Estonsko! Oficiálně Estonská republika je nejsevernější z pobaltských zemí. Jeho hranici z velké části tvoří právě Baltské moře. Na severu ho Finský záliv (cca 80 km široký) odděluje od Finska, 300 km západní směrem pak leží Švédsko. Na pevnině sousedí s Ruskem (východní hranice, byť její podstatnou část tvoří Čudské jezero) a Lotyšskem (na jihu). V Estonsku žije pouze 1,3 milionu obyvatel, a to na rozloze o polovině České republiky. Hlavní město Tallinn leží na severu při Finském zálivu.
Spíše než ostatní pobaltské země (Lotyšsko a Litva) Estonsko připomíná země skandinávské. Pravděpodobně za to může vysoký stupeň digitalizace v zemi i moderní hlavní město. Nejkrásnější na Estonsku je ovšem jeho příroda – nespočet jezer s průzračnou vodou, chráněná rašeliniště, mokřady i bažiny. Ostrovům v západním Estonsku, kde teprve naleznete ten pravý klid, pak vévodí větrné mlýny a majáky. Estonsko vám projde i žaludkem, nesmíte totiž odjíždět, aniž byste ochutnali vyhlášený „estonský kringel“ (skořicový pletenec).
Zajímavosti
Města
- Tallinn – hlavní město, kde za návštěvu stojí především historické centrum města, katedrála Alexandra Něvského, Muzeum KGB a Seaplane Harbour (nové námořní muzeum s moderní expozicí), ale také část města zvaná Telliskivi (kreativní prostor pro umělce s bohatou nabídku restauračních podniků).
- Narva – třetí největší město ležící na hranici s Ruskem. Navštivte zde Heřmanovu pevnost (hrad Hermann).
- Pärnu – vyhlášené estonské letovisko s dlouhými písečnými plážemi u Baltského moře.
- Tartu – druhé nejlidnatější a zároveň univerzitní město, což slibuje bohatý noční život.
- Viljandi – malé město známé pro zříceninu hradu, půjčte si loďku a projeďte se po jezeře.
Přírodní zajímavosti
- Národní park Lahemaa – národní park na severu Estonska (70 km východně od Tallinnu). Předmětem ochrany zde jsou především lesy a mokřady. Park je vyhledávaným cíle pro pěší turistiku i cykloturistiku.
- Národní park Soomaa – národní park na jihozápadě Estonska, nedaleko města Pärnu. Na své si v parku přijdou zejména milovníci pěší turistiky, kteří si mohou vybírat z nespočtu „trailů“. Dřevěné chodníky vás zavedou až do nitra rašelinišť, přičemž v některých narazíte i na malá jezírka lákající k osvěžující koupačce. S průvodcem si lze naplánovat i trip na kanoi. Procházka po rašeliništích s následnou koupelí je rozhodně jeden z highlightů tripu do Estonska.
- Lom v Rummu – zatopený vápencový lom ležící 44 km od Tallinnu (jihozápadní směrem). Z části zatopeny jsou i zbytky bývalého sovětského vězení, přičemž právě tyto ruiny jsou vyhledávaným místem pro potápěče. V lomu se můžete vykoupat či si půjčit kanoi a projet se kolem.
Ostrovy
- Saaremaa – největší estonský ostrov ležící již od ostrova Hiiumaa. Vaší návštěvě by nemělo uniknout město Kuressaare s krásným středověkým hradem obehnaným vodním příkopem či útesů na severozápadě ostrova v lokalitě zvané Panga Cliff. Nedaleko hlavní silnice z města Kuivastu, kam přijíždí trajekty z pevniny, do Kuressaare objevíte kráter po dopadu meteoritu nazývaný Kaali. Jedná se o nejunikátnější geologický útvar v Estonsku starý více než 7 500 let a zároveň místo pevně zakotvené v estonské mytologii. Čas na relax pak najdete na plážích u jezera Karujärv.
- Hiiumaa – druhý největší estonský ostrov. Vyšplhejte se na majáky Tahkuna (nejvyšší v zemi) a Köpu (třetí nejstarší nepřetržitě využívaný maják na světě). Vychutnejte si zejména klid v tamější panenské přírodě.
Víza
Pro cestování do Estonska nepotřebujete víza, dokonce ani cestovní pas. Estonsko totiž můžete navštívit i s občanským průkazem.
Doprava
Doprava do Estonska
Z pražského Letiště Václava Havla nelétá do Tallinnu žádný přímý spoj. Cestou do hlavního města Estonska vás vždy čeká jeden přestup. Letět můžete s Air Baltic (přestup v Rize), s Finnairem (přestup v Helsinkách) či s polským LOTem (přestup ve Varšavě). Ceny zpátečních letenek z Prahy se pak pohybují kolem 4–5 tisíc Kč.
