Thajsko

Kultura a zvyky v Thajsku

Siamská říše, království Ayutthaya, Chiang Mai, dynastie Chakri a mnoho dalších říší dalo vzniknout dnešnímu Thajsku – to se ještě donedávna jmenovalo Siam. Siam se jako jedna z mála zemí jihovýchodní Asie nikdy nestala evropskou kolonií – běhěm druhé světové války ale byla okupovaná Japonskem. Pro válku ve Vietamu se Thajsko stalo spojencem USA. Dnes je Thajsko vyspělou asijskou zemí se zaměřením na cestovní ruch, ve kterém vyniká a prosperuje. Zaleť si okusit, jaké jsou kultura a zvyky v Thajsku… na vlastní kůži! Přečtěte si více na téma kultura a zvyky v Thajsku.

Náboženství

V Thajsku funguje svoboda náboženského vyznání, nicméně král Thajska musí být théravádín (théraváda je jednou z forem buddhismu). Buddhismus je praktikován 95 % thajské populace. Minoritními náboženstvími jsou islám (4%), praktikovaný především thajskými Malajci, a křesťanství (1%). V Thajsku že můžete setkat také s hinduismem a taoismem. Náboženství hraje pro Thajce velmi důležitou roli a promítá se do každodenního života.

Státní svátky

📆 1. ledna – Nový rok – Wan Khuen Pi Mai

📆 v únoru nebo březnu – Makha Bucha – Māgha Pūjā

📆 6. dubna – Den Chakri – Wan Chakkri

📆 13. – 15. dubna – Thajský Nový rok – Songkran

📆 1. května – Svátek práce – Wan Rængngān

📆 4. května – Den korunovace –Wan c̄hạtrmngkhl

📆 v květnu – Vesak – Visakha Pūjā

📆 3. června – Narozeniny královny – Queen Suthida’s Birthday

📆 v červenci – Asahna Bucha a Vassa – Asanha Pūjā Læa Wās̄ s̀ā

📆 28. července – Narozeniny krále – King Maha Vajiralongkorn’s Birthday

📆 12. srpna – Narozeniny královniny matky – Queen Mother’s Birthday

📆 13. října – Den zesnutí krále Bhumibola – Passing of King Bhumibol

📆 23. října – Den krále Chulalongkorna – King Chulalongkorn Day

📆 5. prosince – Narozeniny krále Bhumibola – King Bhumibol’s Birthday

📆 10. prosince – Den ústavy – Wan Rạṭ̄hṭhrrmnūỵ

📆 31. prosince – Silvestr – Wan Sin Pi

Thajský Nový rok – Songkran

Festival Songkran je jeden z největších thajských svátků celého roku. Velkolepé oslavy a průvody v maskách se konají v Bangkoku, Chiang Mai a dalších velkých městech. Lidé se polévají vodou, děti stříkají vodními pistolkami a do vodních radovánek se přidávají i hasící vozy. Nejdůležitější ze všeho je zábava a radost z příchodu thajského Nového roku.

Vesak – Visakha Pūjā

Vesak je nejdůležitější buddhistický svátek. Během Vesaku se slaví Buddhovo narození, osvícení a nirvána – každý rok se slaví jedna z těchto událostí. Tento den je plný modliteb v buddhistických chrámech a večer se konají působivé průvody osvícené světlem svíček.

Narozeniny krále Bhumibola – King Bhumibol’s Birthday

V prosinci se slaví narozeniny dnes již zesnulého krále Bhumibola, známého také jako Ráma IX. Král Bhumibol byl nejdéle vládnoucím panovníkem v historii Thajska a také byl velice oblíbený. Jeho narozeniny jsou plné barevných ozdob a bujarých oslav, na budovy se vyvěšují vlajky a praporky a ulice se zdobí tisíci květů měsíčku. Žlutá barva květů je v Thajsku barvou pondělí, a v pondělí se král narodil. V noci se odehrávají velkolepé ohňostroje.

