Rusko

Doprava v Rusku

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí

Jak cestovat po Rusku

V případě cestování po Rusku platí více než kdekoliv jinde, že cesta znamená cíl. Vzdálenosti mezi jednotlivými městy jsou obrovské a přesuny se někdy nepočítají na hodiny, ale na dny. Možná proto v posledních letech zažívá obrovský rozmach vnitrostátní letecká doprava, která je díky tlaku nízkonákladových aerolinek cenově často srovnatelná s vlakovou. Vzhledem k tomu, že cesta vlakem nejen po Transsibiřské magistrále je jeden z největších zážitků cestování po Rusku, začneme u osvědčené klasiky. Rovnou ale konstatujeme, že doprava v Rusku nabízí pestrou paletu možností.

Meziměstská doprava

Vlakem

Cestování vlakem je v Rusku nejtypičtějším způsobem dopravy. Může se stát, že ve vlaku narazíte na holky, které se vypravily den a půl vlakem do „sousedního“ města na nákup do oblíbeného nákupního centra, a vůbec nejde o nic mimořádného.

Při cestování vlakem je dobré vědět, že v Rusku existují 2 druhy vlaků – příměstské vlaky označované jako prigorodnye poezda nebo električki a potom dálkové vlaky, které naleznete pod označením poezda dalnego sledovaniya neboli zjednodušeně jen poezda. Mezi dopravou těmito vlaky jsou tak zásadní rozdíly, že je téměř můžeme označit za odlišné druhy dopravy. Na každý z těchto vlaků potřebujete zvláštní lístek, není možný přestup a ve větších městech dokonce mívají vzájemně oddělené části nádraží.

Příměstské vlaky

V případě cestování příměstským vlakem si můžete koupit lístek v automatu nebo u okénka na nádraží. Mimo velká nádraží většinou platí, že si koupíte jízdenku v automatu a následně se přes turniket dostanete na nástupiště. V některých případech stále ještě platí, že si lístek kupujete až přímo ve vlaku u průvodčího.

Uprostřed vlaku vede ulička a po každé straně od ní jsou široké lavice nebo sedačky (v Rusku jsou vlaky výrazně širší než u nás). Místa nelze předem rezervovat a v dopravní špičce je téměř 100% šance, že budete stát. Vlakem neustále prochází prodejci všeho možného a nemožného, takže si cestou připadáte jak v teleshoppingu.

Příměstský vlak většinou zastavuje úplně všude, ale jsou některé „rychlíky“, které menší stanice projíždí. Je proto dobré se zeptat, zda konkrétní vlak zastavuje ve vaší stanici. Příměstský vlak je na naše poměry název trochu nadnesený, protože některé spoje jedou i kolem 250 km.

Dálkové vlaky

U dálkových vlaků je princip přesně opačný. Jízdenky si kupujete vždy na konkrétní místo ve vlaku a silně doporučujeme koupit si jízdenku přes internet s určitým předstihem. Prodej začíná 3 měsíce před odjezdem a třeba na Transsibiřské magistrále v hlavní sezóně nemusíte i několik týdnů před odjezdem už chytit vlastní kupé. U každého vlaku najdete také název vlaku (typ vlaku), podle kterého si můžete vygooglit, jak daný vlak zevnitř vypadá. Mezi jednotlivými vlaky jsou přitom obrovské rozdíly v kvalitě.

Nejlevněji koupíte jízdenky vždy přes stránky Ruských drah www.rzd.ru, kde ale někdy bývá problém s platbou českými platebními kartami. Alternativou je nákup přes oblíbenou stránku www.tutu.ru, kde ale jsou ceny o něco vyšší.

V ruských dálkových vlacích naleznete několik různých tříd, jejichž cena se často výrazně (= mnohonásobně) liší.

  • Sedící (Sidyashij) = jsou místa pouze na sezení bez lůžkové úpravy pro cestování na kratší vzdálenosti. Někdy je rozděleno na 1. a 2. třídu;
  • Plackartnyj (3. třída) = legendární vozy, které si představte jako kupé bez dveří se 4 příčnými lůžky (2 nahoře a 2 dole) a dále se 2 podélnými lůžky v uličce. Příčná místa jsou výrazně lepší a při cestování ve více lidech doporučujeme vzít si místa nad sebou, protože sedíte vedle sebe a můžete se domluvit, kdy si sedadlo předěláte do lůžkové úpravy. V těchto vozech si většinou užijete nejvíce dobrodružství, srandy, alkoholu, bohužel ale na úkor kvality;
  • Kupé (2. třída) = klasické uzamykatelné kupé pro 4 osoby, kde jsou 2 místa nahoře a 2 dole;
  • Lux (1. třída) = kupé pro 2 osoby, kde nejsou postele nad sebou;
  • Myagkij („měkká třída“) = nejluxusnější třída dostupná pouze v některých vlacích, cca na úrovni 3 – 4* hotelu. V kupé pro 1 až 2 osoby máte vlastní sprchu, záchod, televizi, ručník, župan a v ceně snídani. Tato třída je však výrazně dražší než letenky v Economy, takže nedává příliš smysl v ní cestovat.

