Thajsko je pro turisty relativně bezpečnou zemí. Doporučujeme dodržovat několik základních pravidel a vyhýbat se rizikovým oblastem a bezpečnost v Thajsku pro vás nebude tématem. Pořiďte si kopii nebo fotku cestovního pasu pro případ jeho odcizení nebo ztráty. Důležité doklady, peníze a cennosti si rozdělte do více zavazadel nebo je ponechte na hotelovém trezoru. Nenoste šperky, zlaté hodinky a foťáky příliš na očích. Svá zavazadla nespouštějte z očí, nikdy je nenechávejte v autě. Zvlášť pozor si dejte na svou platební kartu, mohou z ní být přečteny údaje a poté karta vrácena na své původní místo bez vašeho povšimnutí. Buďte opatrní při výběru hotovosti z bankomatu, všímejte si osob ve vašem okolí a podezřelých přídavných zařízení na čtení PINu. Peníze si směňujte pouze v autorizovaných směnárnách.
Při půjčování auta nebo skútru z autopůjčovny buďte maximálně obezřetní: při převzetí a vrácení vozidla jej nafoťte nebo natočte na video, v opačném případě můžete být později vyzváni k zaplacení odškodného za údajné poškození. Nikdy neposkytujte jako zálohu za vozidlo svůj cestovní pas. Buďte zvlášť opatrní při sexuálním styku: Thajsko má vysoký výskyt HIV, dále občasně dochází k omámení drogami a okradení při těchto příležitostech.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zaregistrovat se do systému DROZD. Samozřejmostí je být v kontaktu s rodinným příslušníkem nebo přáteli v ČR, kteří znají vaše cestovatelské plány a mohou vám v případě nouze finančně pomoci nebo se obrátit na zastupitelský úřad či policii. Velvyslanectví ČR najdete v Bangkoku na adrese 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Lumpini, Pathumwan. Kontaktovat jej můžete na telefonním čísle +66 02 250 92 23 ve všední dny.
Výrazně doporučujeme v Indonésii nekupovat, nepřechovávat a nepožívat drogy. Drogové delikty podléhají trestu smrti, který se týká i zahraničních turistů. Dále je zakázáno držení a užívání elektronických cigaret a vodních dýmek. Kouření běžných cigaret není dovoleno na plážích. Je přísně zakázáno urážet thajského krále a královskou rodinu a to včetně negativních komentářů na sociálních sítích – takové provinění se trestá odnětím svobody. Sexuální styk s osobou mladší 18 let je ilegální, v případě pochybností vždy trvejte na prokázání věku partnera nebo partnerky.
Terorismus
Zajímá vás více na téma bezpečnost v Thajsku a terorismus? V minulosti došlo na území Thajska k několika teroristickým útokům. Zvlášť rizikovou oblastí je hranice Thajska s Malajsií a především provincie Yala, Pattani a Narathiwat. Doporučujeme vyhýbat se rizikovým oblastem, sledovat thajské zpravodajství a poslouchat instrukce místních bezpečnostních složek. Pro více informací vás odkazujeme na stránky MZV ČR.
Riziko přírodních katastrof
V období dešťů dochází k častým záplavám, které mohou omezit dopravu a zásobování. Pro svou polohu blízko tektonicky aktivní oblasti není v destinaci ojedinělé zemětřesení. Zemětřesení může být výjimečně doprovázeno nebezpečím vlny tsunami. Sledujte aktuální upozornění National Disaster Warning Center.
Zdraví a očkování
Při cestě do Thajska není povinné žádné očkování, my přesto doporučujeme alespoň cestovatelský základ. Cestovatelským základem je očkování proti žloutence A + B, navíc si před cestou zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu – interval přeočkování u dospělých osob je 10 – 15 let. Neprošvihli jste náhodou přeočkování? Další doporučenou vakcínou je vakcína proti břišnímu tyfu. Více o očkování na cesty si přečtěte v našem článku, který se tomuto tématu věnuje. V Thajsku nepijte vodu z vodovodu, používejte pouze balenou vodu s neporušeným uzávěrem a vyhněte se ledu v nápojích. Před cestou si sjednejte cestovní pojištění – bezplatná zdravotní péče v Thajsku neexistuje. Úroveň zdravotnictví v Thajsku je na vysoké úrovni.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu