Saúdská Arábie zavádí bezplatná tranzitní víza
1.2.2023

Saúdská Arábie zavádí bezplatná tranzitní víza

Velmi zajímavá a rozhodně příjemná novinka přiletěla zkraje týdne z Arabského poloostrova. Saúdská Arábie se opět o trochu více otevírá zahraničním návštěvníkům a s platností od pondělí 30. ledna 2023 začne udělovat cestovatelům tranzitní víza zdarma! Novinka by se prozatím měla týkat primárně zákazníků domácích aerolinek Saudia a Flynas…

Informace o tranzitních vízech

Na bezplatná tranzitní víza mohou cestovatelé dosáhnout od 30. ledna 2023. Tento typ víza je opravňuje k pobytu na území Saúdské Arábie v délce max. 96 hodin. Během této doby se mohou volně pohybovat po Království dle vlastní libosti. Platnost tranzitního víza je tři měsíce – bezpečně tak pokryje většinu cest přes Saúdskou Arábii do světa i návratů skrze tamější letecké přístavy.

Z vyjádření saúdských autorit momentálně vyplývá, že nový program je zatím určen pro cestovatele, kteří letí s domácími dopravci  – Saudia nebo Flynas. Tranzitní víza budou těmto cestovatelům vystaveny automaticky. Dojde totiž k propojení datových toků z rezervačních systémů aerolinek směrem k Ministerstvu zahraničních věcí, pod nějž spadá Národní vízová platforma. Krátce po vystavení letenky dojde také ke zpracování žádosti o tranzitní vízum, která bude automaticky schválena a zaslána cestujícímu na uvedenou e-mailovou adresu.

Jestli si v budoucnu na tranzitní vízum sáhnou také cestovatelé, kteří přes Saúdskou Arábií tranzitují za využití levných letenek Wizz Airu a následně pokračují dále na východ, zatím není z vyjádření zřejmé. Nejspíše ukáže až realita a konkrétní zkušenosti cestovatelů. Cestovní ruch v Království je totiž v plenkách a lokální opatření jsou lehce chaotická, což dosvědčí nejspíše každý, kdo měl v uplynulých měsících možnost Saúdskou Arábii navštívit.

Nová služba je dalším dílčím krokem za účelem podpory cestovního ruchu v rámci strategie „Vize 2030“. Saúdové plánují do odvětví cestovního ruchu napumpovat 220 miliard saúdských rijálů do konce letošního roku. Další finanční balík (500 miliard rijálů) pak do odvětí poputuje do roku 2030 – alespoň o takových částkách hovořil ministr cestovního ruchu.

Saúdská Arábie – tranzitní víza vs. klasická turistická víza

Tranzitní víza jsou jistě zajímavou možností k rychlé návštěvě země. Nová služba, díky níž bude možné do itineráře vložit až 4denní stopover v Džiddě nebo Rijádu, může zatraktivnit nabídku letenek národní letecké společnosti Saudia. S ní mají čerstvou zkušenost i mnozí čeští cestovatelé, kteří využili levných letenek tohoto dopravce do jihovýchodní Asie (primárně do Thajska).

Klasická turistická víza totiž nejsou vůbec levnou záležitostí. Turistické vízum do Saúdské Arábie v rámci online žádosti (e-Visa) stojí 535 SAR (cca 3 500 Kč). Cena obsahuje navíc plné zdravotní pojištění platné po dobu vašeho pobytu na území Království.

Podrobné informace o typech víz do Saúdské Arábie a návod, jak o ně žádat, naleznete v našem průvodci „Vízum do Saúdské Arábie“.

Jak tranzitní víza využít?

Zastávka v Džiddě bude vyzývat k návštěvě jednoho z nejposvátnějších míst islámu – „Prorokovy mešity“ (al-Masjid an-Nabawí) v Medině, kam mj. přímo z letiště jezdí vlakové soupravy. Další možností je pronájem automobilu a výlet severním směrem do Al Ula na tamější Nabatejské památky v Hegře (neboli Madáin Sálih).

Nejzajímavějším místem k navštívení během stopoveru v hlavní městě Království jsou jistě útesy zvané „Edge of the World“, které se nachází cca 100 km severně od Rijádu. Případně snad již brzo otevřený historický skanzen Diriyah

Zdroje: Middle East Briefing / Arab News / tisková zpráva Saudie / Saudi Press Agency

Subscribe
Upozornit na
guest
74 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)