Záletník 61 aneb novinky ze světa cestování a letectví
4.9.2022

Záletník 61 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 61, přináší rovnou deset změn v pravidlech cestování do vybraných destinací v Afriky, Asii, Evropě i Karibiku a tradičně neopomene ani nejzajímavější novinky ze světa letectví. Tentokráte se zaměříme na tři příjemné zprávy z pražského letiště Václava Havla, novou linku na Madeiru – velmi zajímavou i pro české cestovatele, a také spolupráci Finnairu s Qatar Airways. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

I během posledního prázdninového týdne jsme zachytili poměrně dost změn ve stupních pravidlech do vybraných destinací napříč kontinenty! Celkem tu máme šestici změn.

Antigua s Barbudou, Dominika i Namibie zrušily všechny vstupní podmínky

Nejpříjemnější cestovatelské zprávy ze světa jsou vždy ty, které se týkají úplného zrušení vstupních podmínek v souvislosti s nemocí „COVID-19“. Od posledního srpnového týdne lze opět svobodně cestovat do jihoafrické Namibie a také do dvou karibských destinací – souostroví Antigua a Barbuda a také na ostrov Dominika. Detaily ohledně opatření v jednotlivých zemích naleznete tradičně v našich průvodcích:

Samozřejmě pro vás udržujeme aktuální také přehled všech destinací, kam lze cestovat zcela bez omezení.

Jižní Korea zrušila povinnost předkládat negativní test před cestou

Hned dvě změny přiletěly z Jižní Koreje. S platností od 1. září je obnovena povinnost vyplňovat elektronickou registraci K-ETA. Netýká se ale všech cestovatelů, nýbrž pouze těch mířících na oblíbený ostrov Jeju. Druhá novinka, výrazně pozitivnější, nabyla validity od 3. září a přináší uvolnění pravidel pro vstup na území Jižní Koreje. Od tohoto data totiž není nutné předkládat negativní test před cestou do Soulu. Jedinou „COVID podmínkou“ tak zůstane pouze povinnost podstoupit kontrolní PCR test do 24 hodin od příletu do Jižní Koreje.

Všechny detaily naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Jižní Koreji“.

Japonsko drobně uvolňuje vstupní podmínky

Na začátku mělo dojít k revizi vstupních podmínek do Japonska! Dlouho očekávané prohlášení japonské vlády ale nakonec přineslo spíš než nadšení, z výrazného uvolněné pravidel pro vstup, právě rozčarování nad víceméně nezměněnými pravidly. Jediná změna, platná od 7. září  2022, spočívá v odpuštění povinnosti předkládat před cestou negativní PCR test, která se týká cestovatelů s absolvovaným kompletním vakcinačním schématem. Reálný zákaz individuálního cestování do země zůstává nadále v platnosti a všichni přijíždějící cestovatelů musí využít služby některé certifikované cestovní agentury.

Kompletní vstupní podmínky i další lokální opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Japonsku“.

Katar ruší karanténu pro neočkované cestovatele

Začátek září znamená také změny ve vstupních i lokálních pravidlech v Kataru. Od 4. září již nemusí neočkovaní cestovatelé po příletu do Dauhá zamířit do 5denní karantény. Očkovací certifikát přestává být základní prerekvizitou pro vstup do země a všichni cestovatelé budou povinni předložit negativní test (PCR ne starší 48 hodin nebo AG ne starší 24 hodin). Dále již není nutné nosit ochranu dýchacích cest ve vnitřních veřejných prostorách s výjimkou prostředků hromadné dopravy.

Kompletní vstupní podmínky i další lokální opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Kataru“.

