Záletník 32 aneb novinky ze světa letectví a cestování
19.9.2021

Záletník 32 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Po měsíční dovolené se do naší redakce konečně navrátil Záletník, který tímto slibuje, že cestování v letošním roce již bylo dost a namísto do světa teď bude létat opět k vám. A na jaká témata se dnes zaměříme? Eurowings zpřísnily zavazadlovou politiku. Japan Airlines začnou upozorňovat, kde v letadle budou sedět „cestovatelé-junioři“. Wizz Air zahájil provoz na další nové lince z Prahy. Letadla LOTu se do Ostravy nevrátí ani v zimě. Panama začala uznávat očkovací certifikáty. A cestovatelům se konečně brzy otevře i Chile. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesla první polovina září a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Letectví

Eurowings změnily pravidla pro přepravu příručních zavazadel

Německá aerolinka Eurowings potichoučku změnila pravidla pro přepravu příručních zavazadel. Dopravce se zřejmě inspiroval u nízkonákladové konkurence (easyJet, Ryanair i Wizz Air) a cestovatelům s nejlevnějšími letenkami dovolí zdarma přepravit již jen malé příruční zavazadlo. Nová zavazadlová politika aerolinky se vztahuje na všechny rezervace provedené po 31. srpnu 2021. Týkat se tedy bude i nemalého množství českých cestovatelů, neboť s příchodem zimního letového řádu společnost otevře novou bázi v Praze. Kromě dosud obsluhovaných německých letišť – Düsseldorfu a Hamburgu – se jeho nabídka letů z Prahy rozroste o dalších 11 linek.

Ale zpátky k zavazadlům. Cestující s letenkami v základním tarifu „Basic“ si nově budou moci vzít zdarma na palubu pouze malé příruční zavazadlo s max. rozměry 40 × 30 × 25 cm. Standardní příručák á 55 × 40 × 23 cm s max. hmotností 8 kg je nově zpoplatněn. Cena balíčku pak „2. příruční zavazadlo + přednostního odbavení“ začíná na 10 € a může se růst v závislosti na konkrétní trase. Pokud si zakoupíte letenky ve vyšším tarifu „Smart“ (tj. včetně odbaveného zavazadla), změny se vás nedotknou a můžete si na palubu bezplatně vzít dokonce obě příruční zavazadla. 

Japan Airlines při seatingu ukáží, kde sedí děti

Se zajímavým a rozhodně progresivním konceptem přišly japonské aerolinky JAL. Ty se rozhodly cestovatele dopředu upozorňovat na místa, kde v letadle mohou očekávat malé děti. Během výběru „seatingu“ se na inkriminovaných místech objeví piktogram dětské hlavy signalizující, že právě dané sedadlo bude okupováno malým pasažérem. Vy na to můžete pružně zareagovat a vybrat si tak místo, co nejvíce vzdálené od „cestovatele-juniora“.

Podobnou možnost rozhodně kvitujeme a dáváme Japan Airlines velký palec nahoru. Vždyť ruku na srdce, všichni víme, jak dokáže neklidné mládě sedící nedaleko vás let znepříjemnit…

Záletník 32 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Letem světem

 • ✈️ Včera, tj. v sobotu 18. září, zahájila aerolinka Wizz Air provoz na nové lince z Prahy do Neapole. Létat se bude 2× týdně (úterý a sobota). Tip na levné letenky do Neapole za 518 Kč jsme vám přinesli ve středu v tomto článku.
 • ✈️ Ryanair nebude během zimního letového řádu obsluhovat linku z Prahy do Liverpoolu. Spojení bylo odstraněno z rezervačního systému aerolinky.
 • ✈️ Aerolinka LOT nebude z Ostravy létat ani během zimních měsíců. Obnovení linky z Ostravy do Varšavy se opět odkládá a zimním letovém řádu dopravce nefiguruje. Nový termín znovuzahájení provozu byl stanoven na 28. března 2022. Během zimy tak z Ostravy bude létat jediná pravidelná linka, a to Ryanair do Londýna (na Stansted).
 • ✈️ Smartwings ohlásily zahájení provozu na lince z Bratislavy do Dubaje. Spojení bude v provozu 1× týdně (každou neděli) počínaje 24. říjnem 2021. Letenky naleznete v našem kalendáři. 
 • ✈️ TAP Air Portugal i Turkish Airlines navyšují počet letů do Cancúnu. Portugalský národní dopravce bude z Lisabonu do mexického letoviska létat od 15. prosince již 5× týdně (namísto původních 3 rotací), zatímco turecký dopravce přidá od 6. října svou šestou týdenní rotaci a od 5. listopadu na na ni naváže i sedmým spojením.
 • ✈️ Aerolinka TAP Air Portugal zrušila plánovanou linku z Lisabonu do Kapského Města. Linka do Jižní Afrika měla být provozována během zimního letového řádu.
 • ✈️ Letecká společnost Air Canada Rouge obnovila svůj provoz. Stalo se tak po sedmiměsíční pauze v úterý 7. září. První let směřoval z Toronta do Reginy. Kromě této linky můžete služeb dopravce využít na trasách z Toronta do Las Vegas, Orlanda, Tampy a mexického Cancúnu.
 • ✈️ Lufthansa se definitivně loučí s letouny Airbus A380. Poslední ze 14 strojů tohoto typu (registrace D-AIMH), které měla aerolinka ve své flotile, byl odeslán k dlouhodobému odstavení na španělském letišti Teruel v úterý 14. září. Jeho další osud je nejistý, ovšem pravděpodobnost návratu na oblohu není vysoká.

Cestování

 • 🇨🇱 Chile se po roce a půl otevře zahraničním návštěvníkům. Velmi zajímavá zpráva přiletěla z Jižní Ameriky – Chile se zahraničním cestovatelům otevře již od 1. října. Má to ovšem jeden háček, kterým jsou poměrně náročné vstupní podmínky: kromě dokladu o dokončeném očkování bude cestovatelé potřebovat také negativní PCR test před cestou a po příletu do země se budou muset podrobit 5denní karanténě. Více informací o podmínkách cestování do Chile.
 • 🇵🇦 Panama začala pro vstup do země uznávat očkovací certifikáty. Doklad o dokončené vakcinaci (min. 2 týdny po finální dávce) poslouží jako alternativa k negativnímu PCR testu (ne staršímu 72 hodin). Více informací o podmínkách cestování do Panamy.
 • 🇦🇹 Rakousko prodloužilo platnost očkovacích certifikátů na 360 dnů.  Konkrétně u dvoudávkového schématu je to 360 dnů od poslední dávky, u jednodávkové vakcíny 270 dnů od jejího obdržení. V případě očkování třetí dávkou je certifikát uznáván 360 dnů po této dávce. Více informací o podmínkách cestování do Rakouska.
 • 🇻🇳 Vietnamský ostrov Phu Quoc plánuje v listopadu otevření pro očkované cestovatele. Dle zpráv z jihovýchodní Asie bude ke vstupu potřeba, kromě dokončeného očkování (min. 2 týdny po druhé dávce), také negativní PCR test (ne starší 72 hodin). Situaci budeme i nadále sledovat a doufáme, že u těchto dvou podmínek už zůstane…

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)