Záletník 80 aneb novinky ze světa cestování a letectví
29.1.2023

Záletník 80 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s kulatým pořadovým číslem 80! Dnes oželíme cestovatelské aktuality a zaměříme se výhradně na novinky světa letectví! Začneme Prahou, kam se po třech letech vrací s pravidelnou linkou Korean Air a Wizz Air odtamtud začne nově provozovat přímé lety do Arménie. Třetí letní linku hlásí z Českých Budějovic. Wizz Air dále expanduje do Turecka. Emirates navyšují kapacitu letů do Austrálie a na Nový Zéland. Nejen tato témata vás čekají v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Korean Air se vrací na linku z Prahy do Soulu

Do Prahy se konečně nastálo vrací Korean Air. Linka z pražského Letiště Václava Havla (PRG) do Soulu (ICN) bude obnovena počínaje 27. březnem 2023. Obnovení dálkových spojení patří mezi hlavní priority Letiště Praha, a proto se jedná o významný milník v obnově „post-pandemického“ provozu. Zpočátku dopravce počítá se třemi rotacemi týdně (pondělí, středa, pátek). Zároveň nechává otevřenou možnost pro přidání čtvrté rotace v letních měsících – bude ovšem záležet na vývoji poptávky. Na trasu bude nasazován letoun typu Boeing 777-300ER, který nabídne 291 sedadel. Ceny zpátečních letenek z Prahy do Jižní Koreje aktuálně vychází na 18 tisíc Kč.

Více informací o obnoveném spojení naleznete v našem speciálním článku.

Wizz Air začne létat z Prahy do Jerevanu

Skvělou zprávu naservírovala českým cestovatelům maďarská aerolinka Wizz Air. Ta ve čtvrtek oznámila zahájení provozu hned na čtyřech nových linkách z arménského Jerevanu. A jedna novinka se týká také Prahy! Na nové lince mezi Prahou a Jerevanem (EVN) se bude létat od 12. června s frekvencí dvou letů týdně (pondělí a pátek). Dalšími novinkami v síti nízkonákladové aerolinky jsou linky z Jerevanu do Katowic (KTW), Dortmundu (DTM) a Sofie (SOF).

Ceny zpátečních letenek z Prahy do Jerevanu začínají na 2 300 Kč a podrobněji se jim věnujeme v tomto letenkovém tipu. Kompletní letový řád nové linky i další užitečné informace potom naleznete v tomto článku.

AeroItalia ruší plány na linku z Prahy do Florencie

Mladá italská nízkonákladovka AeroItalia potichoučku stáhla ze svého rezervačního systému nabídku letů mezi Prahou (PRG) a Florencií (FLR). O plánech dopravce na přímé spojení České republiky a Toskánska jsme vás informovali (viz tento článek) v polovině prosince, v návaznosti na zveřejnění této novinky dopravcem. Aerolinka měla ve Florencii velké plány a v letní sezoně 2023 se chystala létat z Toskánska dokonce na 12 nových linkách. Jejich realizace ale vzala poměrně brzy za své, neboť aktuálně v rezervačním systému nalezneme pouze spojení na Maltu a do Tel Avivu.

Jestli se jedná o definitivní odepsání potenciální nové linky do České republiky nebo pouze její dočasné stažení související s optimalizací využití letadel ve flotile, ukáží až následující týdny. Moc velkými optimisty ale na tomto místě nejsme. Ostatně není to poprvé, co tento dopravce ohlásil velký balík uvažovaných nových linek a následně je začal škrtat…

SunExpress bude z Prahy do Antalye létat denně

Turecká nízkonákladová aerolinka SunExpress plánuje postupně navyšovat počet letů z Prahy (PRG) do Antalye (AYT). Aktuálně, po čas zimního letového řádu, je spojení v provozu 1× týdně (létá se každou neděli). Od začátku platnosti letního letového řádu (konec března) začne na trase létat 3× týdně, kdy k neděli přidá ještě úterní a sobotní rotaci. Od května bude cestovatelům k dispozici také čtvrtá rotace, která připadne na pátky a od června se na trase bude létat dokonce každý den!

