Thajsko

Měna a ceny v Thajsku

V sekci „Měna a ceny v Thajsku“ se dočtete kde vybírat peníze, čím platit, kolik co stojí a poradíme vám, jak na spropitné.

V Thajsku se platí thajskými bahty („báty“), označovány jako THB. 100 THB vychází cca na 75 Kč. Nominální hodnoty bankovek jsou 20, 50, 100, 500 a 1000 THB, mince pak mají v hodnotách 1, 5 a 10 THB. Existují kovové tzv. satangy, ale ty se běžně už moc nepoužívají, jelikož se jedná o zanedbatelnou hodnotu.

 

Ceny v Thajsku 

S trochou nadsázky a přimhouřením očí se dá říct, že Thajsko je levnejší než Česko… to ovšem neplatí o turistických oblastech jako je Phuket, Krabi atd. Zde jsou ceny našponované a často se dostáváte na cenu služeb jako u nás v ČR.

Orientační ceny služeb:

Měna a ceny v Thajsku

  • hotel 3* = cca 500 – 1000 Kč/dvoulůžkový pokoj se snídaní;
  • jídlo v běžné jídelně = cca 100 Kč/hlavní jídlo;
  • jídlo v restauraci pro turisty = cca 200 Kč/jídlo;
  • půjčení motorky = cca 200 Kč/den od ubytovatele, cca 250 Kč/den od půjčovny;
  • pivo = cca 90 Kč.

Další orientační ceny služeb a potravin v Thajsku najdete na srovnávacích stránkách Numbeo.

Jak k penězům přijít? 

Směnárny

Směnárny najdete v Thajsku téměř na každém rohu. Bank je v Thajsku také dostatek. Nejvýhodnější kurzy mají euro a americký dolar. S britskými librami moc nepochodíte a s českými korunami už vůbec ne. Peníze můžete vyměnit i v  menších směnárnách, hotelích a některých obchodech. Zde ale očekávejte trošku horší kurzy než v oficiálních směnárnách a bankách.

Výběry z bankomatu

Asi nejběžnější způsob, jak se v Thajsku dostat k hotovosti. Na bankomaty v Thajsku narazíte téměř všude v turistických oblastech a větších městech. Pokud se chystáte někam na venkov a do zapadlejších oblastí, pro jistotu se vybavte hotovostí. Při výběru z bankomatu se platí poplatek okolo 70 – 100 Kč/výběr. (+ poplatek, který platíte u své vlastní banky za výběry v zahraničí).

Platíte za výběry v zahraničí? Pokud ano – není to škoda? Zvažte pořízení jedné těchto „cestovatelských karet“, které vám pár korun při cestování ušetří – Twisto nebo Revolut.

Platba kartou

Platba kartou zde není tak běžná jako u nás v ČR, takže určitě se zde bez hotovosti neobejdete. V turistických oblastech můžete ubytování platit platební kartou, ale rozhodně nedoporučujeme na to spoléhat.

 

Spropitné

Je zcela běžné v Thajsku dávat spropitné. Pokud jste se službami hodně spokojeni, určitě místní nepohrdnou nějakou korunou/bahtem navíc.

Smlouvání

Smlouvejte! Na trzích a v pouličních stáncích jsou na to zvyklí a nejednou se můžete dostat na poloviční cenu. Jen pozor – Thajci jsou ostřílení obchodníci. 🙂

 

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 13. 7. 2023

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)