Záletník 96 aneb novinky ze světa cestování a letectví
4.6.2023

Záletník 96 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 96. Dnes se podíváme na další „otevřené destinace“ ve světě, nové linky Austrian Airlines a Condoru či navýšení počtu letů z Prahy do Milána. Osvětlíme si, proč bude Air New Zealand vážit cestující nebo proč Asiana Airlines přestane prodávat sedadla u nouzových východů. A zabrousím také do Číny, kde na komerční lince letělo poprvé zcela nové letadlo.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Vlna rozvolňování pokračuje

Také druhá polovina května přinesla několik příjemných zpráv pro cestovatele. Vstupní opatření spojené se šířením nemoci „COVID-19“ definitivně zrušila Bangladéš a také Šalamounovy ostrovy. V případě asijské destinace byly podmínky (doklad bezinfekčnosti a příjezdový formulář) odstraněny s platností od  25. května 2023. Na souostroví ležící v daleké Oceánii je opět svobodně možné cestovat od 22. května 2023 (od tohoto data byla odstraněna podmínka předkládat na příjezdu očkovací certifikát).

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 🙂

Tři roky uzávěry a dost

Po třech letech uzávěry otevřel své hranice také ostrov Kiritimati – jinak zvaný také Vánočním ostrovem (pozor: neplést s Vánočním ostrovem patřícím Austrálii a ležícím ve vodách Indického oceánu jižně od indonéského ostrova Jáva). Atol nacházející se doslova uprostřed Tichého oceánu, a správně spadá pod správu republiky Kiribati, je největším korálovým atolem na světě! Cestovatelům se otevřel přesně po 3 letech, 1 měsíci a 13 dnech. Své pravidelné spojení na letiště „Cassidy International Airport“ (CXI) obnovila letecká společnosti Fiji Airways. Konkrétně se jednalo o let z hlavního letiště na Fidži, Nadi (NAN). Kromě toho bylo obnoveno i spojení na Havajské ostrovy, do Honolulu (HNL). Po cestovatelích mířících na Kiribati je ovšem stále vyžadován očkovací certifikát (min. dokončené základní schéma) – viz náš průvodce „Koronavirus na Kiribati“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny a Evropy

Wizz Air navyšuje počet letů z Prahy do Milána

S platností od 25. července 2023 přidá maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air nové rotace mezi Prahou (PRG) a Milánem (MXP). Doposud na trase létala 1× denně, nově cestovatelům nabídne celkem devět týdenních rotací. Extra přidané frekvence připadnou na úterý a čtvrtek. Letenky na nové lety jsou již nahrány také v rezervačním systému dopravce.

Austrian nabídne dvě nové destinace z Vídně

Rakouský národní dopravce, Austrian Airlines, začne od zimní sezony létat na nových pravidelných linkách do španělské Sevilly (SVQ) a finského Rovaniemi (RVN). Se spojením do Andalusie se počítá od 14. října 2023 a bude se na něm létat 2× týdně (úterý a sobota). Jedná se o přímou konkurenci nízkonákladovému Ryanairu, který na trase během letního letového řádu operuje ve stejné dny.

Linka na sever Finska v plánech aerolinky figuruje od 2. prosince 2023 do 16. března 2024. Počítá se přitom s jednou rotací týdně (každou sobotu). Nabídka letů za Santa Clausem z okolních letišť v letošní zimě pěkně naroste – o nové lince Eurowings z Berlína jsme psali v minulém vydání magazínu Záletník (95).

Condor rozšiřuje nabídku linek do Kanady

Německá aerolinka Condor zahájila v minulém týdnu lety mezi Frankfurtem (FRA) a kanadským Edmontonem (YEG). Hlavní město provincie Alberta se stane již pátou destinací v Kanadě, do níž dopravce nabízí pravidelné lety (doplní tak Halifax, Toronto, Vancouver a Whitehorse). Dle rezervačního systému aerolinky je provoz na lince plánován od 26. května do začátku září s frekvencí dvou letů týdně (úterý a pátek). Zajímavostí je, že Condor je po nizozemské KLM teprve druhou evropskou leteckou společností, která spojuje „starý kontinent“ s Edmontonem na přímých letech.

Finnair zavádí nový tarif „Superlight“ a jde ve stopách lowcostů

Finská národní letecká společnost Finnair zavedla nový tarif s názvem „Superlight“. Ten od čtvrtka, 1. června 2023, nahradil dřívější tarif „Economy Light“ na vnitrokontinentálních letech. Klíčovou změnou je změna velikosti povolené příručního zavazadla, které s sebou můžete převážet zdarma. Dle nové zavazadlové politiky je nově zdarma přeprava pouze malého palubního zavazadla (max. rozměry 40 × 30 × 15 cm). Dokoupení většího zavazadla (max. rozměry 55 × × 40 × 23 cm) je zpoplatněno částkou 9 €/směr (pro lety uvnitř Skandinávie a do Pobaltí), resp. 14 €/směr (lety do zbytku Evropy).

