Nedávno jsme pro vás sepsali jednoduchý návod krok za krokem, jak si půjčit auto v našem srovnávači autopůjčoven. Dnes se podíváme o krůček dál. Vysvětlíme si, jak to chodí při převzetí a předání auta a prozradíme, jak se nenechat oškubat. Také se zamyslíme nad tím, kdy se připojištění vozu vyplatí a kdy nevyplatí, případně jaké. Tak pokračujte ve čtení našeho článku o převzetí a předání auta v autopůjčovně!
Převzetí auta
Do autopůjčovny přijďte včas. Během rezervace auta doporučujeme vyplnit číslo letu, pomůže vám to v případě zpoždění letadla. Pokud má letadlo zpoždění maximálně jednu hodinu, autopůjčovna na vás počká. Pokud je zpoždění větší jedné hodiny, je nutné do autopůjčovny zavolat a dát jim o tom vědět. V opačném případě vám rezervace propadne.
Na voucheru nebo v emailu od autopůjčovny je napsáno, kam pro auto jít. Někdy je vaše autopůjčovna přímo v terminálu letiště, někdy v centru pronájmu vozů. Jindy je nutné se k autopůjčovně svézt kyvadlovou dopravou anebo vás vyzvedne zástupce autopůjčovny s cedulí s vašim jménem. Na voucheru nebo v emailu od autopůjčovny se píše přesné místo, kam se vydat.
V autopůjčovně ukážete voucher nebo číslo rezervace, dále občanku (EU) nebo cestovní pas (mimo EU), kreditní kartu (nikoliv debetní) a řidičák. Někdy je vyžadován i ten mezinárodní.
Teleshopping a jak se nenechat oškubat
Nyní nastává chvíle teleshoppingu. Autopůjčovna se vám bude snažit prodat produkty, které nepotřebujete, za ceny naprosto astronomické. Její obchodní praktiky jsou ostré, buďte silní a nevzdávejte se!
🗺 Autopůjčovna se vám bude snažit pronajmout GPSku, není ale lepší a hlavně bezplatné používat navigaci v mobilu? Doporučujeme appku Maps.me, ve které stáhnete mapu vaší destinace někde na wifině a pak už prozkoumáváte město a plánujete trasy offline. Zadarmo.
💶 Autopůjčovna se vám bude snažit vnutit také předplacené mýto. Propočítejte si, kolika mýtnými branami vaše trasa prochází a zda se předplacené mýto vyplatí.
⛽ Autopůjčovna vám může také nabídnout převzetí auta s plnou nádrží a vrácení s prázdnou. Cestou zpátky do autopůjčovny nebudete muset benzín doplnit. Jenže ceny autopůjčovny jsou mnohonásobně dražší, než ceny benzínky!
🚙 Autopůjčovna vám také určitě nabídne upgrade auta. Za poplatek můžete mít auto o třídu vyšší, než jste si původně rezervovali. To je moc hezké, ale určitě na to nekývejte hned napoprvé. S autopůjčovnou jde báječně smlouvat, nakonec se dostanete na poloviční cenu. Ba občas získáte upgrade zadarmo, protože autopůjčovna nemá auto té třídy, kterou jste si objednali. Tak proč byste za to měli platit?
💺 Cestujete-li s dětmi, autopůjčovna se vám bude snažit pronajmout dětskou autosedačku. Její cena za pronájem bývá podobná ceně nové autosedačky. Takže si radši kupte novou anebo vezměte svojí z domova, aerolinky přepravují dětské autosedačky zdarma.
💰 A samozřejmě připojištění. Vyplatí se? Přečtěte si v dalším odstavci!
Připojistit či nepřipojistit?
Nejdříve si vysvětlíme, co je to spoluúčast. Jedná se o maximální finanční částku, kterou byste museli zaplatit v případě nehody. Škodu nad tuto částku platí pojišťovna, vy se ale spolu-účastníte. Základní pojištění obvykle nekryje čelní sklo, okna, kola, pneumatiky a podvozek.
Nejlepší je určitě nulová spoluúčast spolu s extra krytím čelního skla, oken, kol, pneumatik a podvozku. To ale nabízí v základní ceně půjčení auta jen málokterá evropská autopůjčovna (v USA je to ale běžné). Lze se ovšem připojistit. Připojištění může být od autopůjčovny anebo externí. Připojištění od autopůjčovny bývá extrémně drahé, kolem 20-30 € za den. Externí pojištění od Rentalcars je levnější, stojí 10-15 € za den. Pokud se připojistíte u autopůjčovny, většinou už neplatíte žádnou zálohu za půjčení auta. Když se připojistíte externě, autopůjčovně zálohu platíte a ještě se vám bude snažit vnutit své (nyní už zbytečné) připojištění. V případě nehody při připojištění od autopůjčovny tak nemusíte platit vůbec nic. V případě nehody při externím připojištění vám bude záloha nejprve stržena a až zpětně proplacena pojišťovnou.