Kultura a zvyky v Thajsku

Státní svátky v Thajsku nejsou jedinými dny slavností. Thajsko slaví v průběhu roku řadu festivalů, nenechte si je ujít! Mezi nejzajímavější festivaly patří Surinský svátek slonů a Loy Krathong s pouštěním malých košíčků se svíčkou, vonnými tyčinkami a mincí po vodě.

Kultura

Thajci jsou velice milí a pohostinní lidé, silně ovlivnění buddhismem. Thajsku se přezdívá krajina úsměvů a skutečně jí je. Jazykem je Thajština a zapisuje se thajským písmem (อักษรไทย). Dnešní thajská kultura je směsicí thajské tradice a buddhistických hodnot, s velkým vlivem Číny, Portugalska, orientu a západního světa. Thajská kuchyně je oblíbená po celém světě. Tradičním thajským oblečením je zdobený chut thai – doslova thajský outfit. Tanec je neopomenutelnou součástí thajské kultury a snad nejdůležitější formou divadla. Kromě regionálních tanců je možné shlédnout také klasické tance khon a lakhon nai, které byly v minulosti exkluzivní zábavou pro královskou rodinu, nyní se ale běžně hrají pro turisty. Ve světě hudby se mísí klasická a folklórní hudba s thajským popem. Vizuální umění je limitováno na buddhistická díla a thajskou literaturu silně ovlivňuje indický hinduismus – nejvýznamnějším literárním celkem je Ramakien.

Zvyky

Kultura a zvyky v Thajsku jsou výrazně odlišné od západního světa, respektujte to. V Thajsku se zdraví pozdravem wai, kdy se stisknou dlaně k sobě jako při modlitbě a lehce se ukloní. Wai je pozdravem mezi Thajci a nikdo jej neočekává od turistů, naopak – neznáte-li pravidla tohoto pozdravu, mohli byste ho nechtěně použít v nevhodné situaci. Pokud se vám někdo ukloní, ukloňte se mu také, v opačném případě pozdravte pouze verbálně nebo v business prostředí podáním ruky.

Oblékejte se slušně – čisté a neponičené oblečení je základem ukázání respektu. Nenoste příliš obnažující oděvy: tílka se špagetovými ramínky u žen a kraťasy u mužů jsou nevhodné. Při vstupu do svatyň a thajských domácností si zujte obuv, vyzutí vyžadují i vybrané obchody. Do svatyň vstupujte pouze se zahalenými rameny a koleny, můžete být vyzváni i k zahalení dlouhým rukávem a nohavicemi nebo sukní až po kotníky. Vhodné je slušnější oblečení – u žen šaty nebo sukně a u mužů košile. Opalování na pláži v bikinách nebo bez horního dílu plavek je tolerováno.

Hlava je považována za nejčistší část těla, nikdy se nedotýkejte hlavy Thajců. Nohy jsou naopak považovány za tu nejšpinavější část – při sezení se ujistěte, že vaše nohy nesměřují k žádné osobě ani posvátnému symbolu. Nikdy se neotáčejte k soše Buddhy zády, a to ani na fotku. Nestoupejte si na práh dveří, jsou svatyněmi duší.

Respektuje buddhistické mnichy. Mniši odmítají ženské pokušení a proto se nesmí žen dotýkat ani nic brát z jejich dlaní. Ženy, které potkají mnicha, by mu měli dát co nejvíce prostoru a pokud mu chtějí něco darovat, musí dar umístit před mnicha, nikoliv do jeho rukou.

V Thajsku je nelegální urážet královskou rodinu – vyvarujte se negativních poznámek a komentářů na sociálních sítích. Nezmiňujte filmy Král a já ani Anna a král, Thajci je považují za velmi urážlivé.

Dvakrát denně hraje na veřejných prostranstvích, jako například na tržištích, národní hymna. Stejně tak se hraje v kinech před zahájením promítání filmu. Je slušné přestat s činností, kterou děláte, a stoupnout si v respektu k Thajsku.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 6. 10. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)