Letiště Almaty

Letiště Almaty (ALA)

Mezinárodní letiště Almaty (ALA) se nachází 20 kilometrů severovýchodně od nejlidnatějšího města Kazachstánu – Almaty. Letecký přístav slouží jako základna pro domácí společnosti Air Astana, FlyArystan, Qazaq Air a SCAT Airlines. V roce 2023 letiště odbavilo přes 9,5 milionů cestujících – z toho přibližně 60 % tvořili cestující z vnitrostátních linkách.

Letiště momentálně prochází rekonstrukcí. Nový terminál by měl být dokončen v létě 2024.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 20 km
  • Oficiální web letiště alaport.com

Letenky do Almaty

Přímé lety z Prahy (PRG) do kazašského Almaty (ALA) neprovozuje žádná aerolinka.

Nezajímavější možnosti dopravy do Almaty nabízí LOT – lety via Varšava (WAW), Lufthansa – lety via Frankfurtu (FRA), Pegasus Airlines – routing via Istanbul (SAW), a Turkish Airlines – lety via Istanbul (IST). Průměrná cena takových letenek se pohybuje kolem 12 až 13 tisíc Kč.

Batůžkáři mohou využít skládačku od Wizz Airu. Jedná se o lety s negarantovanými přestupy z Vídně (VIE) do Abú Dhabí (AUH) a odtamtud do Almaty.

 

Letenky do Almaty rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Autobus

Přímo do centra města vás odveze autobusová linka 92, která jezdí každých 15 minut.  Autobusová zastávka se nachází před příletovým terminálem letiště. Cena za jízdenku je 150 KZT (cca 10 Kč) a koupíte ji přímo v autobuse. Autobus jezdí denně od 6:00 do 21:00. Cesta z letiště do centra města trvá cca 45 minut.

Půjčené auto

Na letišti Almaty najdete několik mezinárodních i lokálních autopůjčoven, které jsou otevřeny 24 hodin denně. Perfektní auto pro vaši dovolenou v Kazachstánu si zarezervujte přes naši autopůjčovnu. 

Taxi

Za cestu do centra města zaplatíte přibližně 2 500 KZT (cca 150 Kč), její výše ale záleží na vašich smlouvacích schopnostech (taxametry zde neexistují). Cesta samotná vám pak zabere přibližně 35 minut.

Almaty jde s dobou a můžete zde narazit také na elektromobily využívané místními taxikáři.

Doprava v noci

Pokud přiletíte na letiště v nočních hodinách, bude nejlepší využit taxislužbu a nebo si zvolit méně pohodlnou variantu – noční autobusovou linku č. 3.

Přestup na letišti

Letiště Almaty je rozděleno na dva menší terminály – mezinárodní a vnitrostátní, které nejsou vzájemně propojeny. V létě roku 2024 by mělo dojít k otevření terminálu nového, na nějž budou relokovány mezinárodní lety.

Na letišti naleznete dva letištní salonky, které jsou otevřeny 24 hodin denně:

  • Almaty International Business Lounge – nachází se za bezpečnostní a pasovou kontrolou (na levé straně poblíž duty free obchodu), max. délka pobytu je stanovena na 3 hodiny a vstupné činí 23 000 KZT (cca 1 200 Kč).
  • VIP Lounge – cena za vstup á 30 000 KZT (pro odlétající) / 22 750 KZT ( pro přilétající).

Minimální doba pro přestup je 1 hodina.

Další užitečné tipy

Letiště je otevřené 24 hodin denně.

Na letišti je k dispozici je Wi-Fi síť.

Letecký přístav je vybaven bankomaty, směnárnou, úschovnou zavazadel, modlitebnou a lékárnou.

Volný čas můžete strávit v některých z kaváren nebo restaurací.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 19. 3. 2024
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)