Thajsko

Doprava v Thajsku

Doprava v Thajsku je velice snadná a intuitivní. V Thajsku je tolik míst, které lákají k návštěvě, a rozhodně se nemusíte bát, že byste se na ně nedostali. Thajsko je ale velká země, tudíž je třeba počítat s tím, že pokud zvolíte pozemní dopravu, tak se na některá místa budete dostávat opravdu dlouho.

 

Doprava na velké vzdálenosti

Letadlem

Nejrychlejší dopravou po Thajsku je letadlem. Hlavní křižovatkou je samozřejmě Bangkok, odkud se létá nejčastěji na sever do Chiang Mai, Chiang Rai, na jih na Krabi a Phuket a na východ do Tratu (pokud chcete na ostrovy jako je Koh Mak, Koh Kood atd). Využít můžete aerolinky jako Air Asia, Thai Airways, Lion Air, Thai Smile atd. Jen pozor, pokud budete přestupovat v Bangkoku, tak většina těchto vnitrostátních letů je operována z druhého letiště Don Mueang, ačkoliv vy přiletíte na letiště v Suvarnabhumi (BKK). Vyhraďte si proto na přestup dostatek času. Pokud chcete odlétat ze stejného letiště (tzn. BKK), můžete nasednout na palubu aerolinek Bangkok Airways, která jako jedna z mála operuje své vnitrostátní lety z letiště Suvarnabhumi. Jen počítejte s tím, že si za to připlatíte.

Ceny vnitrostátních letenek stojí od 500 Kč/jednosměrku až po několik tisíc korun. Samozřejmě cena se odvíjí od termínu cesty, cílové destinaci a časového předstihu koupi letenek. Letenky od nízkonákladovek jako je Air Asia kupujte na webu aerolinky, zbytek můžete rezervovat v našem rezervačním systému.

 

Vlakem

Pokud od vlaků nečekáte mnoho, tak nebudete zklamaní. Dopraví vás (docela bezpečně) z bodu A do bodu B (a těch moc není), ale chvilku to potrvá. Železniční doprava je sice relativně pohodlná (pokud si zaplatíte za vyšší třídu), ale je strašně pomalá. Navíc je železniční síť tak řídká, že se vlastně vlakem dostanete pouze směr sever-jih. Nejčastěji bývá využíván při cestě do Kanchanaburi (most přes řeku Kwai) a nebo do Ayutthayi a Sukothai. Jízdenky na vlak můžete kupovat na oficiálních stránkách železniční dopravy.

 

Autobusem

Doprava v Thajsku

Autobusová doprava je levná, pohodlná, relativně rychlá a dostanete se s ní kamkoliv si pomyslíte. Meziměstské autobusy bývají klimatizované, pohodlné, staví cca každé 4 hodiny, v čase jídla trvá zastávka klidně hodinu. Cena bývá srovnatelná s cenou jízdenky na vlak ve 2. třídě. Na delších trasách si můžete vybrat i lůžkové autobusy (doporučujeme), ty kratší cesty jsou často operovány minivany, ale nemusíte se bát – jsou pohodlnější, než si mnozí představují.

Jakékoliv jízdenky můžete kupovat v různých agenturách, na hotelu, případně na internetu. Výhoda je, že v agenturách vám poměrně dobře poradí, nevýhoda je, že si za tyto užitečné rady nechají často zaplatit.

 

Lodí

Doprava v Thajsku

Doprava lodí je místy jediný způsob přepravy. A musíme uznat, že není vůbec špatný. Cenově vychází sice dráž ve srovnání s autobusem nebo vlakem, ale zas je pohodlná a docela rychlá. Lodní dopravě se nevyhnete okolo Krabi a v dalších ostrovních oblastech. Jízdenky si můžete kupovat online, případně v hotelech a turistických agenturách, na které narazíte na každém rohu.

 

Doprava na krátké vzdálenosti

Na motorce/skútru

Doprava v Thajsku

Jako všude jinde v Jihovýchodní Asii je nejlepší, nejjednodušší, a „nejrychlejší“ dopravou po okolí půjčená motorka/skútr. Ta vás vyjde na 100 – 200 Kč/den od ubytovatele, okolo 200 Kč v agentuře nebo půjčovně motorek. Dopravní infrastruktura v Thajsku jde nahoru a to především v oblíbených turistických oblastech, ale i přesto si dávejte pozor – silniční pravidla se zde nedodržují.

 

Rady a tipy

  • Ačkoliv je pravda, že v rámci řidičského průkazu B můžete řídit i menší skútr, nově vydávané evropské řidičské průkazy ale tuto informaci tají. Thajská policie si je tohoto faktu vědoma a v oblíbených turistických oblastech (hlavně Phuket, Krabi) turisty na motorkách staví a chtějí po nich oprávnění na řízení motorky. Ti, kteří si před cestou nezajistili Mezinárodní řidičský průkaz, si tak zaplatí pokutu až cca 1 000 Kč/řidiče. Proto doporučujeme si předem zařídit mezinárodní řidičský průkaz – vyjde pouze na 50 Kč a dělá se na počkání.
  • Občas někteří cestovatelé chtějí zvolit dopravu vlakem pro překročení hranic Thajsko – Malajsie. Cesta trvá 1-2 dny. Rozhodně se ale vyvarujte vystupování z vlaku u thajsko – malajských hranic. V této oblasti jsou náboženské nepokoje, do kterých se nikdo nechce přimíchat.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 9. 6. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)