Řecko

Měna a ceny v Řecku

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
1 člověk

Řecko je členem eurozóny, oficiální měnou je euro (EUR). Jaké jsou ceny potravin v Řecku a jak se pohybují ceny cigaret v Řecku? Pojďme se podívat, zda-li je výhodnější platit platební kartou nebo hotovostí a jak vysoko je cena benzínu v Řecku. Je Řecko levnější, než Česko? Vše na téma měna a ceny v Řecku.

Platba kartou a výběr z bankomatů

Platba kartou je možná v hotelech, restauracích a obchodech. Kartou bez problémů zaplatíte i jízdenku na trajekt. Snad jediná místa, kde kartou platit nelze, jsou stánky s rychlým občerstvením a tržiště. Nezapomeňte s sebou nosit hotovost na výlety do malých vesniček. K platbě doporučujeme platební kartu Revolut, která nabízí velmi výhodné směnné kurzy z koruny na euro i dalších více než 150 světových měn. Bankomaty najdete ve větších i menších městech, poplatek za výběr se řídí podmínkami vaší banky – mezitím co některé banky mají výběry v EU zcela bezplatné, jiné si účtují i několik set korun. Běžně se přijímají platební karty MasterCard, Visa a Eurocard.

Měna a ceny v Řecku

Směna

Směnárny v Řecku naleznete v každém větším městě a turistickém letovisku. Můžete se setkat také se směnnými automaty. Výhodnější směnné kurzy nabízí řecké banky – ušetříte, když směníte větší finanční obnos najednou. Nejvýhodnější a turisty nejvyhledávanější možností je směnit si peníze ještě v ČR – ve směnárně, kterou znáte.

Ceny v Řecku

Ceny v Řecku jsou citelně vyšší, než v ČR – přibližně o čtvrtinu. Ceny se liší napříč ostrovy a regiony: pevninské Řecko a malé vesnice nabízí nižší ceny, velká města a oblíbené ostrovy jsou dražší. Ceny ubytování a služeb klesají v zimě a stoupají s přicházející turistickou sezónou. Velmi vysoká je cena benzínu v Řecku a také některé potraviny (maso a sýry). Jak ušetřit na dovolené v Řecku? Zaleťte si do Řecka mimo sezónu nebo ve vedlejší turistické sezóně. Pronajměte si apartmán s kuchyňkou a připravujte si večeře z čerstvých řeckých potravin zakoupených na trzích. Místo auta si pronajměte skútr, ušetříte za pronájem i benzín.

Orientační ceník

💶 jídlo v levnější restauraci – 10 EUR 💶 krabička cigaret Marlboro – 4,60 EUR
💶 menu v McDonald’s – 6,50 EUR 💶 jízda hromadnou dopravou – 1,40 EUR
💶 půllitr piva v restauraci – 4 EUR 💶 kilometr jízdy s taxi – 1 EUR
💶 capuccino v restauraci – 3 EUR 💶 litr benzínu – 1,60 EUR
💶 bochník chleba – 0,90 EUR 💶 noc v hotelu *** – 45 EUR
💶 kilo pomerančů – 1,10 EUR 💶 noc v hostelu – 20 EUR
💶 kilo brambor – 0,90 EUR 💶 půjčení slunečníku a lehátek – 10 EUR
💶 1,5 litru balené vody – 0,80 EUR 💶 lístek do kina – 8 EUR

Další ceny naleznete na stránkách Numbeo.

Spropitné a smlouvání

Restaurace k ceně útraty obvykle připočítávají kuvér ve výši až 1 EUR na osobu. Nad rámec kuvéru je slušností odměnit personál drobným spropitným – zvykem je zaokrouhlit částku na celá eura. Smlouvání, stejně jako ve většině zemí EU, není na místě. Výjimkou jsou tržiště a plážoví prodejci, se kterými můžete o ceně diskutovat.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 27. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)