Záletník 103 aneb novinky ze světa cestování a letectví
13.8.2023

Záletník 103 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl, tentokráte ze středoasijského Uzbekistánu, další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 103. Dnes nás čekají ryze letecké aktuality a rozhodně jich nebude málo! Čedok expanduje v Ostravě, Smartwings opět zapůjčí svá letadla aerolince Flydubai, Wizz Air končí s linkou z Prahy do Arménie. Etihad Airways navyšují lety do Mnichova, Iberia začne létat Egypta či Kataru, Air France ruší lety do západní Afriky a mnoho dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Čedok hlásí velkou expanzi v Ostravě

Cestovní kancelář Čedok pokračuje ve svém fokusu na regionální letiště a v příštím roce výrazně rozšíří nabídku charterových letů z Ostravy (OSR). Cestovatelé z Moravskoslezského kraje se mohou těšit na sedm novinek v nabídce cestovní kanceláře. Jsou jimi španělské ostrovy Fuerteventura (FUE) a Mallorka (PMI), řecká Chania (CHQ) ležící na Krétě, albánské hlavní město Tirana (TIA), italská Lamezia Terme (SUF), Enfindha (NBE) v Tunisku a egyptské letovisko Marsa Matruh (MUH). Celková nabídka Čedoku z Ostravy potom čítá krásných 17 destinací! Podívejte se na kompletní informace o expanzi v Ostravě, které jsme věnovali speciální článek. 

Smartwings propůjčí svá letadla do Dubaje

Tuzemská letecká společnost Smartwings podepsala dohodu s flydubai o pronájmu čtyř letadel i s posádkami pro zimní sezonu 2023/2024. Česká aerolinka se stala již potřetí v řadě vítězem tendru pořádaného dopravcem z Perského zálivu. V období od 17. října 2023 do 16. dubna 2024 budou na základnu v Dubaji (DXB) přemístěny celkem čtyři Boeingy 737-800 (jedná se o tzv. ACMI pronájem = vč. posádek). Letadla by během zimní sezony měla být nasazována především na linky do jižní Asie (Bangladéš, Omán, Pákistán, Srí Lanka). Více informací o zápůjčce letadel se dočtete v tiskové zprávě od flydubai.

Wizz Air končí s provozem linky Praha – Jerevan

Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air pomalu začíná škrtat v nabídce letů na podzimní měsíce. Může za to nutnost kontrol motorů Pratt & Whitney u Airbusů A321neo, které vykazují četné nedokonalosti a jejich výrobce plánuje během září a října provést rozsáhlé kontroly více než 1 200 letadel několika společností. První škrty se hned bohužel dotkly také Letiště Praha (PRG). Letošní novinka v nabídce aerolinky, a to přímé lety z Prahy do arménského Jerevanu (EVN), nebude mít pravděpodobně dlouhou životnost. Inaugurační let na trase z ČR do Arménie se uskutečnil teprve 12. června a už je jasné, že další po 15. září 2023 již nepřibude. Právě od druhé poloviny září totiž lety na této trase z rezervačního systému dopravce zmizely.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Italská letecká společnost Aeroitalia začne létat do Vídně. Mladá aerolinka, která byla založena teprve během loňského léta a již letos měla létat mezi Prahou (PRG) a Florencií (FLR) – ale samozřejmě nelétá, oznámila zahájení letů na další potenciálně zajímavé trase pro některé české cestovatele. Z jejího rezervačního systému vyplývá, že od 17. září 2023 by měla začít létat na lince mezi Anconou (AOI) a Vídní (VIE). Dopravce počítá se dvěma rotacemi týdně (středa a neděle). Ancona leží na pobřeží Jaderského moře, cca 90 km jižně od oblíbeného letoviska Rimini, do něhož v letní sezoně z Prahy i Vídně létá aerolinka Ryanair. Další nové linky z Ancony budou směřovat do Barcelony (BCN) a Bukurešti (OTP).

Letem z Evropy do Asie

Etihad Airways přidávají více letů do Mnichova! Dopravce z Perského zálivu počínaje 21. listopadem 2023 navýší počet týdenních letů mezi Abú Dhabí (AUH) a bavorským Mnichovem (MUC) ze sedmi na deset letů týdně. Konkrétně přidá druhou denní rotaci (večerní odlet z Německa) v úterý, čtvrtek a neděli. Na lety budou nasazovány Boeingy 787-9 Dreamliner.

Španělský dopravce Iberia začne létat do Kataru. Nové spojení přispěje k většímu propojení partnerských dopravců uvnitř letecké aliance Oneworld. Doposud přímé spojení mezi Madridem (MAD) a Dauhá (DOH) zajišťují 2× či 3× denně Qatar Airways. Od 11. prosince 2023 by ranní rotace na trase měla převzít právě španělská národní aerolinka, která na ně nasadí Airbusy A330-200. Odpolední rotace i nadále zůstane katarskému dopravci, který ji bude standardně operovat Airbusy A350-900.

