Záletník 64 aneb novinky ze světa cestování a letectví
9.10.2022

Záletník 64 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Záletník 64 je venku! Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník! Dnešní díl si posvítí šestici destinací, které zcela zrušily vstupní podmínky, otevření Japonska pro sólo cestovatele i zrušení karantény na Tchaj-wanu. Novinky ze světa letectví jsou zastoupeny zahájením letů Wizz Airu do Saúdské Arábie a na Maledivy nebo vstupem Virgin Atlantic do aliance SkyTeam. Připomeneme si také oslavu výročí založení ČSA. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Zelená vlna nebere konce

Také v prvním říjnovém týdnu přiletělo ze světa hned několikero velmi příjemných zpráv zvěstujících kompletní zrušení vstupních podmínek do vybraných destinací v Africe, Asii, Karibiku i Oceánii. Dnešní první kapitola tak plynule naváže na předchozí díl magazínu Záletník, kde jsme našim čtenářům přinesli ucelený přehled změn zářijových změn v cestovatelské byrokracii.

A kdože nám tedy „zezelenal“ v právě uplynulém týdnu? Je to africká Botswana! Dále asijská Kambodža. Karibský ostrov Anguilla. Jihoamerická Guyana. A zapomenout nesmíme ani na zástupce regionu Oceánie, a to Papuu-Novou Guineu.

Japonsko se konečně otevírá pro sólo cestovatele

Přestože turistické cesty do Japonska jsou již možné od 10. června, přísné podmínky doposud neumožňovaly cestovat do „země vycházejícího slunce“ sólo cestovatelům. Realizovat turistické cesty bylo možné pouze v rámci organizovaného zájezdu s cestovní agenturou, která vám zároveň zařídila povinné vízum. Vše se ovšem změní již v úterý 11. října 2022! Od tohoto data je totiž zrušena vízová povinnost (pro cestovatele z 68 zemí vč. České republiky) a také nutnost přijet do země právě v rámci některého z organizovaných zájezdů. Pokud navíc disponujete očkovacím certifikátem (vč. obdrženého „boosteru“), bude pro vás cestování do Japonska stejné jako před příchodem pandemie nemoci „COVID-19“. Ostatní cestovatelé budou muset před vstupem do země přeložit negativní PCR test ne starší 72 hodin.

Tchaj-wan minimalizuje restrikce pro cestovatele

Druhou asijskou destinací, která v nadcházejícím týdnu výrazně upraví vstupní podmínky, bude Čínská republika neboli Tchaj-wan. Ten od čtvrtka 13. října 2022 ruší povinnost nastupovat po příletu do několikadenní karantény. Přijíždějící cestovatelé dostanou na letišti sadu AG samotestů, které použijí během prvního týdne pobytu na ostrově. Vzhledem k tomu, že již nyní není po přijíždějících turistech vyžadován negativní test nebo doklad o absolvovaném očkování, se i Tchaj-wan zařadí mezi „zelené země“.

Novinky ze světa letectví

České aerolinie oslavily 99. výročí od svého založení

České aerolinie ve čtvrtek 6. října 2022 oslavily 99 let od svého založení. Pátého nejstaršího dopravce na světě tak dělí pouhý rok od významného historického milníku. Budeme doufat, že se ho dočká a stého výročí dosáhne ve větší formě, než se nyní nachází. V letecké flotile ČSA totiž aktuálně nalezneme pouze dvě letadla: Airbus A319 (s registrací „OK-REQ“), který je sice přímo vlastněný tuzemským dopravce, ale reálně mu hrozí odprodej a následné rozebrání na náhradní díly, a Airbus A320 (s registrací „OK-HEU“), který si dopravce ale pouze pronajímá. V příštím roce by se flotila mohla rozrůst o dvě nová letadla Airbus A320, jež by si dopravce měl zapůjčit na operativní leasing. (zdroj)

Počet nabízených destinací je stejně tristní jako letecký park. České aerolinie aktuálně létají na dvou pravidelných linkách, a to do egyptské Hurghady (ta navíc od konce října připadne opět letadlům Smartwings) a francouzské Paříže! Letadla v jejich nátěru mohli čeští cestovatelé využít v letních měsících i pro lety z vybraných středomořských destinací, na něž byly občas nasazovány namísto letadel Smartwings.

Wizz Air zahájil lety na Maledivy a do Saúdské Arábie

Maďarská nízkonákladová aerolinka na přelomu září a října vstoupila na dva nové trhy! Nejprve 28. září 2022 zahájila lety do Saúdské Arábie. Konkrétně se jednalo o linku z Říma do města Dammám ležícího na východním pobřeží Arabského poloostrova. O pár dní později do stejné cílové destinace začala aerolinka létat také z nedaleké Vídně. Během letošní zimy se dočkáme masivní expanze Wizz Airu na mnoha linkách právě do Saúdské Arábie – z Vídně se začne létat také do Džiddy a Rijádu. Více informací o chystaném startu mnoha linek z Evropy do Saúdského království jsme sepsali v tomto článku.

Jen o několik dnů později se uskutečnil také inaugurační let Wizz Airu z Abú Dhabí na Maledivy! Po oddálení startu linky ze Spojených arabských emirátů do Mattaly na Srí Lance se právě Maledivy stávají nejvýchodnější a zároveň i nejexotičtější destinací v nabídce tohoto dopravce. Ceny jednosměrných letenek začínají na 80 € (cca 2 tisíce Kč).

Letem světem

  • Virgin Atlantic vstoupí do letecké aliance SkyTeam. Již na začátku příštího kalendářního roku se aliance SkyTeam rozroste o dalšího člena. Letecká společnost Virgin Atlantic se stane první britskou aerolinkou v této alianci a zároveň jejím devatenáctým členem. Cestovatelé ocení variabilitu spojení zejména na transatlantickém trhu, kde „VS“ provozuje hned několik z Londýna a Manchesteru.
  • Ryanair otevírá nové linky z okolí České republiky. S příchodem zimního letového řádu se rozroste nabídka přímých letů tohoto irského dopravce z Norimberku, odkud bude nově létat do španělské Sevilly (2× týdně – pátek a neděle) a na ostrov Tenerife (také 2× týdně – čtvrtek a neděle). Jednu novinku potom hlásí také polský Krakov, odkud od konce března zahájí aerolinka přímí lety do severoirského Belfastu. Na trase se tak pustí do konkurenčního souboje s easyJetem.
  • easyJet odstranil z nabídky Helsinky. Britská nízkonákladová aerolinka ze svého rezervačního systému zcela odstranila finské Helsinky. Českým cestovatelům se tak zúží počet alternativních spojení do finské metropole, jelikož konec letů easyJetu do Helsinek se dotkne také linky z Berlína, která byla zajímavou možností pro obyvatele severních Čech.
  • Wizz Air zavírá bázi v Sarajevu. Maďarská aerolinka na začátku listopadu zruší svou bázi v bosenském hlavním městě. Z letového řádu budou odstraněny všechny linky do Sarajeva s výjimkou těch z Abú Dhabí a Londýna Lutonu. Osmnáct dalších spojení bude zcela zrušeno nebo přesunuto do severobosenské Tuzly, na jejíž rozvoj se plánuje letecká společnost více zaměřit.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)