Otázkou ale je, zda se vůbec připojistit či nepřipojistit. My se nepřipojišťujeme. Považujeme to za zbytečné vyhazování peněz. Svým řidičským schopnostem věříme. Pokud jste ale čerství řidiči, možná ještě trochu nesví z řízení nalevo anebo z jiných silničních zákonů, připojištění má svůj smysl. Doporučujeme externí připojištění, můžete si jej zakoupit už při rezervaci auta přímo v našem srovnávači autopůjčoven.
Ať už se rozhodnete půjčit si auto bez připojištění anebo si jej připojistíte externě, autopůjčovna se vám bude snažit vnutit své připojištění. Některé autopůjčovny hrají na city, ukazují ošklivé fotky z autonehod, vypráví smutné příběhy a ohání se statistikou nehodovosti. Nenechejte se.
Důvěřuj, ale prověřuj!
Už jste ukázali potřebné dokumenty a odmítli všechny nepotřebné produkty, které autopůjčovna prodává. Nyní vám bude z kreditní karty strhnuta záloha, někdy se nutné zaplatit navíc zálohu za benzínovou nádrž. Ta je pro případ, že máte auto „plná – plná“, ale vrátili byste ho s prázdnou. Pokud auto vrátíte s plnou nádrží, záloha se vám vrátí. Dejte si pozor, aby vám autopůjčovna nestrhla nějaký poplatek, se kterým nesouhlasíte. Často nenápadně strhnou letištní poplatek, silniční poplatek… přitom tyto poplatky jsou již v ceně půjčení auta!
Dostanete klíčky a jdete si pro auto. Nezapomeňte se zeptat, na jaké palivo auto jezdí, v případě elektromobilu jak se dobíjí. Jedna otázka ušetří zbytečné patálie na benzínce nebo elektro stanici.
Auto si důkladně zkontrolujte a mobilem nafoťte. Zkontrolujte jej zepředu, zezadu, zleva, zprava, podvozek i střechu. Zkontrolujte okýnka, světla, a že máte v kufru rezervu. Ujistěte se, že máte plnou nádrž, pokud nemáte, vyfoťte. Vyfoťte také tachometr. Pokud se vám cokoliv nezdá, řekněte to. Pokud se vám cokoli nezdá při jízdě, vraťte se. Řiďte extra opatrně, dokud si na auto nezvyknete. Pozor, už se nám jednou stalo, že v podmínkách pojištění auta stálo, že pojištění začne platit až 30 minut po převzetí auta. V tomto případě by vás při autonehodě během první půlhodiny pojištění vůbec nekrylo.
Čas na road trip!
Předání auta
Před předáním auta nezapomeňte dotankovat nádrž doplna (pokud máte „plná – plná“). Tankujte nejvíce 15 km od autopůjčovny, abyste nespotřebovali příliš paliva cestou z benzínky k autopůjčovně. Pokud je auto velmi špinavé, například plné písku nebo zablácené, umyjte jej. Běžné znečištění je v pořádku, ale za to silné si může autopůjčovna účtovat poplatek za úklid.
Auto můžete předávat jinam, než kde jste ho převzali. Tím teď nemyslíme vrácení v jiném městě nebo na jiném letišti, ale jen vrácení na jiné parkoviště, než kde jste ho převzali. Autopůjčovna vás bude o místě předání informovat.
Před předáním auta si auto opět ze všech stran a úhlů nafoťte. Vyfoťte, že máte plnou nádrž a také počet kilometrů na tachometru. Klíčky od auta předáte pracovníkovi autopůjčovny, který stojí na místě předání, anebo je skočíte vrátit na přepážku autopůjčovny. Když auto vracíte mimo pracovní dobu, klíčky se hází do schránky, nechávají v zapalování anebo za stínítkem v autě. Zeptejte se předem.
Do tří týdnů od předání auta se vám vrátí záloha zpět na kreditní kartu.
Doufáme, že jsme vás příliš nevystrašili. Půjčení auta není nic hrozného, když víte, jak na to. Díky našemu článku snad už víte. Jen si prosím dejte pozor na autopůjčovnu Goldcar, jejich praktiky jsou opravdu podlé.
Máte nějaké otázky ohledně půjčení auta? Napište do naší diskuze. My anebo další zkušení cestovatelé vám rádi odpovíme. 🙂
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu