Historie Itálie sahá velmi hluboko a je neskutečně bohatá. Po osídlování Etrusky a Řeky a po vzniku jednotlivých městských států přišla proslulá římská říše, která definovala Itálii po mnoha staletí. K jejímu rozpadu došlo roku 476 n. l., kdy padla Itálie pod barbarskou nadvládu. Roku 756 vznikl první Papežský stát. Přišlo období renesance a zdobného baroka, Itálie jako jednotný stát se začala formovat ale až pod vlivem samotného Napoleona. I proto jsou dodnes silně znát hranice mezi jednotlivými regiony, a kultura a zvyky v Itálii se místo od místa liší.
Každý region má svou tradici, kuchyni, na kterou jsou místní obyvatelé náležitě pyšní, dialekt a také spory, ty jsou velmi hlasité a zdánlivě nikdy nekončící. Bohatý a industriální sever brojí proti poněkud chudšímu zemědělskému jihu. Tyto spory ale nejsou nijak nebezpečné a unikátní charakter každého regionu nabízí mnoho zajímavostí pro turisty. Během jedné dovolené můžete navštívit jak kdyby 20 různých států a porovnávat rozdíly mezi nimi.
Náboženství
Itálie je silně nábožensky založená. Za římské katolíky se považuje 81 % obyvatelstva, další 2 % vyznávají jinou křesťanskou víru a pouhých 12 % obyvatelstva je zcela bez vyznání. Velký vliv má pochopitelně Vatikán a osobnost papeže. Pro vás nese italská zbožnost význam v podobě překrásných katedrál, bazilik a kostelů, které jsou častými cíli turistů. Náboženství definuje mnoho italských státních svátků, které mohou ovlivnit vaší dovolenou.
Státní svátky
📆 1. ledna – Nový rok – Capodanno
📆 6. ledna – Tři králové – Epifania
📆 Velikonoční pondělí – Pasquetta
📆 25. dubna – Den osvobození – Festa della Liberazione
📆 1. května – Svátek práce – Festa del Lavoro
📆 2. června – Založení Italské republiky – Festa della Repubblica
📆 15. srpna – Den nanebevzetí Panny Marie – Ferragosto
📆 1. listopadu – Svátek všech svatých – Ognissanti
📆 8. prosince – Den neposkvrněného početí Panny Marie – Immacolata Concezione
📆 25. prosince – Den narození Páně – Natale
📆 26. prosince – Svátek sv. Štěpána – Santo Stefano
V různých regionech se také slaví svátky svatých patronů.
Tři králové – Epifania
Tříkrálový svátek nabývá v Itálii velké důležitosti. Ulicemi prochází barevné průvody a hodné děti dostávají dárečky a sladkosti od čarodějnice Befany, naopak zlobivé děti dostávají uhlí. Čarodějnice Befana dle pověsti při narození Ježíše hledala Betlém, který nenašla, a tak jej hledá dodnes.
Velikonoční pondělí – Pasquetta
Velikonoce jsou pro Italy důležitější než Vánoce, jedná se o hlavní církevní událost roku. Rozesílají se velikonoční pozdravy a široké rodiny se sjíždí i z daleka, aby si popřály. Italské regiony mají různá tradiční jídla, všem ale kraluje pečené jehněčí, skopové nebo telecí. Colomba je tradiční sladké pečivo ve tvaru holubice, zdobené rozinkami, čokoládou a moučkovým cukrem. Velikonoční pondělí je zvykem trávit mimo město, v lese anebo u moře.
Den nanebevzetí Panny Marie – Ferragosto
Den nanebevzetí Panny Marie přejal více pohanský význam, a je velmi oblíbený. Oslavuje se končící léto. Italové jezdí na dovolené na pláž, hotelové resorty jsou plné a k večeru se konají velkolepé ohňostroje. Zábava je v plném proudu až do pozdních (anebo brzkých ranních) hodin. Nenechte se překvapit vyprodanými apartmány a dopravními zácpami u přímořských letovisek.
Den narození Páně – Natale
Ze všech vánočních svátků je nejslavnostnější právě 25. prosinec. Rodina se shromáždí u večeře, hoduje se až do noci. Tradiční pokrmy se opět různí region od regionu. Dárky přináší Babbo Natale, nápadně podobný Santa Clausovi, a rozbalují se právě tento den.
Kultura
Itálie byla kolébkou západní civilizace a celou Evropu ovlivnila nábožensky, kulturně i umělecky. Především jména malířského a sochařského světa stejně jako jména architektury dodnes rezonují snad každým z nás. Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Sandro Botticelli, Raffael Santi, Tizian, Donatello, Bramante… je nutné pokračovat? Kdo ví, jak by umění tehdy i dnes vypadalo nebýt těchto mistrů. Zajímavá je také lingvistika, Italština je jazyk románského původu, prvním literárním dílem psaném italsky je Danteho Božská komedie. Regiony dodnes mluví svými dialekty, hovoří se ale i odlišnými románskými jazyky – furlánsky, sicilsky a rétorománsky. Kromě toho můžete zaslechnout i dialekty řečtiny, a to v Kalábrii a Apulii.
Kultura a zvyky v Itálii jsou ovlivněné polohou tohoto státu. Italové jsou typickými jižany – jsou spontánní, hlasití, velmi živě gestikulující, trochu líní a milující posezení s přáteli. U takových posezení nikdy nechybí dobré jídlo, víno a zábava. Smyslem všeho je dolce vita aneb sladký život.
Zvyky
Italové se se svou rodinou a blízkými přátely zdraví polibky na obě tváře, podobně jako je tomu ve Španělsku a Francii. Líbá se nejprve na levou tvář, poté na pravou. Líbají se ženy i muži a muž se ženou navzájem. V pracovním prostředí se zdraví a loučí potřesením ruky.
Italové se vyjadřují velmi expresivně a emotivně. Nenechte se zmást občas až křičením a známky agrese, často se jedná jen o obyčejnou přátelskou diskuzi, do které jsou diskutující více zapáleni. Gestikulování a doteky jsou časté. Italové jsou také velmi otevření a upřímní. I cizí člověk vám „vylije své srdce“ na potkání a podobné bude očekávat od vás. Nelekejte se příliš osobních otázek, v Itálii nejsou neslušné. Běžné je také komplimentování, pochválení vzhledu je de facto součástí každého pozdravu.
Sport, především fotbal, je brán velice seriózně a náklonnost k určitému týmu vám může přinést mnoho přátel, ale i nepřátel. Doporučuje se na téma fotbalu moc nediskutovat, zvlášť pokud nevíte, kterému týmu daný člověk fandí. Stejně tak se doporučuje vyhnout se politickým debatám a poznámkám k italské mafii.
Při návštěvě kostela nebo jiného posvátného místa můžete být vyzváni k zakrytí ramen, hrudníku, občas i kolen. Není proto špatný nápad s sebou nosit šátek k zahalení.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu