Japonsko

Doprava v Japonsku

Itineráře
1 vzor
Seznamka
0 lidí

Každému, kdo se vypraví do Japonska, okamžitě naskočí v mysli pojem shinkansen – rychlý, přesný, a hlavně bezpečný vlak. Není to však jen shinkansen, ale organizovanost celé dopravní infrastruktury (od letadel, autobusů, metra, vlaků, nebo i taxíků, až po výpůjční systémy kol), která z Japonska dělá „dopravní ráj“ na zemi. Pojďme se podívat, jak doprava v Japonsku vypadá a jaké volby se cestovatelům nabízí.

Vlaky

Železnice jsou prakticky všude, a to jak statní Japan Railways (JR), tak i bezpočet soukromých regionálních dopravců. Nejefektivnější je před příjezdem do Japonska zakoupit si Japan Rail Pass Japonských železnic, kterých existuje velké množství druhů a typů – 7denní, 14denní nebo 21denní. Dále jsou to regionální pasy jak JR tak i soukromých dopravců, opět v různých délkách, za různé ceny atd. Některé lze zakoupit před příjezdem, některé jen po příjezdu do Japonska.

Cestování s Rail Passem (JR) je velice jednoduché, ale má svá pravidla:

Japan Rail Pass platí nejenom na shinkanseny, ale i na městské vlaky, ale ne metro.

Nádraží Japonských drah (JR) jsou obvykle rozdělena do dvou částí:

  • všechny vlaky mimo shinkanseny
  • shinkanseny

Držitel (papírového) Rail Passu nikdy na nádraží neprochází turnikety, ale ukazujete svůj rail pass (místenku ukazovat nemusíte) zaměstnancům drah, kteří mají vedle turniketů stanoviště.

    Na některých nádražích vstupujete k shinkansenu nejprve prostorem s turnikety ke klasickým vlakům (kde se prokážete rail pasem poprvé) a až poté (uvnitř) se nachází nástupiště pro shinkanseny (prokážete se rail pasem podruhé).

    S Rail Passem jste oprávněni k bezplatné rezervaci míst na vlacích typu shinkansen, limited express apod. (výjimku tvoří pouze vlaky typu Nozomi, Mizuho, Hayabusa). Před jakoukoliv cestou shinkansenem doporučujeme zajít na jakékoliv nádraží Japonských drah (JR) s Rail Passem a požádat o místenku (seat reservation). A to minimálně 30 minut před odjezdem vlaku, ideálně ale klidně 1 i více dnů dopředu.

    Během několika minut mohou z jedné koleje odjíždět různé typy shinkansenů, proto buďte na nástupišti včas (vlaky se např. v Kyotu zdrží jen 2-3 min.). U každé koleje visí cedule s odjezdy a příjezdy – myslete tedy na to, abyste omylem nenastoupili do jiného vlaku, než kterým máte jet.

    Na každé místence je vyznačené číslo vozu. Toto číslo je možné dohledat na nástupišti na elektronických tabulích, které visící nad místy jednotlivých vagonů, nebo také na značkách na zemi. Tam jsou zároveň naznačené barevné linie pro cestující tvořící frontu. Všechny vagony jsou průchozí. Pokud tedy dobíháte vlak na poslední chvíli, nastupte do jakéhokoliv vagonu a projděte vlakem.

    Autobusy

    Cestování autobusy je relativně komplikované. Pokud nevládnete japonštinou, je relativně těžké se v této zemi domluvit anglicky. To platí i o řidičích autobusů jak městských linek, tak i dálkových. Pokud je to možné využívejte ve větších aglomeracích železniční dopravu (vlaky, metra nebo i tramvaje) a autobusům se raději vyhněte.

    Městské linky jsou často komplikované a ani místní vám mnohdy nedokáží dobře poradit, natož rozumět. Málokteré město má dobře a srozumitelně zpracované podklady pro nejaponsky mluvící turisty (světlou výjimkou je např. Kyoto). Dálkové linky jsou na tom velmi podobně a nejeden turista dojel jinam, než chtěl. Pokud už ale autobusy musíte cestovat, doporučujeme se dobře připravit a vyhledat si kdy, kam a jakým autobusem pojedete. Ideálně si také předem odjezdem zkontrolujte odjezdové místo (např. nové autobusové nádraží na tokijském Shinjuku dá kolikrát zabrat i místním) a v neposlední řadě se pokuste zakoupit jízdenku na daný spoj s předstihem.

    Obecně se v japonských městských, příměstských a některých dálkových linkách nastupuje VŽDY zadními dveřmi. Pokud jsou to autobusy s tzv. „flat fare“ (jedna částka) zaplatíte ji v kasičce u řidiče. Částku musíte hodit přesně, protože vám automat nic nevrátí, ale lze v něm mince i papírové bankovky rozměnit.

    Jestliže je to autobus, který má tarifní pásma, musíte si vzít při nástupu u dveří malý papírek s číslem zastávky. Pak už stačí jen sledovat panel nad řidičem a „chlíveček“ s číslem, které máte vytištěné na papírku. Hodnota jízdného v „chlívečku“ se zvyšuje s ujetou vzdáleností. Až budete vystupovat zaplatíte opět u řidiče částku korespondující s číslem na papírku, který hodíte společně s částkou (mince, případně i papírové bankovky) do kasičky. Pokud platíte za více osob společně, ukažte jen řidiči počet osob – papírků, tak aby to pochopil.

    Metro

    Metro není součástí japonských železnic, takže nelze využít Japan Rail Pass. K dispozici jsou však různé jedno i vícedenní jízdenky. Oblíbené, nejen mezi Japonci, jsou pak předplacené karty (např Suica, Icoca, Pasmo apod.), které si přednabijete. Následně s nimi pak platíte nejen jízdné, ale i např. potraviny atd.

    Jak se jezdí metrem?

    A. Vyhledání ceny jízdného:
    na tabulce, případně na velké mapě metra nad automaty na lístky, najděte stanici, kam chcete jet a u ní uvedenou částku (malá částka je dětské jízdné), kterou zaplatíte za jízdenku.

    B. Zakoupení jízdenky v automatu:

    1. v automatu navolte jazyk: english
    2. vložte peníze (můžete jak mince, tak i papírové bankovky), pokud vložíte vyšší částku, automat vám vrátí. Na obrazovce navolte částku, za kterou si chcete koupit jízdenku (lze i navolit zároveň více jízdenek pro více lidí ve stejné hodnotě)
    3. odeberte jízdenky a přes turnikety jděte na nástupiště.

    Do turniketu vložíte jízdenku a na jeho konci si ji opět označenou vezměte. Při východu z metra opět vložíte jízdenku do turniketu, ale turniket Vám ji již nevrací.

    Letadla

    Kromě velkých dopravců typu JAL a ANA operuje v Japonsku množství menších nízkonákladových dopravců (např. Peach). Ti mohou být a reálně i jsou konkurencí Japonských drah, a to zejména při cestách na delší vzdálenosti (nad 2 hodiny jízdy) jako např. Tokyo – ostrov Hokkaidó, Kjúšú nebo pak vzdálenější destinace jako souostroví Rjúkjú (Okinawa). Cenově se mnohdy vyplatí, pokud plánujete hodně cestovat a trochu vás tlačí čas, zakoupit si „airpass“. Ten nabízejí např. ANA a  JAL.

    Poměrně dobrý nástroj na vyhledávání nejen vlakového spojení je osvědčený web Hyperdia.com, který kromě vlaků kombinuje např. i letecká spojení a některé autobusy. S jeho využitím bude doprava v Japonsku hračka.

    Téma „doprava v Japonsku“ jsme již v tomto článku probrali dostatečně. Teď jen zbývá nabité znalosti vyzkoušet v praxi! Pokud máte nějaký další tip, určitě se o něj podělte v komentářích.

    Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

    Navrhni úpravu textu
    Poslední aktualizace: 1. 6. 2020

    Akce

    Už ti letenky nikdo nevyfoukne
    Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
    Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)