Záletník 55 aneb novinky ze světa cestování a letectví
24.7.2022

Záletník 55 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 55, do světa vylétá opět po dvoutýdenní odmlce. Kromě cestovatelských novinek Vám dnes naservíruje také nejzajímavější aktuality ze světa letectví. Celkem se posvítíme na deset změn v pravidlech vstupu do jednotlivých zemích ve světě a také si přiblížíme novinky v letových řádech leteckých společností, které by mohly být relevantní i pro cestovatele z České republiky. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Cestování jako dřív

Kapitola, kterou píšeme vždy nejraději! Také druhý a třetí červencový týden přináší prima novinky pro cestovatele – „jako dřív“ můžeme vyrazit do další čtveřice destinací! Všechny vstupní podmínky zrušilo středoamerické Belize. Dále také Britské Panenské ostrovy, které tak následují sousední Americké Panenské ostrovy, kde byly kompletní vstupní podmínky odstraněny již na začátku června. České cestovatele bude ale jistojistě nejvíce zajímat změna podmínek cestování na Maltu. Od 25. července 2022 nebude při cestách na tento středomořský ostrov potřeba vůbec žádný doklad bezinfekčnosti!

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Seznam zemí, kam můžeme cestovat zcela bez omezení se tak již rozšířil na celkem 77 destinací!

Snadnější cestování díky očkování

Konečně jsme se dočkali! I tak by se dala interpretovat novinka z Indie, která začala uznávat očkovací certifikáty vydané na území České republiky. Doklad o očkování lze jako alternativu k negativnímu PCR testu před cestou do Indie využít již od zimních měsíců, jenže se to týká pouze cestovatelů z vybraných zemí a České republika na seznamu podivně dlouhou dobu chyběla (navzdory tomu, že čítal více než 100 zemí vč. mnoha afrických destinací).

Doklad o očkování se stal plnohodnotnou alternativou pro negativní test také při cestování do středoamerického státu Nikaragua. Nově lze tedy cestovat s očkovacím certifikátem nebo negativním testem.

Podmínky vstupu pro očkované cestovatele zmírnil také ostrovní stát Palau, který ležící v Tichém oceánu východně od Filipín. Ten od 9. července 2022 zrušil povinnost předkládat před cestou do země negativní test. Zůstaly tedy pouze dvě povinnosti: očkovací certifikát a příjezdový formulář.

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Další novinky

🇮🇩 Budete-li v nejbližší době cestovat po Indonésii a nedisponujete-li třetí dávkou očkování, pak budete potřebovat negativní test navíc. Tamější úřady zpřísnily podmínky pro domácí cestování. Příjezdů ze zahraničí se toto nové opatření prozatím netýká (stačí disponovat tedy základním očkovacím schématem). Více informací o vstupních podmínkách do země se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Indonésii“

🇷🇼 Usnadněné vstupní podmínky hlásí také Rwanda! Počínaje 12. červencem již po přijíždějících cestovatelích není vyžadován kontrolní test po příletu do Kigali. Odpadla také povinnost vyplňovat příjezdový formulář. Více informací o vstupních podmínkách do země se dočtete v našem průvodci „Koronavirus ve Rwandě“.

🇸🇿 Cestovatele s naplánovanou cestou na jih afrického kontinentu by mohla potěšit zpráva o otevření pozemních hraničních přechodů mezi Jihoafrickou republikou a Eswatini (tj. dřívějším Svazijskem). Více informací o vstupních podmínkách do země se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Eswatini“.

Novinky ze světa letectví

Novinky od Ryanairu

Nové linky z Vídně hlásí Ryanair. Největší nízkonákladová letecká společnost působící v Evropě s příchodem zimního letového řádu nabídne cestovatelů odlétajícím z Vídně tři nové cílové destinace. Bosenskou Tuzlu (3× týdně – úterý, čtvrtek a sobota), přičemž na této si bude přímo konkurovat s Wizz Airem, dánskou Kodaň (každý den) a finské hlavní město Helsinky (od prosince 2× týdně – pondělí a pátek).

Ryanair rozšíří svou síť o další destinaci, a to španělské město Gijón. S příchodem zimního letového řádu bude irský dopravce z letiště s IATA kódem „OVD“, ležícího v severozápadním Španělsku (oblast Asturie), létat do celkem pěti destinací: Dublinu, Bruselu (Charleroi), Düsseldorfu (Weeze), Londýna (Stansted) a Říma (Fiumicino).

Novinky od Wizz Airu

Wizz Air přidává novou linku do Norimberku. Od 5. července zahájil maďarský dopravce provoz na nové lince z Bavorska do albánské Tirany. Létá se 2× týdně (úterky a soboty).

Wizz Air proškrtal letový řád v albánském Kukesi. Ještě jednou růžový dopravce z Maďarska a Albánie! Tentokráte ovšem v opačném gardu. Teprve v červnu rozlétala aerolinka čtveřici spojení na nové letiště v Kukesi (KFZ) na severovýchodě Albánie. Tzv. „load factor“ na linkách z Basileje, Karlsruhe, Memmingenu a Vídně zřejmě není uspokojivý a v rámci optimalizace využití letadel dopravce dojde k předčasnému zastavení provozu prakticky na všech linkách. Jedinou výjimkou zůstane Memmingen alias letiště nazývané „Mnichov – západ“. Českých cestovatelů se může potenciálně dotknout přerušení provozu linky z Vídně, na níž se poslední letošní let uskuteční 18. září (původně měla být v provozu do konce října).

Novinky od dalších dopravců

Condor začne létat na menší islandská letiště. Německý dopravce začne jako první zahraniční letecká společnost obsluhovat také regionální letiště na Islandu. Od příštího roku budou vypravovány pravidelné lety z Frankfurtu do Akureyri ležícího na severu ostrova a také do Egilsstaðiru na severovýchodě země. Obě destinace by měly být obsluhovány 1× týdně.

Flydubai přidává do své sítě destinací uzbecký Samarkand. Lowcostová aerolinka ze Spojených arabských emirátů zahájí 20. září lety z Dubaje do Samarkandu v Uzbekistánu. Nová linka bude operována 2× týdně (úterky a pátky) a v rámci codesharování bude samozřejmě dostupná také pro cestovatele s mateřskou aerolinkou (tj. Emirates Airlines). Uvidíme, na jaké hladině se ustálí ceny. V rámci feederu z Dubaje do Prahy by totiž spojení mohlo být potenciálně zajímavé také pro české cestovatele.

Level obnovuje linku z Barcelony do Santiaga de Chile. Nízkonákladový dopravce spadající pod španělskou Iberii, jejímiž letadly bude linka operována, se na přímou linku z Katalánska do jihoamerického Chile vrátí po 30 měsících. Provoz na trase aerolinka zahájila na jaře roku 2019 a létala na ní prakticky jeden rok do příchodu pandemie nemoci „COVID-19“. Nyní, od 31. října 2022, dojde k obnovení spojení  a létat by se mělo dokonce každý den. Ceny zpátečních letenek zatím nijak atraktivní nejsou, ale v minulosti jsme na této trase již ulovili zpáteční letenky za 300 €.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)