Záletník 65 aneb novinky ze světa cestování a letectví
16.10.2022

Záletník 65 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Záletník 65 je venku! Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník! Dnešní díl bude sice chudší na cestovatelské novinky, které ale bohatě nahradí spousta aktualit ze světa letectví! Podíváme se na nejčerstvější zprávy z Letiště Václava Havla v Praze, zajímavé změny v nabídce aerolinky Wizz Air (expanze na východ i rušení letů po Evropě) a neutekly nám ani další novinky ze světa! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Oproti několika předcházejícím týdnům byl ten právě uplynulý až nezvykle klidný z hlediska změn ve vstupních podmínkách do jednotlivých destinacích ve světě. Zachytili jsme pouze dvě! První příjemná zpráva přiletěla z Blízkého východu, když počínaje 9. říjnem odpadla povinnosti vyplňovat příjezdový formulář před cestou do Izraele. Víceméně tím padla poslední byrokratické podmínka zavedená v souvislosti s nemoci „COVID-19“. Cestovatelům ke vstupu do země nyní stačí jen validní cestovní pojištění. Druhou destinací, která rozvolnila podmínky pro vstup, se staly Šalamounovy ostrovy. Ty od 12. října po přijíždějících cestovatelích nevyžadují předložení negativní PCR testu před zahájením cesty a také již není potřeba žádat o autorizaci vstupu tamější úřady. Poslední podmínkou vstupu zůstává očkovací certifikát.

Novinky ze světa letectví

Novinky z Letiště Praha

AZAL bude z Prahy do Baku létat celoročně

Letecká společnost Azerbaijan Airlines (AZAL) nakonec prodlouží přímé spojení z Prahy do Baku nejen do konce října, nýbrž také přes celou zimu. Může za to vysoká poptávka ze strany cestovatelů. I nadále se bude létat 2× týdně (pondělí a pátek) a na trase bude nasazován Airbus A319. V rezervačním systému dopravce jsou aktuálně nahrány lety do konce zimního letového řádu, tj. do závěru března 2023.

FlyErbil opět odkládají svůj start na lince z Prahy

Kurdsko-irácká aerolinka FlyErbil již podruhé odložila zahájení provozu na nové lince z Prahy do Erbílu. První spoj byl naplánován na 3. října. Následně došlo k jeho odložení o dva týdny na 17. října a také pokrácení frekvence letů z týdenní na obtýdenní. Jak je zřejmé z rezervačního systému aerolinky, tak ani nadcházející pondělí se nestane „dnem D“, kdybychom mohli letadlo v barvách dopravce spatřit na pražském Letišti Václava Havla. S inauguračním letem se nově počítá až na 31. října. Tak co myslíte, dočkáme se?

United Airlines do Prahy nebudou létat ani v roce 2023

United Airlines v týdnu oznámily plány na dálkové lety do Evropy v příštím kalendářním roce. A bohužel mezi nimi chybí Praha! Ještě v úterý se lety mezi Newarkem a Prahou daly v rezervačním systému dopravce nalézt, ve středu (po nahrání novinek pro sezonu 2023 a aktualizaci letového řádu) už byste je však hledali marně…

Wizz Air pokračuje v expanzi do Asie / škrtá v Evropě

Minulý týden jsme vás v našem magazínovém článku „Záletník 64“ informovali o tom, že Wizz Air začal létat do Saúdské Arábie a také na Maledivy. V expanzivních plánech velmi zdárně pokračuje také dceřiná společnost maďarského dopravce se sídlem v Abú Dhabí. Od 19. ledna 2023 bude zahájen provoz na nové lince z Abú Dhabí do Ankary. Do tureckého hlavního města se bude létat 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota). Ankara se zároveň stala třetí tureckou destinací v nabídce dopravce – z Londýna Lutonu létá Wizz Air do Antalye a Dalamanu.

