Wizz Air zastavuje lety do Moldavska
3.3.2023

Wizz Air zastavuje lety do Moldavska

Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air od 14. března 2023 zastavuje všechny své lety do Moldavska. Důvodem jsou obavy z bezpečnosti v tamějším vzdušném prostoru, v němž se již několikrát objevila zbloudilá ruská raketa. Rušení letů se bohužel dotkne také linek z Prahy a Vídně do Kišiněva.

Rušení letů z Prahy a Vídně do Kišiněva

Zastavení letů do moldavského hlavního města Kišiněva (KIV) se dotkne také linek z Prahy (PRG) a Vídně (VIE). Mezi Prahou a Kišiněvem se doposud létalo 2× týdně (čtvrtky a neděle), zatímco lety z Vídně byly operovány taktéž 2× týdně (středy a neděle). Poslední lety se na obou trasách uskuteční shodně v neděli 12. března 2023.

Wizz Air zároveň proklamuje svůj úmysl vrátit se na momentálně rušené linky co nejdříve po zlepšení bezpečnostní situace.

Alternativní spojení do rumunského Iasi

Za částečnou náhradu za zrušené lety do Kišiněva lze považovat navýšení počtu letů do rumunského města Iasi (IAS). To leží na severovýchodě země, prakticky na rumunsko-moldavské hranici. Do Kišiněva je to z něj cca 150 km a jedná se o nejbližší mezinárodní letiště nacházející se mimo Moldavsko. Do Iasi již byly lety podobně přesměrovány během loňského roku, poté co eskalovala ruská agrese na Ukrajině.

Tentokráte se však nejedná o plošnou náhradu všech linek mířících původně do Kišiněva. Spojení z Prahy a Vídně budou zrušena bez náhrady. Z rezervačního systému dopravce vyplývá, že posíleny budou linky do Iasi z Barcelony, Benátek (Treviso), Bergama, Bologni, Říma (Ciampino i Fiumicino), Dortmundu, Larnaky a Londýna (Luton). Zcela novým spojením v nabídce dopravce bude linka z Berlína (BER) právě do Iasi.

Co dělat, když mi Wizz Air zrušil letenky do Moldavska?

V případě, že se vás zrušení letů na linkách z Prahy nebo Vídně do Kišiněva přímo dotkne, máte na výběr z následujících možností:

  • nechat si vrátit 120 % původně investované částky ve formě kreditů, které v budoucnu využijete na nákup další letenky u dopravce;
  • nechat si vrátit 100 % původně investované částky ve prospěch účtu, z něhož jste letenky hradili;
  • re-routing na alternativní trasu (vzhledem k rušení linek z Prahy i Vídně) pravděpodobně nebude možný.

Aktuální nabídka spojení z Prahy do Moldavska

Mezi Prahou a Kišiněvem bude i nadále létat národní moldavský dopravce Air Moldova. Ten cestovatelům nabízí tři rotace týdně (úterý, čtvrtek a neděle).

Na konci června letošního roku by na trasu měla vstoupit také mladá moldavská nízkonákladová letecká společnost Fly One. O jejích plánech na zahájení letů z Prahy do Kišiněva jsme psali na začátku února v tomto magazínovém článku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)