Nejpohodlnější cestování je rychlovlakem SAPSAN, který jezdí především mezi Moskvou a Petrohradem, ale je možné jej využít i pro cestování dále na východ.

Letadlem

Vnitrostátní letecká doprava zažila v Rusku během posledních let obří boom. Největším přelomem byl vznik nízkonákladové aerolinky Poběda, která vytvořila velký tlak na ceny letenek. V případě včasného nákupu tak můžete koupit letenku levněji než jízdenku na vlak, protože ceny jednosměrných letenek začínají zhruba na 300 Kč. Dobrou zprávou pro běžné cestovatele a špatnou pro letecké fajnšmekry je fakt, že staré Antonovy, Tupolevy a Jakovlevy rychle nahrazují moderní letadla, takže se výrazně zvyšuje i bezpečnost dopravy.

Většinu letenek můžete zarezervovat v našem vyhledávači, exotičtější spoje potom můžete hledat třeba na Skyscanneru a rezervovat je přímo na stránkách aerolinky.

Mezi největší ruské aerolinky patří:

Autobusem

Autobusová doprava by v Rusku měla být až tou poslední volbou. Místní autobusy jsou staré křápy s milionovými nájezdy původně z Německa nebo dalších evropských zemí. Celá Moskva a okolí je potom jedna velká zácpa, mimo Moskvu je potom zase problém s šíleným stavem silnic.

Počítejte s tím, že některé autobusy pořád ještě nemají jízdní řády a jezdí tehdy, až se naplní. Může se tedy stát, že budete čekat několik hodin v autobuse na to, až se řidič rozhodne, že pojede. Pokud už opravdu musíte vyrazit autobusem, jízdní řád naleznete na webu avtovokzal.ru.

Maršrutkou

Maršrutka je způsob dopravy typický pro většinu států východního bloku. Jedná se o větší dodávku / mikrobus, který bez jízdního řádu pendluje mezi 2 místy. Ve větších městech často spojují velká sídliště se stanicemi metra a nákupními centry, v menších městech bez metra se pak jedná o univerzální způsob městské i mimoměstské dopravy. V dopravní špičce se do maršrutky nacpe několik desítek lidí a úroveň dopravy připomíná přepravu zvířat jedoucích na porážku.

Maršrutky nemají jízdní řád a jen místní vědí, že sem a sem se dostanete tou a tou mašrutkou, která jezdí každých cca 30 minut.

Nejlepší stránkou pro vyhledávání meziměstského spojení je Yandex Raspisanie, kde naleznete spojení od letadla až po maršrutky. Mnoho maršrutek a autobusů ale není ani zde.

Půjčení auta

V Rusku funguje většina mezinárodních sítí půjčoven, ale přesto cestování vlastním autem příliš nedoporučujeme ze stejného důvodu jako cestování autobusem (zácpy, špatné silnice a nepředvídatelní řidiči).

Městská doprava

Taxi

Taxi je v Rusku mimořádně oblíbeným a mimořádně levným způsobem dopravy. Cena za 1 km je v přepočtu někdy i 3x nižší než u nás a při cestování více osob je v Rusku často levnější než hromadná doprava. Jediným možným problémem jsou zácpy, a proto vždy doporučujeme hlavně na letiště cestovat s dostatečnou rezervou.

Ve velkých městech se ve velkém využívají mobilní aplikace, z nichž zdaleka nejpopulárnější je Yandex Taxi. Cesta z letiště do centra Moskvy vás vyjde zhruba na 200 – 300 Kč (cesta trvá cca 1 hodinu) a u přejezdů po městě počítejte s cenou kolem 50 – 100 Kč.

Taxi je hojně využívané i pro cesty mimo město. Pokud využijete tarif mimoměsto nebo se domluvíte s někým na ulici, můžete za celodenní výlet po okolí zaplatit třeba jen 500 Kč. Na aktuální možnosti se můžete zeptat v hotelu nebo turistickém centru.

Metro

Nejpohodlnějším a nejlevnějším způsobem dopravy ve velkých městech je metro, které spojuje všechna hlavní místa. Metro v Moskvě je možná nejkrásnější a nepropracovanější na světě, takže cestování v něm je i cestovatelský zážitek.

Jízda metrem stojí zhruba 10 – 15 Kč (v závislosti na počtu jízd). Jízdenky si můžete koupit u okénka nebo v automatu a má podobu buď předplacené karty s určitým počtem jízd, nebo žetonů, které hodíte díry u turniketu. Čím více jízd najednou koupíte, tím je cena jedné jízdy nižší.

Autobusy / Maršrutky / Tramvaje / Trolejbusy

Vzhledem k neexistenci pořádných jízdních řádů doporučujeme se těmto „pokročilým“ způsobům dopravy ze začátku spíše vyhnout, případně využít osvědčený Google nebo rady místních. Pokud někam nevede metro, využíváme spíše taxi.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 1. 6. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)