamské dongy. Určitě na to ale nedoporučujeme  spoléhat a vždy míst u sebe hotovost vietnamských dongů.

Ceny ve Vietnamu

Vietnam je relativně levná země. Ve srovnání s Českou republikou vás téměř všechno vyjde levněji než u nás. Ubytování, doprava i strava vás vyjde na pár kaček, pokud nevyžadujete luxusní služby.

Orientační ceny služeb:

  • hotel 3* = 400 – 500 Kč/dvoulůžkový pokoj se snídaní;
  • jídlo v běžné jídelně = 50 Kč/hlavní jídlo;
  • půjčení motorky = 200 Kč/den;
  • benzín = 15–20 Kč/litr;
  • pivo = 15 Kč/půllitr;
  • voda = 10 Kč/ půl litru.

Pokud budete mít chuť na nějaký tvrdší alkohol (anebo i víno), tak doporučujeme „tyto požitky“ koupit na letišti. Ve městě byste mohli mít problém s jejich sehnáním, případně byste se za ně nemuseli doplatit (oproti pivu a místním pálenkám) .

Jak k penězům přijít? 

Výměna peněz

Měna a ceny ve Vietnamu

Peníze můžete vyměnit klasicky ve směnárnách, bankách, ale i ve zlatnictví, v hotelech nebo menších obchodech. Nejvýhodněji samozřejmě peníze směníte v místních bankách a směnárnách. V nejlepším kurzu směníte americké dolary, případně eura nebo libry. Banky mají klasickou otevírací dobu, na kterou jsme zvyklí ze své domoviny, tzn. cca od 8–16 hodin (s delší polední pauzou). Některé větší banky ve větších městech mají otevřeno případně i o víkendu.

 

Bankomaty

Asi nejčastějším a nejjednodušším způsobem, jak se dostat k vietnamským dongům, je výběr z bankomatu. Místní bankomaty akceptují karty Visa i Mastercard, ale není neobvyklé, když bankomat, který chcete použít (a nejeden) prostě z jakéhokoliv důvodu nebude fungovat. Většina bank umožňuje vybírat maximálně 2 000 000 VND (v přepočtu 2 000 Kč). Pouze banky Citibank a ANZ umožňují v některých bankomatech vybírat až 10 000 000 VND (tzn. 10 000 Kč).

Pozor – běžně si vietnamské banky při výběru z bankomatu účtují paušální poplatek cca 50 Kč/výběr. K tomu připočítejte poplatky, které vám naúčtuje vaše banka a hned se vám výběr trošku prodraží. Proto doporučujeme vždy vybírat pokud možno co největší částky. Pokud nechcete utrácet za výběry z bankomatu v zahraničí, můžete si pořídit jednu z cestovatelských karet, například Twisto nebo Revolut.

Pokud se budete pohybovat v opravdu neturistických oblastech Vietnamu (kam se počítá i nádherný Ha Giang loop a jakákoliv „horní/dolní“), doporučujeme svoji banku informovat, že se vydáváte do těchto míst na dovolenou. Běžně se totiž stává, že pokud chcete vybírat nebo platit kartou v nějaké malinké zapadlé vesnici ve Vietnamu, tak vám banka kartu zablokuje z důvodu podezřelé transakce.


Platby kartou

Míst, kde je možné platit kartou, samozřejmě ve Vietnamu pomalu přibývá, ale rozhodně to zde není běžné jako u nás. Proto doporučujeme mít u sebe vždy dostatek hotovosti. V menších obchodech už provozovatele nabízejí možnost platit nákup kartou, ale většinou si k tomu účtují až 3 % z ceny nákupu. V klasických supermarketech už by si nic za platbu kartou účtovat neměli.

 

Spropitné

Měna a ceny ve Vietnamu

Je to možná trošku překvapivé, ale ve Vietnamu není zvykem dávat spropitné. Pokud necháte nějaké dýško například na stole v restauraci, číšník za vámi může klidně vyběhnout a váš „přeplatek“ vám bude chtít vrátit. Jediný očekávaný „přeplatek“ se týká služeb osobního řidiče nebo průvodce, pokud jste s jejich službami byli opravdu spokojeni.

 

Smlouvání

Ve Vietnamu je běžné smlouvat. Pokud v tom jste dobří, můžete usmlouvat až 50 % ceny dané věci. Ale pozor, Vietnamci jsou výborní obchodníci a jen tak se nedají, je tedy třeba přijít s pořádnými argumenty, abyste uspěli.

 

Další tipy

  • Některé bankovky vypadají dost podobně (například 100 000 VND a 500 000 VND nebo 50 000 VND a 200 000 VND). Někteří prodejci toho občas využívají a schválně zaměňují tyto bankovky a doufají, že si toho turista nevšimne. Tudíž si vždy raději překontrolujte, zda vám v obchodě / na trhu peníze správně vrátili.
  • Vždy u sebe mějte dostatek hotovosti!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 21. 10. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)