Očkování na cesty
29.8.2019

Očkování na cesty

Nechceme si hrát na doktory, ale na téma očkování na cesty vám snad poradíme lépe než oni. Proč tak troufalé tvrzení? Očkování je byznys a pokud očkování na cesty konzultujete jen s doktorem cestovní medicíny, nejspíš odejdete s tuctem injekcí a prázdnou peněženkou a bankovním kontem, přestože se nechystáte do žádné špíny. S trochou nadsázky 😉 . Doktorům samozřejmě věřte, ale zároveň přemýšlejte kriticky. Pojďme se tedy spolu podívat, kdy je očkování na cesty opravdu třeba, jak je to s prevencí proti malárii, co na rozzlobený žaludek a kam pro očkování jít.

Tetanus a rutinní očkování

Dobrým začátkem je být naočkovaný v rámci rutinního očkování. To nás chrání před nemocemi v Česku i na cestách. Důležité je očkování proti tetanu. Interval přeočkování u dospělých osob je 10 – 15 let. Neprošvihli jste náhodou přeočkování? Při cestování do rizikových oblastí se doporučuje také přeočkovat proti dětské obrně, záškrtu a černému kašli.

Žlutá zimnice a povinná očkování

Očkování proti žluté zimnici je povinné při cestách do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Mezi takové země patří například Angola, Benin, Burkina Faso, Francouzská Guyana, Gabon, Guinea-Bissau, Mali, Rwanda, Středoafrická republika, Togo. Při cestách do Saudské Arábie je povinné očkování proti meningokokové meningitidě.

Aktuální seznam zemí s povinným očkováním proti žluté zimnici a meningokokové meningitidě najdete na stránkách Světové zdravotnické organizace. Informace v češtině se dočtete na webu Ministerstva zahraničních věcí. Bez platného očkování vás do země nevpustí, a to ani pro přestup na jiné letadlo. Stejně tak vás nevpustí do jiné země, pokud přiletíte z rizikové země a bez očkování. Potvrzení o očkování musíte mít v mezinárodním očkovacím průkazu. Je to žlutá knížečka kterou koupíte za stokorunu u lékaře cestovní medicíny.

Žloutenka a doporučená očkování

Existuje celá řada doporučených očkování. Očkování proti žloutence A + B je cestovatelský základ a mělo by být samozřejmostí, ať už cestujete po Evropě nebo do exotiky. Některá očkování se doporučují de facto do celého světa. Jiné nemoci a očkování proti nim jsou spjaté se specifickými destinacemi. Rizikové jsou především rozvojové země, tropy a subtropy. Neznamená to ale, že pro svou cestu do Thajska nutně potřebujete všechna dostupná očkování.

Zamyslete se nad tím, zda svou dovolenou strávíte v hotelovém komplexu a v blízkosti města s vyspělou zdravotnickou péčí, anebo se budete prodírat neprostupným pralesem daleko od civilizace. I ve městech v tropických oblastech hrozí pokousání opicí nebo psem nakaženým vzteklinou, ve městě se vám ale rychle dostane pomoci. Pokud plánujete pobyt daleko od civilizace, kde by se vám lékařské péče dostalo až po několika dnech, určitě doporučujeme očkování proti vzteklině. Zvažte, zda budete jíst v dobrých restauracích anebo špinavých stáncích na ulici. Také si zjistěte informace spjaté s ročním obdobím, které ve vaší destinaci panuje. Třeba období dešťů s sebou přináší větší množství komárů, přenašečů nemocí.

Mezi nemoci, proti kterým jsou často doporučovaná očkování, patří:

💉 Žloutenka A

💉 Žloutenka B

💉 Břišní tyfus

💉 Meningokoková meningitida

💉 Vzteklina

💉 Japonská encefalitida (nevyskytuje se jen v Japonsku)

💉 Klíšťová encefalitida

💉 Cholera (vyskytuje se především v Indii)

…a další.

Doporučená očkování pro různé destinace najdete na stránkách Světové zdravotnické organizace. Informace v češtině se dočtete na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Malárie a antimalarika

Proti malárii bohužel neexistuje očkování. Malárie je nepříjemná a nebezpečná nemoc vyskytující se v tropických oblastech, malárii přenášejí komáři. Možnosti prevence jsou dvě – antimalarika a/nebo ochrana proti štípnutí komárem. Antimalarika jsou léky, které se v malých dávkách používají jako prevence nemoci a ve velkých dávkách pak pro léčbu již propuklé nemoci. Nevýhodou antimalarik je velké množství vedlejších účinků, jako je nevolnost, zvracení a bolest hlavy. Jejich účinek navíc není 100%. My proto doporučujeme spíš ochranu proti štípnutí komárem než použití antimalarik pro prevenci.

