Záletník 79 aneb novinky ze světa cestování a letectví
22.1.2023

Záletník 79 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 79! Dnes nás čeká opět pouze jedna cestovatelská aktualita z Afriky, kterou ale vykompenzuje množství novinek z oblasti letectví. Z Pardubic do Alicante se bude létat celoročně. Charterové lety z Českých Budějovic jdou na dračku a CK Čedok přidává termíny. První evropská aerolinka nabídne cestovatelům neomezený internet na palubě zdarma. Tragická nehoda v Nepálu nebo kuriózní příběh z Indie. To vše i další novinky vás čeká v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Burundi zrušilo poslední vstupní podmínky

Ani v dnešním díle vás neochudíme o nejnovější novinky ze světa cestování. Tentokráte máme pozitivní zprávu spíše pro cestovatele-dobrodruhy, týká se totiž středoafrického státu Burundi. To v prvním lednovém týdnu zrušilo i poslední vstupní podmínky do země zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“. Nově odpadla povinnost podstupovat na hraničním přechodu kontrolní PCR test na vlastní náklady. Úspora je to pro cestovatele vcelku výrazná, neboť tento test byl pro zahraniční turisty zpoplatněn částkou 50 USD (občanům Burundi odpadne poplatek á 30 USD aneb tradiční africký dvojí metr v praxi).

Jedinou podmínkou vstupu do Burundi tak zůstává turistické vízum. Více informací o cestování do této středoafrické země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Burundi“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Z Pardubic do Alicante se bude létat celoročně

Irský nízkonákladový dopravce Ryanair plánuje prodloužit provoz sezonní linky z Pardubic do Alicante a udělat z ní celoroční spojení. Doposud se mezi oběma městy pravidelně létalo v letní sezoně – od května do října. Nově se v rezervačním systému dopravce objevily také lety od závěru března (tj. od začátku platnosti letního letového řádu) a až dopravce zveřejní zimní letový řád pro sezonu 2023/2024, měli bychom se dočkat dalších termínů. Pro východočeské letiště by to byla jistě vítaná vzpruha, jelikož po loňském zastavení letů na Ukrajinu pardubickému letišti nezbyla jedna jediná celoroční linka.

V letním letovém řádu se počítá se dvěma rotacemi týdně (pondělí a pátek). Ceny zpátečních letenek z Pardubic na jihovýchodní pobřeží Španělska začínají na třech tisících Kč a jejich zlevnění se spíše nedá očekávat. Pokud tedy plánujete vyrazit letos na dovolenou z Pardubic, nenechávejte nákup letenek na poslední chvíli.

z PED do ALC celoročně >>zdroj

Čedok přidává další zájezdy z Český Budějovic

O lety z Českých Budějovic je dle cestovní kanceláře Čedok velký zájem. Na jeho základě se rozhodla nejstarší česká cestovní kancelář, která se zároveň v letošním roce stane pionýrem na českobudějovickém letišti, navýšit počet vypravených charterových letů v letní sezoně 2023. Do turecké Antalye i na řecký ostrov Rhodos byly přidány další dva termíny v průběhu září. Pro úplnost dodáme, že první charterové lety budou z Českých Budějovic vypraveny na začátku srpna. Více informací o těchto spojeních naleznete v našem speciálním článku.

Novinky ze světa

Air Baltic a Delta slibují cestovatelům internet na palubě zdarma

Cestující na palubách americké letecké společnosti Delta Airlines se již brzy budou moci těšit z možnosti využít připojení k WiFi síti zcela zdarma. Jedinou podmínkou bude registrace a členství ve věrnostním programu dopravce SkyMiles. Realizace projektu je naplánována na letošní kalendářní rok, do jehož konce by touto technologií mělo být vybaveno cca 700 letadel. Americká aerolinka si na spolupráci přizvala mobilního operátora T-Mobile a bezdrátové spojení bude zprostředkováno pomocí technologie Viasat.

Pozadu nezůstává ani evropská aerolinka Air Baltic, která plánuje svou kompletní flotilu (39 Airbusů A220) osadit technologií Starlink (od společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska). S instalací systému počítá pobaltský dopravce ještě v letošním roce, a to v návaznosti na obdržení všech potřebných certifikací. Air Baltic se tak stane první evropskou leteckou společností, která cestovatelům nabídne neomezené a bezplatné čerpání vysokorychlostního internetu na palubách svých letadel! 

