Záletník 36 aneb novinky ze světa letectví a cestování
20.10.2021

Záletník 36 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Po týdnu do světa opět vyletěl náš magazín Záletník. A na co se v dnešním vydání posvítíme? Definitivně skončila éra italského národního dopravce Alitalia – jako mávnutím kouzelného proutku ho nahradila nezadlužená ITA Airways. Skandinávské aerolinky upouští od požadavku na nošení roušek během letu. Naopak v Kanadě se „přitvrzuje“ a bez očkování už toho příliš neprocestujete… To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl začátek října a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. upínající zraky k předvolebnímu klání, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vylétá náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a právě dnes doletěl až k vám.

Letectví

Skandinávské aerolinky ruší povinnost nosit roušku na palubě

Ruku v ruce s postupným rušením koronavirových opatření a vysokým procentem naočkované populace přichází skandinávské aerolinky s velmi zajímavým krokem. V uplynulém týdnu totiž několik dopravců ze Skandinávie zrušilo povinnost nosit ochranu dýchacího ústrojí během letu. Nové opatření se prozatím netýká všech letů daných společností, nýbrž pouze těch vnitrostátních. V případě mezinárodních spojení nebudou roušky vyžadovány na letech mezi Dánskem, Norskem a Švédskem.

O jaké dopravce se vlastně jedná? Jako první zrušila povinnost nosit roušku norská aerolinka Flyr, a to již 14. října. Nedlouho poté ji následovaly další norští dopravci – Norwegian a Wideroe. A připojil se také největší skandinávský dopravce, aerolinka SAS.

Arrivederci Alitalia, ciao ITA

Po 74 letech ukončil provoz italský národní dopravce Alitalia. Stalo se tak ve čtvrtek 14. října – posledním komerčním letem se stal let AZ1586 z Cagliari na ostrově Sardinie do Říma. Letecká společnost vlastněná státem se v posledních dekádách topila v dluzích a v červených číslech končilo její hospodaření pravidelně od roku 1998. Pro svého vlastníka, tedy italský stát, se tak stala doslova studnou na peníze…

Nástupcem Alitalie se stala nová italská aerolinka ITA (Italia Transporto Aereo). Ta svůj provoz zahájila hned následujícího rána, tj. 15. října letem AZ1637 z milánského letiště Linate do Bari. ITA zahájí provoz se zeštíhlenou flotilou, která bude čítat celkem 52 strojů, přičemž pouze sedm jich bude širokotrupých. V zimní sezoně 2021/2022 plánuje nový italský dopravce obsluhovat celkem 59 linek do 44 destinací (viz síť destinací). Do Prahy zatím létat nebude…

Přestože nový národní dopravce ITA Airways zakoupil za 90 milionů euro značku Alitalia, představil zároveň svou novou identitu.

Novinky z Letiště Praha

  • V letní sezoně 2022 budou přímé linky z Prahy do New Yorku provozovat Delta i United Airlines. Opětovně se tak dočkáme přímého spojení do USA! Více jsme se tomuto tématu věnovali ve speciálním článku. A pozor – Delta aktuálně nabízí letenky do New Yorku, vč. termínů o letních prázdninách, za velmi sympatickou cenu – 12 074 Kč.
  • Brussels Airlines navýšily počty letů mezi Prahou a Bruselem. Dopravce mezi oběma městy nabídne až 11 spojení týdně.
  • Smartwings obnovují provoz na přímé lince z Prahy do Dubaje. Počínaje středou, 20. října, bude tuzemská aerolinka létat do Perského zálivu každý den! A při cenovém porovnání konkurenčních dopravců na trase, Emirates a Flydubai, vychází zatím nejlépe.

Letem světem

  • Qantas obnoví lety ze Sydney do Londýna. Restart provozu je naplánován na 1. listopadu a rezervovat letenky mohou zatím jen australští občané (nebo rezidenti).
  • Vueling chystá velkou expanzi na pařížském letišti Orly. S příchodem zimního letového řádu zahájí španělský dopravce z tohoto sekundárního pařížského letiště lety do 32 nových destinací v deseti zemích. Nejvíce nových linek bude směřovat na Britské ostrovy, do Itálie a do Španělska. Pro české cestovatele, zejména z příhraničních oblastí, by teoreticky mohly být zajímavé linky do Lipska a Norimberku.
  • Wizz Air expanduje na Ukrajinu, z čehož mají radost mj. v Pardubicích. Maďarský dopravce v minulém týdnu oznámil plány na otevření téměř tří desítek nových linek z ukrajinských letišť. Čeští cestovatelé se od příštího léta mohou těšit na nové linky z Pardubic do Oděsy a Charkova. Celkem Wizz Air z Pardubic nabídne spojení již do čtyř ukrajinských destinací. Více podrobností o nových linkách z Pardubic se dočtete v tomto článku.

Cestování

  • Bez očkování toho v Kanadě už moc neprocestujete. Od 30. října začne v „zemi javorového listu“ platit nové pravidlo a po všech cestujících v letecké, železniční i námořní dopravě bude vyžadován doklad o absolvovaném očkování proti nemoci COVID-19. Nová povinnost se bude týkat všech cestovatelů starších 12 let. Více informací o podmínkách cestování do Kanady.
  • Kypr přeřadil Českou republiku do „oranžové kategorie“. Po několika měsících se tak znepříjemní cesty z ČR na Kypr pro neočkované cestovatele, kteří budou muset před cestou předložit negativní PCR test (ne starší 72 hodin). Pro očkované se nic nemění – postačí vyplněný Cyprus Flight Pass. Přímé spojení mezi Prahou a Larnakou až do konce října provozují Cyprus Airways a Wizz Air. Více informací o podmínkách cestování na Kypr.
  • USA definitivně stanovily datum otevření pro očkované cestovatele nejen ze zemí Evropské unie, a to na 8. listopadu. Od druhého listopadového týdne se tak otevřou brány Spojených států amerických také všem českým cestovatelům. Více informací o podmínkách cestování do USA.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)