Španělsko

Doprava ve Španělsku

Hromadná doprava ve Španělsku je velice dobrá a kvalitní, ale dodržování jízdních řádů se, jak lze odhadnout ze španělské nátury, nekoná příliš často. Půjčení auta je ideální způsob cestování a dostane vás i na místa, kam hromadná doprava nejezdí. Cestování stopem po Španělsku má spíše špatnou pověst, naše osobní zkušenosti jsou ale pozitivní.

Městská doprava

🚋 MHD

Městská hromadná doprava dosahuje vysoké kvality. Autobusové a tramvajové linky spojují části všech větších měst, metro najdete v Barceloně, Bilbau, Madridu, Palmě de Mallorca, Seville a Valencii. Vlaky RENFE Cercancías, o kterých více píšeme níže, fungují jako rozšíření městské hromadné dopravy. Dopravní systém je integrovaný a na stejnou jízdenku tak můžete cestovat napříč všemi dopravními prostředky MHD. Konkrétní spoje doporučujeme hledat skrze mapy Google.

🚕 Taxi

Jízdy taxíkem jsou ve Španělsku velice oblíbené, protože jejich cena není nijak vysoká. Sami Španělé proto často jezdí taxíkem místo MHD, především na večírky a večeře. Nástupní taxa se pohybuje okolo 3 EUR a kilometr jízdy pak stojí přibližně 1,10 EUR. Jízda v noci nebo ve státní svátek podléhá příplatku. Alternativně můžete využít služeb Uber nebo Bolt.

Meziměstská doprava

🚄 Vlakem

Španělskou národní vlakovou společností je RENFE. Cercancías jsou vlaky této společnosti obsluhující krátké úseky a zpravidla u nich můžete očekávat zpoždění, často až dvacetiminutové. Regionales, largo recorrido a Avant jsou vlaky obsluhující středně dlouhé až dlouhé úseky, zastavující ve všech stanicích. Jezdí obvykle včas. Jízdenky na tyto vlaky lze koupit přímo ve stanicích nebo online. Vlaky TALGO a AVE jsou rychlovlaky jezdící dlouhé vzdálenosti za velmi krátký čas. Jezdí vždy včas a jejich včasná rezervace je naprosto nezbytná. Doporučuje se rezervovat jízdenky online alespoň měsíc předem. Pokud si je budete chtít zakoupit v den jízdy ve stanici, budete zklamáni.

Vlaky jsou velmi hezké a čisté, rychlé a cenově podobné ostatním vlakovým společnostem západní Evropy. I na dlouhé vzdálenosti se mohou vyplatit oproti cestě letadlem, a to především rychlostí (cesta z Madridu do Barcelony je rychlejší vlakem, než-li letadlem, po započtení času na letištní procedury) a pohodlím.

🚌 Autobusem

Autobusová doprava je nejlevnější variantou cestování po Španělsku. Národní autobusová společnost neexistuje, trasy tak obsluhují soukromé společnosti. Mezi největší patří Alsa a Avanza. Jízdenky sice je možné zakoupit až na místě, pro lepší ceny a jistotu zarezervovaného sedadla je ale doporučujeme zakoupit online přes stránky dopravce. Doporučujeme stránku Movelia pro informace ohledně spojů dalších dopravců, další možností je využít Rome2rio.

🛳 Lodí

Trajekty spojují pevninské Španělsko se španělskými ostrovy i s okolními státy, například s Marokem. Přístavy s největší důležitostí jsou Barcelona, Valencie a Algeciras. Mezi největší dopravce patří Balearie, Grimaldi Lines a Naviera Armas. Jízdenky vyhledávejte na stránce Direct Ferries.

✈ Letadlem

Letecká doprava ve Španělsku se cenově ani časově nevyplatí oproti vlakům RENFE, letadlem proto doporučujeme cestovat pouze na Kanárské nebo Baleárské ostrovy. Nejlepší ceny má jednoznačně Ryanair, další spoje pak nabídnou aerolinky Vueling, Iberia a Air Europa.

🚗 Autem

Půjčení auta na cestování po Španělsku je u turistů velice oblíbené. Doporučujeme využít náš skvělý srovnávač autopůjčoven. Jak na to? To se dozvíte v našem článku o půjčení auta v autopůjčovně. Jelikož je Španělsko zemí EU, mezinárodní řidičský průkaz není potřeba. Silniční síť ve Španělsku je velmi hustá a silnice jsou v dobrém stavu. Bezplatné silnice jsou nazývány autovías a placené úseky autopistas con peaje. Seznamte se s místními dopravními předpisy, pokuty jsou velmi vysoké. Namísto půjčení auta můžete využít spolujízdu neboli carpooling. Nejrozšířenějším portálem spolujízdy je BlaBlaCar, kde najdete také nejvíce jízd. Ceny jsou podobné nebo nižší než je tomu u meziměstských autobusů. Cestování stopem po Španělsku má spíše špatnou pověst, naše osobní zkušenosti jsou ale pozitivní.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 15. 7. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)