Konec berlínského letiště Tegel
9.11.2020

Konec berlínského letiště Tegel

Včera, v neděli 8. listopadu 2020, se definitivně uzavřely brány berlínského letiště Tegel. Posledním komerčním letem, který byl z berlínského letiště vypraven, se stal letoun Air France s označením AF1235 směřující do Paříže. Od dnešního dne je kompletní provoz přesunut na nové letiště Willyho Brandta neboli Berlín Brandenburg.

Kruh se uzavřel

Letiště Berlín Tegel sloužilo svému účelu od roku 1948, nejprve jako vojenské letiště. Pro civilní lety bylo oficiálně otevřeno až 2. ledna 1960. Komerční lety z berlínského letiště Tegel tak byly vypravovány po dobu 60 let. Posledním spojem, jenž odletěl z Tegelu, se stal včera odpoledne let společnosti Air France s číslem 1235. Airbus A320 v nátěru francouzského dopravce odstartoval v 15:39 a zamířil do Paříže na letiště Charlese de Gaulle. Závěrečný let nebyl provozovatelem letiště vybrán náhodou. První let z Tegelu totiž také operovala francouzská aerolinka, a to pomocí letounu Lockheed Super Constellation.

Budoucnost Tegelu

Berlínské letiště Tegel bude v provozuschopném stavu udržováno ještě po dobu 6 měsíců, tedy do května nadcházejícího roku. Následně se začne s jeho rozsáhlou proměnou. Celý projekt ponese název „Urban Tech Republic“.  V areálu bývalého letiště vyroste nová rezidenční čtvrť, která bude pojmenovaná Schumacher Quartier. Dále by v něm měly nalézt zázemí jak technologické firmy, tak i studenti. Např. z  budovy terminálu ve tvaru šestiúhelníku by se v budoucnu měl stát kampus univerzity Beuth. Zajímá-li vás proměna berlínského letiště Tegel více, podívejte se na tuto dokumentaci.

Berlín Brandenburg

Nové berlínské letiště Brandenburg vyrostlo na jihovýchodním okraji města, kde pohltilo bývalé letiště Schönefeld. Oficiálně bylo otevřeno před týdnem. První komerční spojení na letišti přistála 31. října a jednalo se o lety společností easyJet (EJU3110 – číslo letu dle data otevření nového letiště) a Lufthansa (LH2020). První odlety se pak uskutečnily den následující. Ostatní aerolinky z Tegelu na nové berlínské letiště migrovaly postupně během prvního listopadového týdne.

Využívány prozatím budou dva terminály.  „Terminál 5“ (bývalé letiště Schönefeld), který bude v budoucnu primárně používat pro své lety největší evropské nízkonákladová společnost Ryanair (prozatím ale bude sloužit i dalším lowcosotvým dopravcům), a „Terminál 1“, odkud budou odlétat aerolinky ostatní (easyJet, Lufthansa, Air France, Qatar Airways a další). Do budoucna se počítá i s „Terminálem 2“, odkud by měly létat další nízkonákladové aerolinky (Wizz Air, Norwegian, Eurowings atd.). Ten ovšem kvůli aktuální situaci zůstane uzavřen, jelikož jeho kapacita není momentálně vzhledem k četným škrtům v letových řádech leteckých společností třeba.

Nové berlínské letiště Willyho Brandta ponese zkratku „BER“. Ta nahradila dosud používané „SXF“ pro Schönefeld a „TXL“ pro Tegel.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)