Přímé lety pořídíte při odletu z Vídně. Kromě již zmiňované aerolinky Air Baltic trasu mezi Vídní a Talllinem nově obsluhují i dvě nízkonákladové aerolinky v podobě Ryanairu a Wizz Airu. Díky jejich konkurenčnímu boji není problémem sehnat zpáteční letenku z Vídně do Tallinnu za ceny kolem tisícovky.
Doprava po Estonsku
Po Estonsku se můžete pohybovat jak vlakem, tak autobusem. Ovšem pokud nebudete cestovat sami, doporučíme vám půjčit si vlastní auto. Nabídku dostupných automobilů v daném termínu včetně jejich cen naleznete v naší autopůjčovně.
Vlaková doprava funguje především při cestách z Tallinnu do větších měst (Narva, Tartu, Viljandi). Provoz do letoviska Parnu na jihu země byl ukončen kvůli trati v havarijním stavu v roce 2019. Jízdenky zakoupíte na stránkách provozovatele železniční sítě, společnosti Elron.
Hustší síť a vyšší frekvenci spojení mezi jednotlivými cíli nabídne doprava autobusová. Jízdenky hledejte v šikovném porovnávači Tpilet.ee, využít pak lze i menší web peatus.ee (ten občas nabídne i spojení mezi malými městy, která web uvedený na prvním místě bude ignorovat). Mezi velkými estonskými městy, ale i do destinací v okolních zemích (Riga, Vilnius, Varšava, Petrohrad atd.) pak jezdí velké autobusové společnosti jako Eurolines, Lux Express či nově Flixbus.
Doprava na estonské ostrovy
V případě cesty mezi pevninou a největšími estonskými ostrovy se nabízí použít trajekty. V případě ostrova Saaremaa spojení Virtsu–Kuivastu, zatímco v případě ostrova Hiiumaa spojení Rohuküla–Heltermaa. Jízdenky na obě trasy kupujte přímo na webu dopravce. Spojení mezi oběma ostrovy (linka Soru–Trigi) zajišťuje jiná společnost a jízdenky koupíte skrze její portál. Trajekty této společnosti využijete i v případě cesty na jižně položené ostrovy Kihnu a Ruhnu.
Další možností je vydat se na ostrovy letecky na křídlech společnosti Transaviabaltica. Na ostrově Hiiumaa se létá do města Kärdla, zatímco na ostrově Saaremaa do města Kuressaare. Jednosměrné letenky stojí 25 € a doba letu je 30, resp. 40 minut.
V zimních měsících, tedy za předpokladu tuhých mrazů, se na některé ostrovy dostanete i vlastním autem po zamrzlém moři. Trasa mezi pevninou a ostrovem Hiiumaa je dlouhá cca 25 km, což z ní činí nejdelší evropskou ledovou cestu.
Počasí
Estonsko se nachází v mírném podnebném pásu. Během roku se vystřídají, stejně jako v České republice, čtyři roční období, byť počasí je celkově chladnější než v naší domovině. V létě vás čekají teploty kolem 20 °C, zatímco v zimě bez problémů klesnou pod bod mrazu (byť nikterak výrazně). Vlivem kontinentality je větší teplotní rozdíl (léto–zima) na pevnině než na ostrovech.
Měna & peníze
V Estonsku se stejně jako ve většině členských zemí Evropské unie platí eurem. Široce akceptované jsou platební karty, tudíž hotovost téměř netřeba. Výjimkou jsou zapadlejší restaurace a obchůdky, levnější hostely a stánky na trzích – proto si drobnou hotovost (pár desítek euro) v hotovosti raději vezměte.
Jazyk & náboženství
Zhruba 70 % obyvatelstva tvoří etničtí Estonci, 25 % etničtí Rusové a za zmínění ještě stojí finská menšina. Oficiální úřední jazyk – estonština – je nejvíce podobné právě finštině, neboť se stejně jako ona řadí mezi ugrofinské jazyky. Při návštěvě Estonska si však vystačíte se znalostí angličtiny, kterou ovládá vysoké procento místních obyvatel (zejména mladá generace). Hodit se může i ruština, které pro změnu rozumí spíše starší obyvatelstvo (za dob SSSR byla povinným jazykem ve školách). Na rusky mluvící komunity narazíte především v hlavním městě Tallinnu a na severovýchodě země.
Z hlediska náboženství nám budou Estonci velice podobní, jelikož většina populace se řadí mezi ateisty. Ti co věří tak se většinou hlásí je křesťanství (luteránská evangelická církev) – etničtí Estonci, nebo k ruské pravoslavné církvi – etničtí Rusové.
Bezpečnost a očkování
Estonsko je velmi bezpečnou zemí, není se třeba ničeho obávat.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu