Vietnam

Vietnamská kuchyně a jídlo

O kapitole „Vietnamská kuchyně“ bychom se mohli rozepsat na několik (set) stránek, ale pokusíme se vypíchnout jen to nejdůležitější.

Vietnamská kuchyně bývá označována za jednu z nejzdravějších kuchyní na světě. Není se čemu divit, jelikož mezi jejich hlavní ingredience patří rýže, nudle, zelenina a bylinky, které najdete nejen na své zahradě, a případně maso. I vegetariáni si zde přijdou na své.

Jako téměř u každé jihovýchodoasijské kuchyně, i zde tvoří základ téměř každého pokrmu rýže. Vietnamci ovšem mají rádi i různé typy polévek a nudle na jakýkoliv způsob, tudíž se určitě nemusíte bát, že by jídlo ve Vietnamu bylo stereotypní.

Dá se říct, že Vietnamská kuchyně je kombinací různých kuchyní, receptů, ingrediencí a způsobů vaření ze sousedních zemí. Například z Číny si převzali používání sojové omáčky a jídelní hůlky, od Mongolů zase vaření hovězího masa. V Thajsku se inspirovali používáním čili papriček, kokosového mléko a především všemi oblíbeného kari. Z období francouzské kolonizace si ponechali používání brambor, mrkve, cibule atd., které dávají do většiny pokrmů.

Vietnamská kuchyně a největší speciality

Vietnamská kuchyně a jídlo

  • Pho – polévka s kousky masa (nejčastěji pho bo – hovězí), širokými rýžovými nudlemi a kopou zeleniny i bylinek. Jedná se asi o nejznámější a nejrozšířenější jídlo Vietnamu.
  • Bun Cha – grilované vepřové maso se zeleninou, rybí omáčkou a s čerstvými rýžovými nudlemi. Občas bývá nazýváno jako „Obama noodles“, jelikož tento pokrm si bývalý americký prezident oblíbil při jeho poslední návštěvě Vietnamu.
  • Bun bo Nam bo – salát z hovězího masa, tenkých rýžových nudlí, výhonků, cibule, mrkve, okurky, koriandru a jiné zeleniny i bylinek; posypaný rozdrcenými arašídy.
  • Banh mi – bageta plněná (většinou) hovězím masem, čerstvou zeleninou, sladkou omáčkou; posypaná koriandrem.
  • Nem rán – smažené jarní závitky plněné směsí masa, nudlí a zeleniny.

Bia Hoi – typické vietnamské pivo. Bývá většinou slabší, ale dostanete ho téměř kdekoliv v celém Vietnamu. Velké plus – za půllitr zaplatíte v přepočtu maximálně 20 Kč.

Ruop Nep Cam – rýžové víno; oblíbené především v horských oblastech.

Vietnamská kuchyně a jídlo

Vietnamská káva (Ca Phe Sua)– překapávaná káva ve speciální skleničce s kondenzovaným mlékem. Věřte, že to chutná lépe, než jak to zní! Rozhodně na „Vietnamskou kávu“ jen tak nezapomenete.

Pokud se budete pohybovat dlouho na cestách, budete v Hanoji a zatoužíte po něčem „typicky českém“, můžete navštívit českou restauraci. Tu si otevřel vietnamský manželský pár, který několik let žil v Česku. Po návratu zpět do Vietnamu jim chybělo české jídlo natolik, že si otevřeli českou restauraci. Těšit se  v ní můžete na řízek s bramborovým salátem, na guláš s knedlíky a v neposlední řadě – na točeného Zubra.

Další zajímavosti a tipy

  • Ve Vietnamu se tradičně jí hůlkami a širokou lžící, která se používá na polévky a různé omáčky. Turisté mají možnost vyměnit hůlky za klasické příbory (ale už se nám také stalo, že jsme byli nuceni jíst volské oko hůlkami, protože nic jiného daný hostel v Ha Giangu nenabízel).
  • Pokud zavítáte do méně turistických oblastí, nepočítejte s tím, že najdete u místních „bister“ jídelníčky v angličtině. Což nevadí, můžete tak totiž narazit na nejedno výborné jídlo, které byste si běžně nedali. OVŠEM – Vietnamci nemají problém s konzumací psů („bobíků“), a občas se pes může zaplést s vepřovým bůčkem: pes = cho, bůček = cha! Tudíž pozor, toto zaměnit nechcete.
  • Česko-vietnamské vztahy jsou na velice přátelské úrovni a je to poznat i na produktech, na něž narážíte v obchodech. Když se budete koukat, můžete si povšimnout mléka Madeta, sýrových trojúhelníčků s portrétem Veselé Krávy, české majonézy apod. Pokud by tedy byl někdo závislý na českých potravinách, tak se určitě nemusí bát, že by měl ve Vietnamu absťák.
  • Určitě se nebojte stravovat v pouličních „stáncích“. Jídlo v těchto „prodejnách“ je domácí, a o to ještě lepší. Navíc za něj zaplatíte pár korun – a to doslova.
  • Voda z kohoutku v celém Vietnamu NENÍ pitná. Doporučujeme kupovat balenou vodu nebo si vždy načepovat na ubytování.

Naladili jsme vaše chuťové buňky? Chceš letět do Vietnamu hned? Tak neváhej a hurá koupit letenky.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 21. 4. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)