Japonsko patří mezi nejbezpečnější země nejen Asie, ale celého světa. Kriminalita v Japonsku je téměř nulová, snad jen riziko přírodních katastrof snižuje jinak vysokou bezpečnost v Japonsku. Doporučujeme dodržovat několik základních pravidel pro hladce probíhající dovolenou. Pořiďte si kopii nebo fotku cestovního pasu pro případ jeho odcizení nebo ztráty. Důležité doklady, peníze a cennosti si rozdělte do více zavazadel nebo je ponechte na hotelovém trezoru. Buďte opatrní v zábavních čtvrtích během nočních hodin. V případě problému se můžete spolehnout na rychlý příjezd policie a důkazní videonahrávky z bezpečnostních kamer.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zaregistrovat se do systému DROZD. Samozřejmostí je být v kontaktu s rodinným příslušníkem nebo přáteli v ČR, kteří znají vaše cestovatelské plány a mohou vám v případě nouze finančně pomoci nebo se obrátit na zastupitelský úřad či policii. Velvyslanectví ČR najdete v Tokiu na adrese 2-16-14 Hiroo, Shibuya-ku, kontaktovat jej můžete na telefonním čísle +81 3 3400 8122 ve všední dny. Výrazně doporučujeme v Japonsku nekupovat, nepřechovávat a nepožívat drogy. Drogové delikty podléhají vysokým trestům, stejně tak i jiné formy porušení japonského zákona. Dále je trestné nosit na veřejnosti nože s čepelí delší 6 cm.
Riziko přírodních katastrof
Japonsko je velmi často sužováno negativními přírodními vlivy. Zemětřesení se projevuje v různé míře snad každý den. Výjimečně hrozí ničivé vlny tsunami. Každoročně přichází do Japonska silné tajfuny, a to především v oblasti jižního a centrálního Japonska. Aktuální informace ohledně rizika zemětřesení naleznete na stránkách Japonské meteorologické agentury a tipy jak se zachovat v případě ohrožení přírodní katastrofou si můžete přečíst na Safety Tips. Doporučujeme stáhnout si aplikaci Safety Tips pro Android a iOS upozorňující na aktuální riziko a změny počasí pro vaší bezpečnost v Japonsku.
Zdraví a očkování
Při cestě do Japonska není povinné žádné očkování, my přesto doporučujeme alespoň cestovatelský základ. Cestovatelským základem je očkování proti žloutence A + B, navíc si před cestou zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu – interval přeočkování u dospělých osob je 10 – 15 let. Neprošvihli jste náhodou přeočkování? Další doporučenou vakcínou je vakcína proti japonské encefalitidě, a to zejména při návštěvě Japonska v sezóně dešťů. Více o očkování na cesty si přečtěte v našem článku, který se tomuto tématu věnuje. Úroveň zdravotnictví odpovídá evropským standardům, léčba je ale velice nákladná – před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Voda z kohoutku je v Japonsku pitná.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu