Itálie

Měna a ceny v Itálii

V Itálii a stejně tak v San Marinu a ve Vatikánu se platí eury (EUR). Pojďme se podívat, zda-li je výhodnější platit platební kartou nebo hotovostí a jak je to s cenami potravin, ubytování, benzínu, dopravy a atrakcí… vše na téma měna a ceny v Itálii.

Platba kartou a výběr z bankomatů

Platba kartou je v Itálii stále běžnější a hotovost tak s sebou nutně nepotřebujete. Snad jediná místa, kde platební kartou platit nelze, jsou stánky na tržištích. K platbě doporučujeme platební kartu Revolut, která nabízí velmi výhodné směnné kurzy z koruny na euro i dalších více než 150 světových měn. Bankomaty najdete ve větších i menších městech, poplatek za výběr se řídí podmínkami vaší banky. Doporučujeme si podmínky vaší banky zjistit co nejdříve, protože mezitím co některé banky mají výběry v EU zcela bezplatné, jiné si účtují i několik set korun. Banky v Itálii mají velmi omezenou otevírací dobu – stejně jako obchody a další podniky, i banky zavírají své dveře na odpolední odpočinek neboli siestu, obvykle mezi třináctou a šestnáctou hodinou. Ovšem na rozdíl od ostatních podniků, banky po siestě opět otevřou pouze na jednu hodinu, nebo odpoledne už neotevřou vůbec.

Měna a ceny v Itálii

Směna

Směnárny v Itálii naleznete pod názvem ufficio di cambio, peníze ale doporučujeme směnit před odjezdem či odletem v Česku. Italské směnárny si účtují vyšší poplatky, než ty české. Poplatky některých italských směnáren sahají až k 20 % ze směňované částky, toto platí zejména pro velké řetězce, méně pak pro malé směnárničky schované v zapadlých uličkách města. Banky nesměňují hotovost vůbec.

Ceny v Itálii

Ceny v Itálii jsou více či méně vyšší, než v Česku – záleží, co kupujete. Potraviny v supermarketech jsou lehce dražší, potraviny na tržištích jsou dražší než v supermarketech – kvalita je ale nesrovnatelná. U restaurací pocítíte cenový rozdíl nejvíce. Pro ušetření několika eur doporučujeme navštívit spíše lokální restaurace v malých městech, než-li v turistických oblastech. Nenechte se překvapit, když vám číšník k útratě naúčtuje kuvér. V Itálii se dokonce často platí dvakrát – coperto stojí až 5 eur na každého u stolu, servizio dosahuje 10 až 20 % finální částky. Výrazně vyšší ve srovnání s Českem jsou ceny pohonných hmot. Místo dálničních známek se v Itálii platí mýtné. Jejich výši si můžete spočítat v mýtné kalkulačce, předem vám ale můžeme slíbit, že není příjemná.

Orientační ceník

💶 jídlo v levnější restauraci – 15 EUR 💶 krabička cigaret Marlboro – 5,50 EUR
💶 menu v McDonald’s – 8 EUR 💶 jízda hromadnou dopravou – 1,50 EUR
💶 půllitr piva v restauraci – 4,50 EUR 💶 kilometr jízdy s taxi – 1,10 EUR
💶 capuccino v restauraci – 1,40 EUR 💶 litr benzínu – 1,30 EUR
💶 bochník chleba – 1,60 EUR 💶 noc v hotelu *** – 55 EUR
💶 kilo pomerančů – 1,80 EUR 💶 noc v hostelu – 20 EUR
💶 kilo brambor – 1,20 EUR 💶 hodina na tenisovém kurtu– 19,30 EUR
💶 1,5 litru balené vody – 0,40 EUR 💶 lístek do kina – 8,50 EUR

Další ceny naleznete na stránkách Numbeo.

Spropitné a smlouvání

V Itálii není nutné platit spropitné, ale odmítnuto samozřejmě nebude. Mnoho turistů odmítá platit spropitné po zaplacení coperto a servizio, ale tyto poplatky jdou do rukou majitele podniku, nikoliv personálu. Pokud jste tedy se servisem byli nadmíru spokojeni, odměňte číšníka či servírku. Malé spropitné je hodno nechat i hotelovému personálu. Smlouvání, stejně jako ve většině zemí EU, není na místě.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 4. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)