Řecko

Kultura a zvyky v Řecku

Kultura a zvyky v Řecku pramení z bohaté řecké historie. Řecko bylo první vyspělou kulturou v Evropě a první demokracií na světě. Památky, které na své dovolené v Řecku navštívíte, jsou staré až 3 tisíce let. V moderní éře bylo Řecko 370 let ovládáno Turky. Dnes je Řecko svobodnou zemí a členským státem EU s moderní vizí a respektem k minulosti. Chcete se dozvědět více na téma kultura a zvyky v Řecku?

Náboženství

Náboženství má v řecké kultuře velmi důležitou roli. Řecko je pravoslavný stát s více než 90 % obyvatel hlásícími se k pravoslavné církvi. Další 3 % Řeků vyznávají jinou křesťanskou víru a na území Thrákie žije skupina řeckých muslimů (2 %). Pouze 4 % Řeků jsou bez vyznání.

Státní svátky

📆 1. ledna – Nový rok – Protochroniá

📆 6. ledna – Zjevení Páně – Theophánia

📆 40 dní před Velikonocemi – Čisté pondělí – Kathará Deftéra

📆 25. března – Den nezávislosti – Ikostí-pémpti Martíou

📆 poslední pátek před Velikonocemi – Velký pátek – Megáli Paraskeví

📆 Velikonoční pondělíKiriakí tou Páscha

📆 1. května – Svátek jara – Ergatikí Protomagiá

📆 50 dní po Velikonocích – Svatodušní pondělí – Agios Pnevmatos

📆 15. srpna – Den nanebevzetí Panny MarieKímisi tis Theotókou

📆 28. října – Den Ne – To Ochi

📆 25. prosince – První svátek vánoční – Christoúyenna

📆 26. prosince – Svátek Panny Marie – Sínaxis Yperagías Theotókou Marías

Velikonoce – Páscha

Velikonoce jsou v Řecku nejdůležitějším náboženským svátkem. Pravoslavné Velikonoce kopírují juliánský kalendář, proto se obvykle slaví v jiný datum, než Velikonoce v katolických zemích. Velikonoce v Řecku začínají velkým masopustem a Čistým pondělím. Od Květné neděle do Bílé soboty se drží smutek za poslední dny Kristovy, ale poté přichází čas na radost a zábavu. Setkávají se široké rodiny a přátelé a hoduje se na pečeném skopovém nebo kůzlečím. Tradičním moučníkem je mazanec a máslové sušenky. Lidé barví vajíčka na červeno a navzájem si je oťukávají s přáním Christos anesti! Populární je raketová válka na ostrově Chios: v noci na sebe dva kostely střílí ohňostroje.

Den nanebevzetí Panny MarieKímisi tis Theotókou

Na den nanebevzetí Panny Marie se Řekové vrací tam, kde se narodili – odkud pochází jejich rodina. Modlí se v kostelech zasvěcených Panně Marii a konají se velkolepé hostiny pro návštěvníky. Největší oslavy najdete na ostrově Tinos a v souostroví Dodecanese. Nezapomeňte, že obchody mohou mít i v okolní dny zavřeno.

Den Ne – To Ochi

Den Ne oslavuje řecké odmítnutí italského ultimáta. Mussolini chtěl vstup italských fašistických vojáků, řecký Metaxas mu na to odpověděl NE (řecky OCHI). Den Ne se slaví vojenskými přehlídkami a průvody a lidé vyvěšují řecké vlajky. Den Ne také často provází demonstrace nespokojených se současným systémem.

Kultura a zvyky v Řecku

Kultura

Řecko je členem EU, ale kulturně je velmi odlišné od Evropy. Řecko je vstupní branou mezi orientem a západním světem. Proto je Řecko tak jedinečné a láká turisty z celého světa! Řecká kultura ovlivnila moderní evropskou kulturu a dala vzniknout filozofii, astronomii, divadlu, moderní medicíně a demokracii. První Olympijské hry se konaly v Olympii. Věděli jste, že slova jako ekonomika, politika, matematika a další jsou z řečtiny? Novořečtina je úředním jazykem v Řecku, ale vybrané skupiny mluví pontskou řečtinou nebo kapadóckou řečtinou. Existují i jiné druhy řeckého jazyka. Řekové milují zábavnou hudbu a tanec, jídlo a víno. Lidová hudba je populární dodnes. Mezi nejslavnější umělce patří malíř El Greco a autoři Sofoklés, Eurípidés a Ezop.

Zvyky

Řekové jsou velmi otevření a i s cizími lidmi jednají jako s přáteli nebo příbuznými. Při diskuzi výrazně gestikulují a mluví hlasitě. Vyhněte se diskuzím o politice, řecko–tureckém vztahu a sporu o název Makedonie. Neoznačujte Řecko za východní Evropu (Řecko leží v jižní Evropě) ani za součást Balkánu.

Ukazovat na někoho dlaň, případně obě dlaně, je neslušné – gesto rozevřené dlaně má podobný význam, jako vztyčený prostředníček. Do kostela je nutné jít se zahalenými rameny a koleny. Vybrané kostely poskytují turistům vhodné oblečení k zapůjčení. Kouření v restauracích a kavárnách je zakázáno, nicméně tento zákaz se obvykle nedodržuje.

Při vstupu do kavárny nebo obchodu zákazník zdraví jako první, až potom mu odpoví personál. Volný čas je v Řecku důležitější, než práce. Může vás obsluhovat pomalý číšník nebo se vám nedostane od prodavače servisu, který očekáváte – mávněte nad tím rukou. Tohle je Řecko!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 28. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)