Světová koronavirová pandemie tvrdě zasahuje i do leteckého průmyslu. Aerolinky přichází denně o miliony korun a podobně jsou na tom i letiště. Pojďme se tedy společně podívat, jaká uzavřená letiště v Evropě najdeme.
Velká Británie
Londýn
Londýn je místem, kde se v Evropě nejhojněji nachází uzavřená letiště.
Londýn Heathrow
Nejrušnější evropské letiště oznámilo, že od 6. dubna bude přistávajícím a vzlétávajícím letadlům k dispozici pouze jedna ranvej. Toto rozhodnutí vzniklo ve snaze zachránit letiště od finančních potíží během pandemie COVID-19. Letiště má dvě paralelní přistávací dráhy – 09L / 27R a 09R / 27L. Jejich využití se bude střídat každý týden, aby se rozprostřel hlukový dopad na okolní londýnská předměstí. Dráhy se budou střídat každé odpoledne ve 13:00 UTC (15:00 SELČ).
Londýn Gatwick
Druhé největší letiště v Londýně a druhé nejrušnější letiště světa v kategorii „provoz jen s jednou přistávací dráhou“ uzavřelo hlavní terminál. Od 1. dubna se zbývající provoz přesunul z hlavního severního terminálu na vedlejší jižní. Termín znovuotevření terminálu není znám.
Gatwick je jednou z hlavních bází aerolinek Easyjet, Virgin Atlantic, Thompson Airways (Britská pobočka německého Tui) nebo Norwegian.
Londýn City
Letiště ležící uprostřed zátoky v samém srdci Londýna suspendovalo provoz úplně. Toto často vyhledávané letiště mezi leteckými nadšenci uzavřelo dveře až do konce dubna. Z tohoto letiště létají jen menší letadla typu Embraer Rj195 nebo Airbus A220.
Raritním spojením se může jevit pravidelná linka do New Yorku, kterou provozuje British Airways s Airbusem A318.
Ostatní britská letiště zůstávají zatím ve standardním provozu.
Manchester
Podobně jako na londýnském Gatwicku i letiště v Manchesteru uzavírá terminály. Konkrétně se od 25. března do odvolání uzavřely terminály 2 a 3.
Francie
Hlavní letiště Charles de Gaulle, ležící severně od Paříže, již 23.3. uzavřelo terminály 2G a 3. Využívané zůstaly pouze dvě přistávací dráhy (09L/27R a 09R/27L) namísto 4. Zbývající dvě ranveje (08L/26R a 08R/26L) jsou používány jako odstavné pro uzemněná letadla národního dopravce Air France.
Druhé největší letiště Francie, letiště Orly, uzavřelo veškerý provoz už na konci března. O této události jsme informovali již dřív zde.
Dánsko
Letiště Kastrup v Kodani operuje pouze s jednou ranvejí. Veškerá letadla mířící z/do dánské metropole budou naváděna pouze na dráhu 04R/22L. Zbylé dvě poslouží jako odstavné plochy pro letadla společnosti SAS a Norwegian. Podobná opatření zavádí i letiště v norském Oslu a Stavengeru.
Německo
Ve Frankfurtu nad Mohanem je od pondělí 23. března uzavřena severozápadní dráha 07L/25R i s přilehlou pojezdovou dráhou, kde jsou nyní zaparkována letadla společnosti Lufthansa. Další z celkově 700 uzemněných letadel jsou odstavena na berlínském letišti Schönefeld (SXF). Ve Frankfurtu jsou také částečně uzavřeny terminály 1 a 2. Letiště uvedlo, že provoz oproti loňskému roku poklesl o 90 %.
Itálie
Hlavní letiště v Římě – Fiumicino plně uzavřelo terminál 1. V Itálii dále zůstávají v omezeném provozu letiště v oblasti Milána a Benátek. Ta jsou k dispozici pouze pro repatriační lety.
Španělsko
Španělský provozovatel letišť Aena oznámil, že na madridském letišti Adolfo Suarez ponechá v provozu pouze terminál 4. Letiště v Madridu má celkem 5 terminálů a 4 přistávací a vzletové ranveje. Také letiště El Prat v Barceloně zavádí jistá omezení. V provozu zůstává pouze terminál 1. Ostatní letiště ve Španělsku jsou v provozu jen na určitou denní dobu.