Změnou projde také zavazadlová politika týkající se cestujících v business class. Tarif „Business Light“ nově zahrnuje přepravu pouze jednoho většího a jednoho menšího příručního zavazadla. Tarify „Business Classic“ a „Business Flex“ pak navrch i jedno odbavené zavazadlo á 23 kg. V praxi to znamená oříznutí o jeden větší příručák + jedno odbavené zavazadlo o tarifů „Classic“ a „Flex“. Více o čerstvých změnách naleznete přímo na webu dopravce.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Air New Zealand bude vážit cestovatele

Novozélandská letecká společnosti Air New Zealand se rozhodla vážit cestovatele na mezinárodních letech. Novinka se týká odletů z Aucklandu (AKL) během června a července. Situace ovšem není tak horká, jak jsme predikovali v našem aprílovém článku z roku 2017. Vážení cestujících společně s jejich příručními zavazadly bude mít výzkumný charakter. Sběr aktuálních dat o průměrná váze cestujících a hmotnosti jejich zavazadle totiž přispívá k bezpečnosti a efektivnosti letů (v plánech je získat data od cca 10 000 osob). Zapojení se do výzkumu bude čistě dobrovolné a anonymní (údaje z váhy neuvidí cestující ani zaměstnanci společnosti). Zúčastnění však dostanou drobnou odměnu ve formě sladkosti.

Asiana Airlines přestala prodávat sedadla u nouzových východů

Jihokorejská letecká společnosti Asiana Airlines se po incidentu, který se stal na palubě domácího letu z ostrova Čedžu do Tegu (let OZ 8127 – 26. května 2023), rozhodla neobsazovat místa u nouzových východů. A co že se to stalo? Jeden z cestujících měl pocit, že se dusí, a proto otevřel nouzových východ již během přistávání – v době, kdy se letadlo nacházelo cca 200 metrů nad zemí. Otevření v letadla sice způsobilo všeobecnou paniku, ale nikomu se naštěstí nic nestalo. V reakci na událost z minulého týdne tedy Asiana a její dceřiná společnost Air Seoul budou nově uplatňovat politiku neobsazených míst u exitů. V praxi se jedná o sedadla 26A (konfigurace pro 174 cestujících) a 31A (konfigurace pro 195 osob) v letadlech Airbus A321ceo.

Čínský COMAC uskutečnil první komerční let

V neděli 28. května 2023 proběhl první komerční let čínského letadla C919 (registrace B-919A). Letoun byl nasazen na trasu z Šanghaje–Hongqiao (SHA) do Pekingu (PEK) operované leteckou společností China Eastern Airlines, pod číslem MU9191. Realizace prvního „ostrého“ letu v běžném provozu znamená významný milník pro čínský letecký průmysl. Letoun, který od tohoto týdne pravidelně létá mezi Šanghají (SHA) a městem Čcheng-tu (TFU) má kapacitu 164 cestujících (8 míst v business class a zbytek ve třídě ekonomické). Podrobnější informace o novém letadla i inauguračním letu se dočtete na tomto leteckém blogu.

Novinky na egyptských letištích

Flynas začne létat na káhirské letiště Sphinx (SPX). Saúdskoarabský nízkonákladový dopravce se od 16. června stane celkově pátou aerolinkou, která bude létat na nové letiště zbudované západně od Káhiry. Doplní tak domácí Air Cairo, německý Condor (linka z Frankfurtu), Jazeeru Airways (linka z Kuvajtu) a Wizz Air, který své nové lety z Milána (MXP) a Říma (FCO) zahájí jen o den dříve než v Gíze přistanou první lety z Džiddy (JED) a Rijádu (RUH).

Aegean nově spustí linku z Athén do Luxoru (LXR). Nabídku letů do Egypta od podzimu rozšíří řecký národní dopravce. Ten doposud cestovatelům nabízel lety z Athén (ATH) do Alexandrie (HBE), Káhiry (CAI) a sezónně také letoviska Šarm aš-Šajch (SSH), kterou letos mimochodem obnoví poprvé od roku 2015. Spojení do Luxoru je dostupné od 11. listopadu 2023 a počítá se s frekvencí dvou letů týdně (úterý a sobota). Uvidíme, jestli časem půjdou ulovit i atraktivní letenky z Prahy…

Wizz Air zredukoval spojení z Itálie do Alexandrie (HBE). Od druhé poloviny června letošního roku již dopravce nepočítá s linkami do severoegyptského přístavního města z Milána (MXP) a Říma (FCO). Alexandrie ale z rezervačního systému aerolinky zcela nezmizí, neboť v provozu zůstane přímá linka z Abú Dhabí (AUH).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)