Řecko

Doprava v Řecku

Doprava v Řecku nabízí mnoho možností a my vám poradíme, kterou z nich si vybrat. Mnoho turistů si v Řecku pronajímá auto. Poznávání Řecka autem je velmi flexibilní a pohodlné, není nutné čekat na autobusy pod spalujícím sluncem a zaparkovat můžete vždy jen kousek od místa zájmu. Na druhou stranu, auto vás začne omezovat při island-hoppingu, kdy za jednu dovolenou cestujete na více ostrovů. Transport auta trajektem podléhá vysokým cenám a některé autopůjčovny vám transport auta nedovolí. Plánujete jezdit autobusem? Skvělé, poznáte místní obyvatele a jiné turisty, možná si najdete nové kamarády. Mimo hlavní turistické oblasti ale autobusy jezdí méně často a zastavují daleko od vašich atrakcí. Jak cestovat mezi řeckými ostrovy? Odpovíme otázky na téma (nejen) autobusová doprava v Řecku.

🚋 MHD

Krásami Athén vás provede athénské metro, tramvaje, autobusy a trolejbusy. Městská hromadná doprava je na vysoké úrovni, snad jediným záporem je vyšší obsazenost spojů. Jízdenky lze zakoupit v automatech umístěných na zastávkách tramvají a ve stanicích metra při ceně 1,40 EUR za jízdenku platnou 90 minut. Při koupi balíčku více jízdenek ušetříte! Jízdenka na letiště je dražší, jízda autobusem stojí 6 EUR a metrem 10.

🚕 Taxi

Taxi funguje po celém Řecku především ve velkých městech a turistických oblastech. Doporučujeme cenu domluvit předem. Zvlášť v Athénách účtují řidiči svým klientům cenu mnohem vyšší, než udává taxametr. V případě skupiny řidiči násobí cenu počtem cestujících, nenechte si to líbit! Normální cena je 3,50 EUR za nástup a 1 EUR za kilometr jízdy. Taxi můžete zastavit na ulici nebo si jej nechte zavolat z hotelové recepce. Upozorňujeme, že zvlášť v rush hour někteří řidiči taxi odmítají vozit klienty do méně výhodných lokací.

🚄 Vlakem

Vlaková síť v Řecku je velmi omezená. Vlaky fungují pouze na pevninské části Řecka a na poloostrově Peloponés a spojují zde pouze velká města. Je nutné rozlišovat mezi prázdninovými a zimními jízdními řády. Řecké vlaky jsou levné, jízdenku ze Soluně do Athén zakoupíte již od 30 EUR při včasné rezervaci skrze ΟΣΕ.

🚌 Autobusem

Řecká autobusová doprava má velice rozsáhlou síť. Autobusy jezdí jak na pevninské části Řecka, tak po řeckých ostrovech. Autobusy s využitím trajektu spojují vybrané ostrovy s pevninou. Vozy jsou luxusní a klimatizované, jízda s nimi je příjemná. Zastávky jsou značeny pouze ve větších městech, mimo města se zeptejte místních, kde se zastávka nachází. Jízdní řády na většině zastávek nenajdete. Jízdenku na autobus zakupte ve stanici nebo ve voze – spolu s řidičem jezdí autobusem také prodejce jízdenek. U dálkových spojů doporučujeme rezervovat jízdenku online skrze společnost KTEL.

🛳 Lodí

Lodní doprava je v Řecku velmi oblíbená. Centrálním přístavem je athénský Pireus, odkud vyplouvají pravidelné trajekty na řecké ostrovy, a jednotlivé ostrovy jsou mezi sebou také propojeny. Ferry boats jsou velké trajektové lodě: doba plavby je delší a cena jízdenky nízká. Flying dolphins jsou menší lodě s rychlejší dobou plavby a vyšší cenou jízdenky. V Řecku operuje velké množství lodních dopravců, mezi ty nejdůležitější patří Blue Star Ferries a Hellenic Seaways. Pro porovnání cen a spojů jednotlivých společností využijte Let’s Ferry. Jízdenky zakupte u jednotlivých společností v přístavu nebo na jejich webových stránkách. Plavbu trajektem vám vřele doporučujeme!

Doprava v Řecku

✈ Letadlem

Vnitrostátní leteckou dopravu mezi pevninou a ostrovy a mezi jednotlivými ostrovy zajišťuje především Aegean Airlines spolu s Olympic Air. Doplňkové lety nabízí aerolinky Ryanair a Volotea.

🚗 Autem nebo na skútru

Půjčení auta je populární pro poznávání Řecka. Na rozdíl od hromadné dopravy poskytuje flexibilitu a ušetří vám spoustu času. Doporučujeme využít náš skvělý srovnávač autopůjčoven. Jak na to? To se dozvíte v našem článku o půjčení auta v autopůjčovně. Jelikož je Řecko zemí EU, mezinárodní řidičský průkaz není potřeba. Silnice v Řecku jsou ve velmi dobrém stavu, ale řečtí řidiči jsou slavní agresívní jízdou a nedodržováním dopravních předpisů. V Athénách a dalších velkých městech vás překvapí hustá doprava a nedostatek parkovacích míst. Tip! Půjčte si pro poznávání Řecka skútr. Vyřeší problémy s parkováním a kolonami a dopřeje vám nezapomenutelný zážitek s větrem ve vlasech a vůní slaného mořského vzduchu.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 27. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)