Českobudějovické letiště získá spojení s třetí destinací

Již v minulém díle našeho magazínu Záletník (79) jsme psali o vysoké poptávce po zájezdech z Českých Budějovic. Cestovní kancelář Čedok na zájem o zájezdy na řecký ostrov Rhodos a do turecké Antalye reaguje přidáním třetí destinace do nabídky! Od 13. srpna 2023 se z letiště v Plané u Českých Budějovic (JCL) bude létat také na ostrov Kréta, a to konkrétně na tamější největší letiště v Heraklionu (HER). Budějčáci se tedy mají skutečně na co těšit!

Podrobné informace o zájezdech CK Čedok z jižních Čech shrnujeme v tomto speciálním článku.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Velká expanze Wizz Airu do Turecka

Dalším trhem, kde se Wizz Air, plánuje výrazněji prosadit bude od letošního jara Turecko! Maďarský dopravce v minulých dnech oznámil expanzi  do Malé Asie – plánuje zahájit provoz na 11 nových linkách.

Hned šest nových tras povede do letoviska Antalya (AYT), odkud se nově bude létat do Londýna (LGW) – 4× týdně od 26. března, do rumunské Kluže (CLJ) – 2× týdně od 18. května, do Bukurešti (OTP) – 3× týdně od 19. května, do Budapešti (BUD) –3× týdně od 24. května, do Abú Dhabí (AUH) – 3× týdně od 1. června, a do maďarského Debrecínu (DEB) – 2× týdně od 10. června. Čtyři nové linky spojí hlavní město Istanbul (IST) s londýnskými letišti Luton (LTN) i Gatwick (LGW) – od 28. března každý den, s Budapeští (BUD) – každý den od 31. března – a rumunským Iasi (IAS) – 3× týdně od 4. dubna. Poslední čerstvou novinkou v rezervačním systému dopravce je spojení Dalamanu (DLM) s londýnským Gatwickem (LGW) – 4× týdně od 23. května.

All Nippon Airways se vrací do Mnichova a Bruselu

Rostoucí poptávka po letech do Japonska přináší obnovené dalších dvou linek z Evropy do země vycházejícího slunce od All Nippon Airways. Japonská letecká společnost, zkráceně ANA, od 26. března 2023 opětovně začne létat mezi tokijským letištěm Haneda (HND) a nedalekým Mnichovem (MUC). Na trase doplní německou aerolinku Lufthansa a cestovatelé budou mít na výběr hned ze dvou letů každý den (Lufthansa bude odlétat krátce po poledni, ANA potom ve večerních hodinách).

Počínaje 11. březnem japonský dopravce obnoví také spojení mezi Bruselem (BRU) a tokijským letištěm Narita (NRT). Pro úplnost dodáme, že dosud aerolinka v Evropě obsluhovala pouze Londýn (LHR), Paříž (CDG) a Frankfurt (FRA).

Korean Air se nevrací pouze do Prahy

Korean Air se nevrací pouze do Prahy, ale také do dalších tří evropských destinací. Jihokorejská aerolinka se, stejně jako v případě české metropole, po tříleté pauze se na konci března vrátí do švýcarského Curychu (ZRH) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota) od 28. března 2023. V závěru dubna obnoví také pravidelné spojení Soulu s Istanbulem (IST) – 3× týdně (pondělí, středa, pátek) od 24. dubna 2023 – a Madridem (MAD) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota) od 25. dubna 2023.

Emirates navyšují kapacitu letů do Austrálie, vrátí se také do Christchurche na Novém Zélandu

Zotavovat se po pandemii nemoci COVID-19 začíná plně také dálková doprava. Prémiová letecká společnost Emirates po navýšení počtu spojení do Bangkoku, o nichž jsme psali v magazínu Záletník (76), chystá přidat také další spojení do Austrálie! S příchodem letního letového řádu navýší počet letů z Dubaje do Melbourne na tři denně (třetí rotace bude s mezipřistáním v Singapuru). Od května potom začne 3× denně létat také na přímé lince z Dubaje (DXB) do Sydney (SYD). Počet nabízených spojení do Austrálie tak v případě Emirates dosáhne předpandemického počtu.

Od 26. března 2023 začnou Emirates také létat do novozélandského Christchurche (CHC). K dispozici bude jedno spojení denně. Linka EK412 nejprve z Perského zálivu zamíří do australského Sydney, aby následně pokračovala až na Jižní ostrov. Christchurch se stane druhou destinací obsluhovanou aerolinkou Emirates na Novém Zélandu, když v nabídce dopravce doplní hlavní město Auckland.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)