Španělsko

Bezpečnost ve Španělsku

Španělsko je relativně bezpečnou zemí, při dodržování základních pravidel se není čeho obávat. Snad jedinou oblastí, kde v minulosti hrozilo bezpečnostní riziko, je Baskicko. Působila zde separatistická, teroristická skupina ETA bojující za nezávislé Baskicko. Na přelomu tisíciletí ovšem tato skupina byla velice málo aktivní a v roce 2018 ohlásila své rozpuštění. V minulých letech nedošlo k žádným teroristickým útokům na území Španělska. Bezpečnost ve Španělsku je nyní na velmi přijatelné úrovni, přesto je nutné být obezřetní.

Bezpečnost ve Španělsku

Na území Španělska dochází často ke kapsářství a krádežím, stále častěji se jedná o ozbrojená přepadení. Násilníci mohou použít zbraň k zastrašení či napadení oběti, slzný sprej je na denním pořádku, ale ani nůž či střelná zbraň není výjimkou. V případě ozbrojeného přepadení se nedoporučuje klást odpor. Dodržujte několik jednoduchých doporučení a ušetříte si mnoho starostí: Důležité doklady a cennosti si nikdy neukládejte na jedno místo, rozmístěte je do několika zavazadel nebo ještě lépe, pokud je to možné, uschovejte je do hotelového trezoru. Vyvarujte se větším obnosům hotovosti. Nenechávejte si žádné cennosti v autě, neodkládejte svá zavazadla mimo dosah. Zvláště v turistických oblastech noste batoh před sebou, kabelku zapínáním k sobě. Nenoste drahé šperky a hodinky. Nenechte se oklamat podvodníky, jež si hrají na policisty nebo čističe oděvů.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zaregistrovat se do systému DROZD. Samozřejmostí je být v kontaktu s rodinným příslušníkem nebo přáteli v ČR, kteří znají vaše cestovatelské plány a mohou vám v případě nouze finančně pomoci nebo se obrátit na zastupitelský úřad či policii.

Očkování

Při cestě do Španělska není povinné žádné očkování, my přesto doporučujeme alespoň cestovatelský základ. Cestovatelským základem je očkování proti žloutence A + B, navíc si před cestou zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu – interval přeočkování u dospělých osob je 10 – 15 let. Neprošvihli jste náhodou přeočkování? Více o očkování na cesty si přečtěte v našem článku, který se tomuto tématu věnuje.

 

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 7. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)