LOT by mohl z Polska létat do Venezuely

Polský národní dopravce LOT plánuje provozovat charterové lety na venezuelský ostrov Margarita (PMV). Obě země spolu na začátku ledna podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti cestovního ruchu. Realizace se chopí tamější cestovní kancelář Rainbow Tours. Z Varšavy (WAW) do Karibiku by se Boeingem 787-900 (Dreamliner) mělo létat každý týden. Přesné datum zahájení provozu, resp. prodeje zájezdů, ale zatím odtajněno nebylo. Venezuelský ostrov Margarita, ležící pouhých pád kilometrů od břehů jihoamerického kontinentu, je ale vyhledávaným cílem mj. ruské klientely.

Nové linky a obnovená spojení

Portugalský národní dopravce TAP Air Portugal zahájí lety z Porta (OPO) do Luandy (LAD) a navýší také počet letů z Porta do New Yorku (EWR). Do hlavního města bývalé portugalské kolonie, Angoly, bude aerolinka létat 2× týdně. Do New Yorku potom cestovatelům z Porta a okolí nabídne dokonce každodenní spojení (doposud na trase operoval „pouze“ 2× týdně). S novinkami se počítá již pro letní letový řád, který začne platit na konci března.

Emirates se vrátí na tokijské letiště Haneda (HND). Každodenní spojení z Dubaje (DXB) do Tokia na Hanedu, která je často cestovateli preferována kvůli své centrální poloze oproti Naritě (NRT), bude v provozu opět od 2. dubna 2023. Prémiová letecká společnost z Perského zálivu tak cestovatelům bude nabízet již tři spojení do Japonska s každodenní frekvencí: kromě Hanedy a Narita létá každá den také do Ósaky (KIX).

Letecká společnost Etihad Airways začne létat do dvou nových destinací v Evropě. Na přímé spojení s emirátem Abú Dhabí (AUH) se nově může těšit dánská Kodaň (CPH), 4× týdně od 1. října, a také německý Düsseldorf (DUS), 3× týdně také od 1. října 2023.

Etihad Airways dále navyšují počet spojení z Abú Dhabí (AUH) do Bangkoku (BKK). Od 26. března 2023 bude mezi Perským zálivem a thajským hlavním městem létat hned 2× denně. Je to odraz vysoké poptávky po spojení do jihovýchodní Asie. Stejný krok již nedávno uskutečnila také aerolinka Emirates, o čemž jsme psali v Záletníku (76).

Mladá italská letecká společnost AeroItalia oznámila plány na zahájení rovnou 18 nových linek z italského letiště Forli (FRL). Od letní sezony 2023 plánuje z regionu Emilia-Romagna provozovat pravidelné letecké spojení na domácích linkách do Alghera (AHO), Brindisi (BDS), Cagliari (CAG), Katánie (CTA), Comisa (CIY), na Lampedusu (LMP), do Neapole (NAP), Olbie (OLB), na Pantellerii (PNL) a do Trapani (TPS). Další nové linky budou směřovat do Bělehradu (BEG), Dubrovníku (DBV), na řeckou Kefalonii (EFL), do francouzských Lurd (LDE), bosenského Mostaru (OMO), rumunské Oradey (OMR), Zadaru (ZAD) a na řecký Zakynthos (ZTH).

Tragická nehoda v Nepálu

V neděli 15. ledna 2023 v Nepálu došlo k tragické havárii letadla ATR 72-500 domácí letecké společnosti Yeti Airlines. Jednalo se o let YT 691 na trase z Káthmándú (KTM) do Pokhary (PKR), kde po přistání havarovalo. Fatální následky měla událost bohužel pro všechny cestující na palubě (tzn. 68 pasažérů, vč. 15 cizinců, a čtyři členy posádky). Přesná příčina tragické havárie zatím nebyla objasněna.

Bizárek z Indie

Abychom ale nekončili smutnou zprávou, zamíříme ještě do Indie. Z kuriózního důvodu zmeškalo 55 cestujících svůj let z Bengaluru (BLR) do Dillí), který měli absolvovat s domácí leteckou společností Go First. Posádka mírně zpožděného spoje spěchala tak usilovně, že zapomněla na poslední skupinu cestujících, kteří byli zapomenuti v shuttle busu na letištní ploše. Paradoxně ale letadlo odletělo s odbavenými zavazadly chudáků, kteří zůstali stát na letištní ploše. Úsměvný příběh měl však  nakonec šťastný konec. Díky četnému spojení mezi oběmi městy se smolaři do cílové destinace dostali o „pouhé“ čtyři hodiny později na palubě jiného letadla. Jako odškodnění získali volné zpáteční letenky platné v celé síti aerolinky.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)