Nové zajímavé spojení se střední Asií získá maďarská Budapešť, odkud se bude létat do Uzbekistánu. Za novou linkou z Budapešti (BUD) do Taškentu (TAS) stojí uzbecká soukromá letecká společnost Qanot Sharq Airlines. Ta by měla provoz na nové lince zahájit již v neděli 20. srpna. Z rezervačního systému aerolinky vyplývá, že lety bude operovat Airbusem A320 s frekvencí jednoho letu týdně. K dispozici jsou však zatím pouze dva lety, které připadají na 20. a 27. srpna 2023. Ceny zpátečních letenek se momentálně pohybují kolem 12 tisíc Kč.

Letem z Evropy do Ameriky

Letecká společnost Air France rozšiřuje svou nabídku letů do USA o Raleigh-Durham (RDU). Nové spojení z Paříže (CDG) do Severní Karolíny bude dostupné od 30. října 2023 s frekvencí třech letů týdně (pondělí, středa, pátek). Pro francouzskou aerolinku se jedná již o 14. destinaci na území Spojených států amerických, do níž bude pravidelně vypravovat své lety. Navýšení počtu letů se v zimní sezoně 2023/2024 dočkají také další severoamerické destinace: Dallas-Fort Worth (DFW) ze 3 na 5 letů týdně, Montréal (YUL) ze 17 na 21 týdenních rotací a Vancouver (YVR), který čeká stejné navýšení jako Dallas. Prodloužen bude také provoz letní linky z Paříže do Ottawy (YOW).

Letem z Evropy do Afriky

Francouzský národní dopravce Air France přestane létat do Burkiny Faso, Mali i Sierra Leone. V případě letů do hlavního města Burkina Faso, Ouagadougou (OUA), a metropole sousedního Mali, Bamaka (BKO), se jedná o dočasné pozastavení provozu spojení  z Paříže (CDG) v reakci na nestabilní situaci v regionu. Ta v posledních dnech gradovala vojenským převratem v nedalekém Nigeru, kde se k moci (stejně jako dříve v Burkině a Mali) dostala vojenská junta. Obě země jí pak vyjádřily podporu v případě vnějšího zásahu bloku ECOWAS. Oproti tomu zrušení spojení z Paříže do Freetownu (FNA) v Sierra Leone bude trvalé. Nepočítá se s ním od zimního letového řádu 2023/2024 (poslední let by se měl uskutečnit 28. října). Po odchodu Air France z trasy, tak do této západoafrické země bude pravidelně létat již jen jeden evropský dopravce, a to Brussels Airlines z Bruselu (BRU).

Španělská Iberia znovu začne létat do Káhiry. V plánech aerolinky pro zimní sezonu 2023/2024 se nově objevuje egyptské hlavní město Káhira, do něž dopravce na pravidelných komerčních letech naposledy létal v roce 2014. Obnovení spojení je naplánováno na 30. října 2023. Staronová linka z Madridu (MAD) do Káhiry (CAI) bude provozována 3× týdně (pondělí, čtvrtek a sobota) a budou na ni nasazovány Airbusy A321neo dceřiné společnosti Iberia Express.

Alžírská národní aerolinka, Air Algerie, rozšíří svou nabídku letů do Ruska. Nová linka z Alžíru (ALG) do Petrohradu (LED) je provozu od 26. července 2023 a dopravce na ní létá 3× týdně. Kuriózní je především situace, jak k novému spojení přistupují ruská media, která informují o nové možnosti k cestám do Francie právě via Alžírsko. Z hlavního města této severoafrické země je totiž poměrně pestrá nabídka letů do Paříže i dalších měst ve Francii. Z výše uvedeného velmi dobře vyplývá, jak mimoevropští dopravci využívají situace, kdy se nepřipojili k západním sankcím vůči válku vedoucímu Rusku, a vesele navyšují kapacitu letů do Ruské federace.

Letem světem

LATAM Airlines přidává další lety na Velikonoční ostrov. Největší jihoamerická letecká společnost obnovila letecké spojení hlavního města Santiaga de Chile (SCL) a Velikonočního ostrova (IPC) ležícího uprostřed Tichého oceánu (cca 3 700 km od břehů jihoamerického kontinentu) již v srpnu 2022. V právě uplynulém týdnu ale rozšířila dosavadní nabídku letů ze 4 na 6 rotací týdně. Spojení jsou vypsána 2× denně  v pondělí, pátky a neděle. Zvýšení konektivity je jistě vítanou zprávou, nicméně stále se jedná o pouhou polovinu letů, které byly nabízeny před příchodem pandemie nemoci „COVID-19“ (12 letů týdně ze „SCL“ + 1 pokračující až do Papeete ve Francouzské Polynésii).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)