Záletník 19 aneb novinky ze světa letectví a cestování
18.4.2021

Záletník 19 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Tuzemský železniční dopravce RegioJet začne provozovat noční vlaky do Amsterdamu a Bruselu. Kontroverzní zákon o zákazu vnitrostátních letů ve Francii je blízko svému schválení. Zajímavý bude letošní souboj o norský vnitrostátní trh. A další země přivítají očkované turisty s otevřenou náručí – Dánsko, Izrael a zejména Řecko! To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl první dubnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Noční vlaky RegioJetu do Nizozemska a Belgie

Zajímavé železniční spojení začalo nabírat reálných obrysů. Spolupráce českého dopravce RegioJet a nizozemské společnosti European Sleeper slibuje novou linku z Prahy do belgického Oostende. Cestou jsou plánované zastávky mj. v Berlíně, Amsterdamu (a to včetně té přímo na letišti Schiphol), Rotterdamu, Antverpách, Bruselu, Gentu nebo Bruggách. Bude se jednat o noční spojení – odjezd z Prahy je naplánován krátce po 19. hodině a příjezd do Amsterdamu v 6 hodin ráno. Do cílové stanice v Oostende na břehu Severního moře vlaková souprava dorazí těsně před 10. hodinou dopolední. Nové spojení by mělo zahájit provoz během roku 2022.

Kromě zajímavé možnosti, jak se dopravit do Belgie či Nizozemska, by jízdní řád mohl nahrávat i některým cestovatelům. Ranní příjezd do Amsterdamu, resp. Bruselu, dává možnost solidní návaznosti na mnoho zaoceánských letů. A ruku na srdce, právě z Amsterdamu nebo Bruselu se občas dají ulovit parádní letenky do Severní, Střední i Jižní Ameriky.

Záletník 19 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Navrhovaný jízdní řád nového spojení

Zákaz vnitrostátních letů po Francii

Prvním čtením prošel ve francouzském Národním shromáždění zákon zakazující vnitrostátní lety po Francii. Na první pohled velmi kontroverzní návrh ovšem není zase tak horký, jak vypadá. Jedná se pouze o zákaz letů, které lze nahradit cestou vlakem kratší dvou a půl hodiny. Výjimku mají navíc také cestující s navazujícími lety. Reálně se tak jedná pouze o stvrzení již zavedené praxe, kdy národní letecký dopravce Air France začal tyto lety omezovat již v loňském roce výměnou za slíbenou finanční pomoc. Konkrétně se opatření dotkne linek z Paříže do Bordeaux, Lyonu, Nantes a Rennes + linky mezi Lyonem a Marseille. Skutečný počet cestujících, kteří budou novým opatřením dotčeni nebude pravděpodobně nikterak vysoký, a zároveň se částečně utiší hlasy ekologických aktivistů prahnoucích po přísnějším omezení. Jimi navrhovaná hranice v podobě možnosti náhradní dopravy vlakem byla stanovena na čtyři hodiny. A ta by se již přímo dotkla daleko většího počtu leteckých linek.

Nová norská aerolinka Flyr

Na norský vnitrostátní trh vstoupí na konci druhého kvartálu letošního roku nová aerolinka Flyr. Domácí dopravce má v plánu začít létat na lince z Osla do města Tromso ležícího za polárním kruhem, a to od 30. června 2021. Samotný prodej letenek by měla aerolinka na svých webových stránkách zahájit během května. Po lince na sever země má začínají dopravce plány přidat do svého portfolia destinací další norská města, ale i populární destinace po celé Evropě – namátkou Alicante, Malagu či Nice. Vypadá to, že o norský domácí trh se strne pěkná mela. Kromě Norwegianu, který momentálně prochází výraznou restrukturalizací, začal na mnohých vnitrostátních linkách letos nabízet letenky i Wizz Air. A kdo povětšinou z podobného souboje aerolinek profituje nejvíce? Ano, my – cestovatelé!

