Španělsko

Měna a ceny ve Španělsku

Španělsko je od roku 2002 členským státem eurozóny, platí se eury (EUR). Euru předcházela španělská peseta, nyní s ní už ale platit nelze. Zde si rozebereme, jak je to s platbou kartou a kde nejvýhodněji peníze směnit. Jak se pohybují ceny potravin, ubytování, benzínu, dopravy a atrakcí ve Španělsku? Shrneme vše na téma měna a ceny ve Španělsku.

Platba kartou a výběr z bankomatů

Podobně jako v celé západní Evropě, i ve Španělsku je platba kartou možná již téměř všude, snad jen s výjimkou malých vesniček a pouličních prodejců. K platbě doporučujeme platební kartu Revolut, která nabízí velmi výhodné směnné kurzy z koruny na euro i dalších více než 150 světových měn. Platit lze ve Španělsku platebními kartami VISA, Mastercard, American Express a Diner Club. Při platbě kartou po vás může být požadován také doklad totožnosti, doporučujeme jej proto vždy nosit s sebou.

Měna a ceny ve Španělsku

Bankomaty naleznete pod názvem cajero automático ve městech a turistických oblastech. Před výběrem hotovosti doporučujeme znát poplatek za výběr, který se řídí podmínkami vaší banky – u některých bank se může pohybovat až v řádech stokorun, jindy je ovšem zcela zdarma. Banky mají velmi omezenou otevírací dobu. Zpravidla bývají otevřené pouze ve všední dny a pouze do polední siesty, odpoledne již neotevírají.

Směna

Směnárny naleznete pod názvem oficina de cambio především v turistických centrech. Směnárny lze rozřadit na dva druhy – sin comisión neboli vyměňující bez poplatku, a směnárny s poplatkem. První zmíněné kompenzují absenci poplatku méně výhodnými kurzy, proto se vyplatí v nich peníze směnit pouze při menší finanční částce. Směnárny s poplatkem nabízí výhodnější kurzy, doporučujeme je proto na směnu vyšších částek. Nejméně výhodné kurzy nabízí hotelové recepce, naopak jedny z nejlepších směnných kurzů mají banky. Další variantou je peníze směnit v ČR – ve směnárně, kterou znáte.

Ceny ve Španělsku

Ceny ve Španělsku jsou podobné českým cenám, jen lehce vyšší. Ceny potravin v supermarketech a ceny dopravy jsou téměř shodné s cenami u nás, ovšem jídlo v restauracích, drinky v barech a služby jsou výrazněji dražší. Obecně jsou ceny vyšší v turistických letoviscích, naopak nižší jsou ve vnitrozemí. Šetřit se dá nejlépe na jídle – místo stravování se v restauracích si vařit sami. Dále ušetříte ubytováním se přes Airbnb místo klasických hotelů. Jízdenky na dopravní prostředky a vstupenky na akce a atrakce si kupte předem, můžete tak ušetřit i několik eur. Některé restaurace nezahrnují do svých cen v jídelním lístku daň IVA, ovšem k účtu samozřejmě připočtená je. Toto činí 10 % z ceny a je tak důležité s tím počítat.

Orientační ceník

💶 jídlo v levnější restauraci – 10 EUR 💶 krabička cigaret Marlboro – 5 EUR
💶 menu v McDonald’s – 7,50 EUR 💶 jízda hromadnou dopravou – 1,50 EUR
💶 půllitr piva v restauraci – 2,50 EUR 💶 kilometr jízdy s taxi – 1,10 EUR
💶 capuccino v restauraci – 1,70 EUR 💶 litr benzínu – 1,30 EUR
💶 bochník chleba – 1 EUR 💶 noc v hotelu *** – 40 EUR
💶 kilo pomerančů – 1,40 EUR 💶 noc v hostelu – 20 EUR
💶 kilo brambor – 1,10 EUR 💶 hodina na tenisovém kurtu– 12 EUR
💶 1,5 litru balené vody – 0,60 EUR 💶 lístek do kina – 8 EUR

Další ceny naleznete na stránkách Numbeo.

Spropitné a smlouvání

Dávání spropitného ve španělských restauracích funguje podobně, jako u nás. Spropitné ve výši přibližně 10 % z útraty se platí při velké spokojenosti, není ale nutné, pokud spokojeni nejste. Je slušné darovat spropitné také hotelové pokojské či nosiči zavazadel. Smlouvání je možné na trzích, v kamenných obchodech nikoliv. Pokud je cena psána, je dána.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 4. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)