Jak se ochránit proti štípnutí komárem? Noste dlouhé rukávy a kalhoty. Kromě komárů vás ochrání i před sluníčkem a pokud jsou z lehkého a vzdušného materiálu, bude v nich příjemněji než v tílku a kraťasech. Noste oblečení ze světlé látky, tmavá látka komáry přitahuje. Používejte repelent. Repelent doporučujeme koupit až na místě, bývá účinnější než ten z Česka. Okna a dveře zavírejte ještě před západem slunce. Na noc použijte moskytiéru, ujistěte se, že nemá díru. Moskytiéry v hotelech nebývají nejlepší, pro jistotu si vezměte svoji. Na noc zapalte vykuřovače anebo zapojte odpařovače insekticidů do elektrické zásuvky. Nám se takto podařilo přežít několik týdnů v tropech bez jediného štípance.

Pokud cestujete dál od civilizace v rizikových zemích a rozhodnete se jít cestou pouze ochrany proti štípnutí, doporučuje se vzít si s sebou antimalarika pro včasnou léčbu. Neužívají se tedy preventivně, ale při podezření na nakažení malárií se jimi budete léčit jako samoléčitelé, dokud se vám nedostane odborné lékařské pomoci. Antimalarika kupujte pouze v lékárnách! Antimalarika zakoupené v zahraničí mimo lékárny mohou být nejen nefungující, ale navíc zdraví nebezpečné. V Česku zakoupíte antimalarika pouze na lékařský předpis.

Mezi rizikové oblasti patří země subsaharské Afriky, jihovýchodní Asie a severní části Jižní Ameriky. Nahlédněte do kompletního seznamu rizikových zemí.

Žaludeční problémy

Žaludeční problémy provází velkou spoustu cest. Faraonova pomsta už dostala snad každého návštěvníka Egypta. Pijte proto jen balenou vodu a i si jí čistěte zuby, ovoce a syrovou zeleninu balenou vodou opláchněte. Nedávejte si drinky s ledem. Konzumujte jen potraviny, které prošly varem. S sebou na cestu si můžete vzít černé uhlí, Endiaron anebo zakoupit něco v místní lékárně. Místní léky často pomohou více, než ty naše. Z babských rad doporučujeme malý doušek coly.

Náš balíček očkování

My sami cestujeme s cestovatelským základem, tj. s očkováním proti žloutence A + B. Před cestou do Indie jsme si nechali očkovat břišní tyfus. Antimalarika bereme jen do džungle, na týdenní safari po Tanzanii je nepovažujeme za nutné. Zatím jsme všechny cesty ve zdraví přežili. 🙂

Kdy, kde a za kolik?

S očkováním nečekejte na poslední chvíli. Některá očkování se nesnesou s jiným očkováním, proto je třeba je očkovat zvlášť. Po očkování můžete být unavení, zesláblí, někteří dokonce proleží den či dva v posteli. Před cestou potřebujete regeneraci. Očkování navíc začne být účinné až po několika dnech, například očkování proti žluté zimnici nabude legální platnosti až za 10 dní po naočkování. Je pak účinné po celý život. Proto pokud se chystáte do země s povinným očkováním proti žluté zimnici, není na co čekat.

Běžná očkování, jako žloutenku a přeočkování tetanu, vám může aplikovat váš obvodní lékař. Očkování na cesty se očkuje v centrech cestovní medicíny. Centra cestovní medicíny existují při nemocnicích anebo soukromá. Centra cestovní medicíny při nemocnicích jsou obvykle o pár desetikorun levnější, jsou zde ale delší čekací lhůty. Soukromá centra cestovní medicíny bývají dražší, ale bez čekání. Cenové rozdíly nejsou velké, protože vakcína jako taková stojí vždy stejně, mění se jen poplatek za aplikaci. Ze soukromých center cestovní medicíny zmíníme třeba Avenier. Najděte si nejbližší centrum cestovní medicíny na této mapě. Objednat se můžete online anebo telefonicky na bezplatné lince 800 123 321.

Pro představu uvádíme výňatek z ceníku očkování platný k srpnu 2019:

💉 Žloutenka A + B 1 970 Kč za jednu dávku (celkem 3 dávky)

💉 Vzteklina 960 Kč

💉 Břišní tyfus 1 070 Kč

💉 Žlutá zimnice 1 420 Kč

Zdravotní pojišťovny přispívají na očkování na cesty, a to většinou do výše jednoho tisíce za rok. Očkování s více dávkami, jako například očkování proti žloutence, je proto dobrý nápad naplánovat na přelom roku. První dávka tak může být před koncem roku a druhá dávka již v novém roce, dosáhnete tak na dva příspěvky od pojišťovny místo jen jednoho.

TIP: Zajímá vás ještě více o cestování a očkování? Napište do naší diskuze.

Přejeme krásné cesty a silné zdraví! 🙂

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)