Záletník 19 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Izrael přivítá očkované turisty

Další zemí, která otevře své hranice všem cestovatelům s dokladem o absolvované vakcinaci proti nemoci COVID-19, bude Izrael. Tato blízkovýchodní země, jež v očkování svého obyvatelstva pokračuje nejrychleji na světě (minimálně jednu dávky vakcíny obdrželo již více než 60 % Izraelců), se přijíždějícím turistům otevře od 23. května. Má to ale háček, a tím je poměrně obsáhlý seznam dalších podmínek, která je třeba splnit. V prvotní fázi budou moct do Izraele vstoupit pouze organizované skupiny cestovatelů (individuální turistika bude zatím zakázána). Dále bude nutné předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin a podstoupit další testy na místě – ještě jeden PCR test a také sérologický test na přítomnost protilátek.

Byť je „otevření hranic“ každé země v současné době velmi vítanou novinkou, tak si za těchto podmínek jarní cestu do Izraele spíše odpustíme. A co vy? Je váš cestovatelský absťák tak velký, že byste se nezdráhali ani takovýchto podmínek, anebo se vaše zraky budou upírat na jiné destinace? Mimochodem: seznam zemí, kam lze s dokladem o očkování či prodělané nemoci COVID-19 cestovat téměř bez omezení, se i nadále rozrůstá. 🙂

Záletník – letem světem

Letectví

  • ✈️ Air France začne létat do Mosambiku. Provoz na nové lince Paříž – Maputo bude zahájen 20. června letošního roku a trasa bude obsluhována 2× týdně letounem Boeing 777-300ER. Reálně se jedná o prodloužené dosud obsluhované linky do jihoafrického Johannesburgu. Air France bude teprve třetím „evropským dopravcem“, který do hlavního města Mosambiku bude létat. Doplní TAP Portugal a Turkish Airlines.
  • ✈️ Iberia žádá o povolení létat na Maledivy. Španělský dopravce čeká na obdržení povolení provozu nové linky z Madridu na Maledivy. Trasu by rád operoval 2× týdně během letních prázdnin, tj. v červenci a srpnu.
  • ✈️ Lufthansa obnoví lety do Íránu. Německá aerolinka po více než roce obnoví linku z Frankfurtu do íránského hlavního města, Teheránu. Provoz na ní byl z bezpečnostních důvodů zastaven okamžitě po sestřelení letadla Ukraine International Airlines směřujícího z Teheránu do Kyjeva (let PS752), k němuž došlo 8. ledna 2020.
  • ✈️ Irácká aerolinka Flyerbil přidá do svého portfolia další destinaci v Německu. Kolín nad Rýnem se stane již třetím německým městem, kam bude tato mladá letecká společnost z města Irbíl (irácký Kurdistán) pravidelně létat. Doplní tak Düsseldorf a Mnichov.
  • ✈️ Wizz Air Abú Dhabí oznámila další nové linky. Dceřiná aerolinka maďarského Wizz Airu, o níž jsme více psali v Záletníku 10, přidá do své sítě tři nové linky. Dva nové cíle se nachází na území Egypta: do Sohagu se bude létat od 29. května a od 4. června přibude i linka do Luxoru. Středoevropskou optikou se ovšem jako nejzajímavější jeví ta do srbského Bělehradu. Na ní budou lety zahájeny 19. května. Nejprve s frekvencí dvou letů týdně, později se plánuje s navýšením až na čtyři týdenní rotace.

Cestování

  • 🌍 Řecko ruší karanténu po příjezdu. Oblíbený cíl mnoha evropských turistů, Řecko, ruší od nadcházejícího týdne povinnou karanténu pro všechny přijíždějící. Jaké jsou nové vstupní podmínky? To se dočtete ve speciálním článku.
  • 🌍 Dánsko se otevře očkovaným turistům. V Dánsku zdárně postupuje vakcinace nejohroženějších skupin populace, a tak od 1. května přivítá všechny očkované turisty. Jedinou podmínkou bude, ale země, odkud přijíždí nebyla tamějším Ministerstvem zahraničích věcí zařazena do „červené kategorie“.
  • 🌍 Prodělali jste nemoc COVID-19? Pak si zaleťte do Švýcarska – bez podmínek. Švýcarsko rozšířilo výjimku pro přijíždějící osoby, které jsou zbaveny povinnosti dokládat negativní PCR test a podstupovat 10denní karanténu, na všechny, kteří v uplynulých 3 měsících prodělali „čínskou chřipku“ a úspěšně se z ní vyléčili.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)