Záletník 85 aneb novinky ze světa cestování a letectví
5.3.2023

Záletník 85 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl (dnes pro změnu z libanonského Bejrútu) další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 85! Další dvě destinace zrušily podmínky vstupu zavedené kvůli nemoci „COVID-19“. Častěji se bude létat z Prahy do Bělehradu a Varšavy. Více letů nabídne cestovatelům také Salam Air do Ománu. Wizz Air se dočasně stahuje z Moldavska. Virgin Atlantic rozšířily alianci SkyTeam. A neopomene ani další aktuality ze světa letectví.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Uruguay dává zelenou všem cestovatelům bez rozdílu

Ani poslední únorový týden jsme nezůstali ochuzeni o několik skvělých cestovatelských zpráv. Ta první tentokráte přiletěla z Jižní Ameriky, konkrétně z Montevidea. Uruguayská vláda v nejnovější zdravotnické vyhlášce zrušila všechna vstupní opatření do země zavedená v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“. Nově tak již cestovatelé nemusí předkládat očkovací certifikát / doklad o prodělání nemoci / negativní test. Obratem však byl zaveden požadavek na povinné cestovní pojištěná kryjící výlohy spojené s případnou léčbou skloňované nemoci. Každopádně to znamená, že Uruguay je otevřená pro všechny cestovatele  bez rozdílu.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách do Uruguaye naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Uruguayi“.

Vstupní podmínky ruší také Svatý Tomáš a Princův ostrov

Druhá příjemná novinka zvěstující rušení vstupních opatření pochází ze souostroví Svatého Tomáše a Princova ostrova, které naleznete v Guinejském zálivu nedaleko rovníku. I tato lehce exotická destinace s platností od 11. února 2023 zrušila povinnost předkládat před cestou do země očkovací certifikát nebo negativní test. Tím pádem i ona rozšířila náš seznam zemí, kam lze cestovat bez omezení.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách na Svatý Tomáš a Princův ostrov naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Svatém Tomáši“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

LOT navýší počet letů z Prahy do Varšavy

Polský národní dopravce LOT pomalu odtajňuje své plány na letní letový řád. České cestovatele rozhodně potěší drobné navýšení letů mezi Prahou (PRG) a Varšavou (WAW). Aerolinka bude na trase létat až 5× denně a celkově chystá 32 týdenních rotací. V pondělí, úterý, středu, pátek a sobotu si cestovatelé budou moci vybírat z pěti letů denně / ve čtvrtek ze čtyřech spojení  a v neděli potom ze třech letů. Všechny lety jsou již dostupné v rezervačním systému letecké společnosti.

Air Serbia bude z Prahy do Bělehradu létat každý den

Velmi ambiciózní plány má na letní měsíce srbský národní dopravce, Air Serbia. O jeho expanzivních plánech jsme psali již v našich magazínech Záletník (83), Záletník (84). Posílit plánuje také svou pozici na pražském Letišti Václava Havla (PRG). V letní sezoně nabídne cestovatelům na lince z Prahy do Bělehradu (BEG) celkem 11 letů týdně. V pondělí / úterý / čtvrtek / pátek to budou dva lety denně (operované letounem ATR-72), zatímco ve středu / sobotu / neděli jeden let. Kompletní letový řád již visí na stránkách letecké společnosti.

Salam Air přidává další lety z Prahy do Ománu

Ománská letecká společnost Salam Air prodlužuje přímé lety z Prahy do Ománu. Do letoviska Salalah (SLL), ležícího na jihu země, bude pravidelně (každý pátek) létat až do 28. dubna 2023. Do hlavního města sultanátu, Muscatu (MCT), potom každou středu až do 3. května. Následně, až do konce letního letového řádu v závěru října letošního roku, nabídne cestovatelům dva týdenní lety právě do Muscatu. Rotace připadnou vždy na pondělky a pátky.

Premiéra speciální livery ČSA v Praze

Do Prahy poprvé zavítal pronajatý Airbus A320 v barvách Českých aerolinií s registrací OK-HEU se speciálním polepem připomínajícím 100. výročí od založení letecké společnosti. Paradoxně se ovšem nejednalo o let ČSA, nýbrž o linku izraelské společnosti Israir na pravidelné lince z Tel Avivu.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Wizz Air přestává létat do Moldavska

Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air počínaje 14. březnem zastavuje všechny své lety do Moldavska. Důvodem jsou obavy z bezpečnosti v tamějším vzdušné prostoru, které přímo souvisí se zvýšeným napětím v zemi a nedaleko se odehrávajícím válečným konfliktem způsobeným ruským agresorem.

Rušení se bohužel dotkne také linek z Prahy (PRG) a Vídně (VIE) do moldavského hlavního města, Kišiněva (KIV). Poslední lety na obou trasách se uskuteční shodně v neděli 12. března 2023. Náhradou pro cestovatele může být navýšení počtu letů směřujících do sousedního Rumunska na letiště Iasi (IAS) ležící nedaleko moldavských hranic. Podrobné informace o změnách v letovém řádu aerolinky i přehled aktuálních spojení z ČR do Moldavska naleznete v našem speciálním článku.

Omán otevřel svůj vzdušný prostor pro izraelská letadla

Velmi potěšující zprávy se dočkaly izraelské letecké společnosti, primárně El Al Israel Airlines. Sultanát Omán jim totiž oficiálně otevřel svůj vzdušný prostor, a to navzdory skutečnosti, že obě země spolu neudržují žádné diplomatické vztahy. Vstřícný krok Úřadu pro civilní letectví v Muscatu znamená výrazné zkrácení letů izraelských společností při cestách z Tel Avivu do Indie a jihovýchodní Asie. Po loňském otevření vzdušného prostoru nad Saúdskou Arábií se jedná o další důležitý milník pro izraelské dopravce. Umožnění přeletů nad územím Ománu bude v praxi znamenat např. zkrácení doby lety do Bangkoku o cca 2 hodiny.

Virgin Atlantic vstoupily do SkyTeamu

Britská letecká společnosti Virgin Atlantic se 2. března 2023 stala oficiálním členem aliance leteckých dopravců SkyTeam! Jedná se o prvního člena této letecké skupiny, který pochází z Britských ostrovů. Aliance se také díky příchodu Virgin Atlantic opět rozšíří na celkových 19 členů (po loňské suspendaci Aeroflotu, který byl ze spolku odejit).

A co vstup do aliance znamená pro samotnou aerolinku? Především posílí svou síť transatlantických letů a díky široké nabídce návazných spojů (od partnerských dopravců) nabídne cestovatelům atraktivnější portfolio letů ze svých domovských letišť v Londýně (LHR) a Manchesteru (MAN).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)