Další aktuality ze světa

Ještě tu pro cestovatele máme čtyři aktuality:

  • zrušení povinnosti vyplňovat příjezdový formulář hlásí jihoamerická Uruguay! Přehled vstupních podmínek naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Uruguayi“.
  • v Bulharsku není od 25. srpna povinné nošení roušek v prostředcích hromadné dopravy. Přehled všech lokálních opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Bulharsku“.
  • taktéž Portugalsko od 27. srpna 2022 zrušilo povinnost nosit ochranu dýchacích cest v hromadné dopravě (vč. letadel). Přehled všech lokálních opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Portugalsku“.
  • na Kypru byla od 31. srpna zrušena povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách. Přehled všech lokálních opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Kypru“.

Novinky ze světa letectví

Novinky z Letiště Václava Havla v Praze

Letecká společnost AZAL neboli Azerbaijan Airlines prodlouží provoz linky z Prahy do Baku až do konce letního letového řádu. Spojení mezi českou a ázerbájdžánskou metropolí bylo po dvouleté pauze obnoveno 17. června 2022 a původně s ním dopravce počítal do poloviny září. Zájem o lety mezi zákazníky ale předčil očekávání a nakonec se na trase bude létat až do závěru října. Ponechána je taktéž frekvence dvou letů týdně (pondělí a pátek).

Maďarská aerolinka Wizz Air od 7. září obnoví lety z Prahy do moldavského Kišiněva. Spojení z Prahy do Moldavska bylo během jara odkloněno do nedalekého rumunského města Jasy z bezpečnostních důvodů (kvůli blízkosti ukrajinského vzdušného prostoru). Obavy z bezprostředního ohrožení ale již pominuly a dopravce se tak vrátí linku na její původní trasu. Létat se bude 2× týdně (čtvrteční rotaci nahradí středeční, zatímco nedělní zůstane).

Praha od 3. října získá přímé spojení s Irákem! Letecká společnost FlyErbil začne provozovat přímou linku z Prahy do Erbílu v iráckém Kurdistánu. Létat se bude po celý zimní letový řád a počítá se s jednou frekvencí týdně (pondělí). Více informací o nové lince jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Wizz Air začne létat z Vídně na Madeiru

Wizz Air začíná dobývat populární portugalský ostrov Madeira. Na začátku letošního léta zahájil provoz na nové lince z polských Katowic, které se stala prvním přímým pravidelným spojením z Polska na Madeiru a zároveň i velkým hitem mezi tamějšími cestovateli. S příchodem zimního letového řádu na konci října zahájí provoz na dalších dvou nových trasách mířících do Funchalu – u Budapešti a Varšavy. A opomenuta nakonec nebude ani nedaleké Vídeň! Nejčerstvější novinku v rezervačním systému letecké společnosti totiž představuje nová linka z Vídně na Madeiru. Létat se na ní začne již 3. prosince! Ceny letenek nejsou vůbec špatné, podívejte se náš letenkový tip.

Finnair uzavřel strategické partnerství s Qatar Airways

Finská letecká společnost Finnair pokračuje v re-organizaci své letové sítě na dálkových linkách a zahájí ještě užší spolupráci s Qatar Airways. Finský národní dopravce velmi silně pocítil uzavřená ruského vzdušného prostoru pro evropské dopravce, jelikož se specializoval zejména na dálkové linky do Japonska a dalších východoasijských destinací. Oba dopravci jsou členy letecké aliance Oneworld a doposud spolupracovali „pouze“ na bázi codesharování letů. Nově bude ale Finnair provozovat přímé linky do katarského Dauhá z Helsinek, Kodani i Stockholmu, a to dokonce na denní bázi! Následně mohou cestovatelé využít přestupu v celé síti katarského dopravce. Provoz všech tří nových linek bude zahájen společně se startem Mistrovství světa ve fotbale, které proběhne v Perském zálivu na přelomu listopadu a prosince.

V rámci reorganizace také dojde ke zrušení některých dálkových linek. Přes zimní měsíce se nebude létat z Helsinek do Chicaga a Krabi, a dále ze Stockholmu do Bangkoku s Phuketem ani do Los Angeles, Miami a New Yorku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)