Dalším novým trhem, který růžový dopravce začne obsluhovat, je Kuvajt! Provoz na lince z Abú Dhabí do Kuvajtu bude zahájen s příchodem zimního letového řádu, tj. od 30. října 2022. Linka bude obsluhována s každodenní frekvencí. Wizz Air tak od letošní zimní sezony pokryje již čtyři země na Arabském poloostrově. Nepočítáme-li Jemen, který se nachází ve válečném konfliktu, zbývá z tohoto regionu již pouze Katar.

Nejčerstvější novinka pak znamená oznámení o vstupu aerolinky na další trh, a to do Uzbekistánu! Od 13. prosince bude letecká společnost Wizz Air Abú Dhabí provozovat pravidelnou linku mezi Perským zálivem a jedním z nejhezčích měst ve střední Asii, Samarkandem. Všechny detaily o novém spojení, vč. velmi lákavých tipů na letenky do Uzbekistánu, jsme sepsali v samostatném článku.

Zatímco na Blízkém východě aerolinka expanduje, její evropskou síť potkalo krácení. Zcela z jejího rezervačního systému zmizely tyto destinace: Belfast, Cagliari, Harstad/Narvik, Menorca, Molde, Saarbrücken a Skelleftea. Zrušení se dočkalo také několik desítek linek. Z těch, které potenciálně mohli využít i čeští cestovatelé, se jedná o tato spojení: Budapešť – Ibiza/Kos/Mykonos/Oslo, Bratislava – Sofie, Wroclaw – Stockholm (Skavsta) a Krakov – Santorini.

Letem světem

  • Aegean Airlines budou létat z Bratislavy do Athén. Velmi příjemná novinka pro naše sousedy. Řecký národní dopravce plánuje během příští letní sezony provozovat přímé lety mezi Bratislavou a Athénami. Létat by se mělo od 5. června 2023 a počítá se dvěma rotacemi týdně (pondělí a čtvrtek).
  • Condor začne prodávat novou doplňkovou službu neboli „garanci využití úložného prostoru nad hlavou“. Cena extra služby, kterou si cestovatelé mohou zakoupit na letech (zatím pouze na dálkových mezikontinentálních) od 1. listopadu, začíná na 9,99 €/let. Kdo ji nevyužije, ten riskuje, že mu bude příruční zavazadlo zdarma odbaveno u odletové brány kvůli velkému množství kufrů na palubě.
  • Norse Atlantic přestávají létat do Los Angeles. Přerušení se týká letů z Osla i z Berlína. Poslední přímý let z německé metropole na západ Spojených států amerických se uskutečnil 16. října. Konec je poněkud překvapivý, neboť aerolinka začala na lince operovat teprve v druhé polovině srpna. Zatím není jasné, zdali se jedná o definitivní konec tohoto spojení nebo pouze „zimní přestávku“. Redukcí projdou i lety z Berlína do New Yorku, kde se namísto každodenní spojení nově počítá se třemi rotacemi týdně (úterý, čtvrtek, sobota). Spojení z Berlína do Fort Lauderdale, které má být zahájeno 7. prosince, se krácení zatím dotklo.
  • Polská aerolinka LOT začala spolupracovat s americkým dopravcem JetBlue. Díky nové dohodě o vzájemné mezilinkové spolupráci si mohou cestující v rezervačním systému polské aerolinky zakoupit letenky do mnoha destinací napříč USA či Karibikem. Do velkého hubu je vždy dopraví LOT, zatímco dále budou pokračovat na křídlech JetBlue. Všechny segmenty budou mít zároveň na jedné letence, díky čemuž jim vznikne nárok na garantovaný přestup.
  • Na istanbulské letiště Sabiha Gökcen začalo jezdit „metro“. Sekundární letiště v Istanbulu ležící v asijské části města se konečně dočkalo lepšího spojení s centrem města. Cestovatelé mohou využít spojení linky M4 vedoucí do stanice Kadiköy. Doba jízdy mezi čtvrtí na březích Bosporu a letištěm je cca hodinu. Z letiště Sabiha Gökcen je tak nyní paradoxně lepší spojení než z nového hlavního letiště „Havalimani“ v evropské části metropole.
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)