Záletník 68 aneb novinky ze světa cestování a letectví
6.11.2022

Záletník 68 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho, v posledních týdnech velmi pravidelného, magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 68! Podíváme na pětici destinací, do nichž lze čerstvě cestovat bez omezení a neochudíme vás ani o mnoho leteckých aktualit. ČSA již brzy zdvojnásobí svou flotilu. Podíváme se, kdo v září nejčastěji létal z Prahy. A zamíříme i za hranice ČR: Ryanair obnoví linky do Eilatu, Wizz Air pokračuje v expanzi do Uzbekistánu a začne létat do Taškentu, China Airlines se vrátila do Vídně a posvítíme si také na změny u Eurowings. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Oproti minulým týdnům a předcházejícím vydáním našeho magazínu Záletník, v nichž byla tato rubrika poměrně chudší na novinky, byl právě skončený týden na události velmi bohatý! Celkem si posvítíme na šest změn ve vstupních opatřeních do destinací napříč kontinenty!

V úterý 1. listopadu 2022 zrušil všechny podmínky vstupu spojené se šířením nemoci „COVID-19“ Katar! Ten byl, společně se Spojenými arabskými emiráty, poslední zemí na Arabském poloostrově, která stále vyžadovala předložení negativního PCR testu před vstupem na své území. Jenže za dva týdny bude v Dauhá zahájeno Mistrovství světa ve fotbale a jak známo „fotbal je mocný sport“ – opatření tak padla. Zpřísněno ale bylo vydávání turistických víz – ta jsou dočasně udělována pouze cestovatelům s platnou vstupenkou na některé z utkání MS.

Pomalu se začínají ve větším měřítku uvolňovat také opatření v Jižní Americe. V minulých dílech jsme vám přinesli příjemné novinky z Ekvádoru, potažmo Paraguaye. Ten týden se mezi „zelené země“ přidalo také Peru! Mezi turisty velmi oblíbená země zrušila všechna vstupní opatření taktéž s platnosti od začátku listopadu.

Na Katar a Peru navázal také karibský ostrov Svatý Martin. Bez dokladů bezinfekčnosti i vyplňování příjezdové registrace je nově možné cestovat do na sever i jih ostrova, který je rozdělen mezi francouzskou a nizozemskou část! Pozitivní novinky ale přiletěly také z Afriky! Etiopie zrušila kompletní vstupní byrokracie spojenou s nemoci „COVID-19“ již od 28. října 2022. Jedinou podmínkou vstupu do země tak zůstává turistické vízum. V uplynulém týdnu navíc v Etiopii došlo k podepsání mírové dohody mezi vládou a tygrajskými vzbouřenci. A ještě jedna destinace zrušila vstupní podmínky, stala se jí Sýrie! Ta je již otevřená i pro turisty – možností je pozemní cesta z Libanonu a itinerář zorganizovaný místní cestovní kanceláří, která vám zajistí i doprovod během samotného výletu po vybraných syrských památkách.

Letem světem jsme zaregistrovali ještě dílčí změnu ve filipínských opatřeních, kde byl změněn příjezdový formulář – tzv. „One Health Pass“ nahradila „eArrival Card“. Ostatní vstupní pravidla bohužel zůstávají zachována.

🇨🇿 ✈️ Novinky z Letiště Praha

České aerolinie brzy rozšíří svou flotilu

Není to tak dávno (doslova minulý týden), co ve flotile ČSA osiřel poslední letoun s registrací „OK-HEU“. K němu by se dle zpráv serveru Zdopravy.cz měl již brzy přidat druhý stroj! Letecká společnost finišuje jednání o pronájmu Airbusu A320 (rok výroby 2009), který doposud létal pro filipínskou nízkonákladovou aerolinkou Cebu Pacific. Nový letoun ve flotile ČSA by měl nést imatrikulaci „OK-IOO“. Ta bude připomínat stoleté výročí od založení páté nejstarší letecké společnosti na světě, která by v příštím roce oslaví 100 let od svého založení.

Statistiky od Řízení letového provozu

Řízení letového provozu zveřejnilo statistiky za měsíc září 2022. Téměř třetinu všech letů z Prahy obstarala společnost Smartwings. Významnější podíl na celkovém počtu letů si ještě uzmul Ryanair. Dále je již první desítka víceméně vyrovnaná.

✈️ 🌐 Letem světem

Do Eilatu začne létat také Ryanair

Ryanair se od svého největšího konkurenta, Wizz Airu, nenechá zahanbit. Také irský dopravce obnoví o prosince letošního roku vybrané linky do izraelského Eilatu. Zatímco Wizz Air zatím odhalil plány na lety z Říma a Vídně, Ryanair počítá hned se čtveřicí linek. Z pohledu českých cestovatelů bude potenciálně nejzajímavější linky z polského Krakova (bude se létat od 18. prosince 2022 do 23. března s frekvencí 2 letů týdně – čtvrtek a neděle). Další linky na jih Izraele povedou z Bruselu (letiště Charleroi), Paříže (letiště Beauvais) a litevského Kaunasu.

Wizz Air rozšiřuje portfolio destinací v Uzbekistánu

Wizz Air Abú Dhabí i nadále pokračuje v expanzi do střední Asie. Po Samarkandu v minulém týdnu do svého rezervačního systému přidal již druhou destinaci v Uzbekistánu, a to hlavní město Taškent! Mezi Abú Dhabí a Taškentem se bude létat od 25. ledna 2023 s frekvencí třech letů týdně. Batůžkářům a fanouškům nízkonákladového cestování se tak nabízí další možnost, jak letět do střední Asie za výrazně nižší cenu než nabízí klasičtí dopravci. Více informací o nové lince a potenciálních kombinacích letenek z Vídně, Katowic či Krakova najdete v tomto našem článku.

China Airlines se vrací do Vídně

Po více než dvou letech byla obnovena pravidelná linka China Airlines z Vídně do Tchaj-peje. Aerolinka se sídlem na Tchaj-wanu zatím plánuje dálkovou trasu obsluhovat 3× týdně (pondělí, úterý a sobota) Airbus A350, od ledna by ráda přidala také čtvrtou rotaci, která připadne na pátek (zároveň s tím přesune sobotní odlet z Vídně na neděli). Nejen českým cestovatelům se tak naskytne další možnost k cestám na Dálný východ, do jihovýchodní Asie, Austrálie či na Nový Zéland. Pro vídeňské letiště to bude již druhé přímé spojení s Tchaj-wanem. Již v červenci se totiž na stejnou trasu vrátila aerolinka EVA Air. Ta mimochodem od října ve vybrané dny bude do Tchaj-peje létat napřímo (nikoliv s mezipřistáním v Bangkoku jako doposud).

Eurowings Discover přebírají linky mateřské Lufthanse

Letecká společnost Eurowings Discover dočasně bude obsluhovat některé linky mateřské aerolinky Lufthansa. Během zimního letového řádu se to bude týkat spojení z Frankfurtu do Kanady (Toronto a Vancouver) a USA (Filadelfie a Orlando).

Kvůli převzetí některých dálkových linek Lufthansy došlo také ke krácení v letovém řádu samotného dopravce. V zimním letovém řádu se nepočítá s linkami z Mnichova do Agadiru v Maroku, Marsy Alam a Punta Cany v Dominikánské republice. Rušení linek z Frankfurtu se dotkne spojení do Agadiru, na Barbados, do Marsy i Hurghady, Montego Bay na Jamajce a Puerta Plata na Dominikáně.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)