Itálie

Doprava v Itálii

Hromadná doprava v Itálii je smíšené kvality, vyznat se v zastávkách, spojích a jízdních řádech je občas problém. Půjčení auta je skvělým řešením pro delší přesuny a cesty po venkově, naopak ve městě vám bude auto přítěží. Nezapomeňte, že na italských dálnicích se platí mýtné, a tak se vám cesta může pěkně prodražit. Stopování doporučit nemůžeme, Italové jsou sice velice přátelští, ale stopařům vypomůžou jen velmi zřídka.

Městská doprava

🚋 MHD

Městská hromadná doprava je v Itálii velmi hustá a často kromě města samotného obsluhuje i okrajové čtvrti a přilehlé vesnice. Italskými ulicemi jezdí autobusy a tramvaje, v Římě, Milánu, Neapoli, Katánii, Turíně, Janově a Brescii najdete i metro. Pro italsky nemluvící turisty může být městská hromadná doprava v Itálii poněkud nepřehledná. Poraďte se s místními anebo najděte ideální spoj na mapách Google. Jízdenku koupíte v trafice tabaccheria, poznáte ji podle modré cedule s bílým písmenem „T“. Jedna jednosměrná jízdenka stojí okolo 1,50 EUR, zeptejte se ale i na celodenní či vícedenní jízdenku, může se vám vyplatit.

🚕 Taxi

Nástupní taxa se pohybuje okolo 5 EUR a kilometr jízdy pak stojí přibližně 1,30 EUR. Nenechte se ale napálit, italští taxikáři vám rádi navýší cenu až o desítky eur, samozřejmě neprávem. Finální částku si proto dobře přepočítejte a zapamatujte si licenční číslo vašeho taxi pro případnou reklamaci později.

Meziměstská doprava

🚄 Vlakem

Vlaky v Itálii jezdí překvapivě včas a jsou velmi rychlé, čisté a pohodlné. Hlavním dopravcem je Trenitalia, v různých regionech pak jezdí řada dalších dopravců, z Říma do Milána a Benátek se můžete svézt s Italo. Jízdenky na regionální vlaky jsou levné, je možné je zakoupit až na nádraží a při vstupu se musí označit. Rychlíky jsou podstatně dražší a jízdenku je nutné rezervovat online na konkrétní spoj. Na dlouhých trasách jako je Miláno – Řím nebo Řím – Reggio di Calabria jezdí noční vlaky treni notte, kde si můžete za rozumný peníz zakoupit místenku v lehátkovém vozu. Zeptejte se také na možnosti slev pro studenty. Obecně je vlaková doprava snad nejpohodlnějším způsobem, jak projet Itálii od severu k jihu (nebo naopak).

🚌 Autobusem

Dálkové autobusy se jízdních řádů příliš nedrží a celý systém je chaotický. Nejlépe vám pomůžou místní anebo řidič autobusu. Napříč regiony jezdí různí dopravci, jízdenku můžete koupit ve stánku anebo někdy až u řidiče. Levné spoje Itálií skrz naskrz nabízí také známý Flixbus.

🛳 Lodí

Na mnoho italských ostrovů lze letět letadlem, trajekt ale často vychází levněji, a na jiné ostrovy se ani jinak nedostanete. Lístky je obvykle možné zakoupit až na místě, zvlášť ve vysoké sezóně se ale doporučuje rezervovat si je předem. Na Sicílii se dostanete s Blueferries, Caronte či Liberty Lines, na Sardinii se svezte s Grimaldi nebo Moby Lines. Na Elbu pluje Moby Lines, Blue Navy a Corsica Ferries. Trajekty se dostanete také na Liparské ostrovy, Capri, Ischiu a Procidu.

✈ Letadlem

Nejlevnější vnitrostátní letenky po Itálii nabízí nízkonákladové aerolinky Ryanair, EasyJet a Volotea. Ceny začínají už na 12 EUR, proto je letecká doprava snad nejlevnějším způsobem, jak se dostat z jednoho konce Itálie na druhý. Pro vyhledání nejvýhodnějších spojů zkuste AZair.

🚗 Autem

Do Itálie je díky své blízké poloze možné jet z Česka vlastním autem. Variantou je ale také půjčit si auto až na místě, k tomu doporučujeme využít náš skvělý srovnávač autopůjčoven. Jak na to? To se dozvíte v našem článku o půjčení auta v autopůjčovně. Mezinárodní řidičský průkaz v evropských státech není potřebný. Síť silnic je v Itálii hustá, kvalita je slušná, na dálnicích se platí mýtné. Výši mýtného si můžete spočítat v mýtné kalkulačce. Placeným dálnicím se sice dá vyhnout využitím regionálních silnic, čas cesty se ale výrazně prodlouží. Silnice jsou často plné a dlouhé dopravní zácpy potkáte na denním pořádku. Způsob jízdy italských řidičů vás může přivádět do rozpaků, pojedete-li jižněji, dokonce i k šílenství. Přejeme pevné nervy! Doporučujeme vám dodržovat silniční pravida, pokuty v Itálii jsou vysoké – drobné přestupky podléhají pokutám přes sto euro, vážnější prohřešky vás mohou ochudit i o několik tisíc eur! Stopování v Itálii je obtížné, u velkých měst téměř nemožné.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 17. 7. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)