Rusko

Měna a peníze v Rusku

Jaké peníze se v Rusku používají? Jak je to s platebními kartami? Kde nejlépe směnit peníze? A jaké jsou v Rusku ceny? To vše dozvíte v následujícím článku.

Měna

Oficiální měnou v Rusku je ruský rubl (RUB), jehož kurz se dlouhodobě pohybuje zhruba na 1 Kč = 3 RUB. Existují zde bankovky 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 RUB, přičemž s 10 RUB se už prakticky nesetkáváme. Naopak 200 RUB a 2000 RUB jsou nové a objevily se až na konci roku 2017. Rubl je možné dále rozdělit na 100 kopějek, ale ty jsou stejně jako třeba jednotkové eurocenty spíš jen nechtěná zátěž do kapsy.

Platba kartou a bankomaty

Rusko se platebním kartám dlouho bránilo a jediným možným způsobem platby byl cash. V posledních letech ale vše nabralo obrovský spád a platba kartou je možná téměř všude včetně zapadlých jídelen na Sibiři. V současné době tak kartou nezaplatíte jen v naprostém minimu obchodů a dále u pouličních prodejců (medu, pečiva, květin apod.). Můžete využit třeba osvědčenou Revolutku, se kterou se dostanete na výborné kurzy a přitom vám nikdo nemůže vybílit váš primární účet.

Žádný problém není ani s bankomaty. V Rusku lze totiž vybírat peníze bez poplatku, tj. platíte jen poplatky vlastní banky. Přestože lze téměř vše platit kartou a bez hotovosti se obejdete, doporučujeme si aspoň část peněz vybrat nebo vyměnit.

Směnárny

Peníze v Rusku směníte velmi snadno. Ve větších městech narazíte na banku nebo směnárnu doslova na každém kroku a budete překvapeni, že zde jsou kurzy velmi příznivé (rozdíl mezi kurzem nákup a prodej je minimální). Nemáme příliš dobré zkušenosti se zapadlými směnárnami, kde vás mohou snadno okrást hlavně tím, že vám dají méně peněz (pokud si to včas nepřepočítáte). Jinak ale vše funguje nad očekávání dobře, nikdy jsme se nesetkali s žádnými poplatky ani ustřelenými kurzy jako v centru Prahy.

Jaké jsou ceny v Rusku

Obecně se dá říct, že v Rusku jsou ceny podobné jako u nás nebo o něco nižší. Výrazně levnější je hlavně benzín, doprava, cigarety, místní alkohol (vodka, koňak) a o něco i ubytování. Pro Rusko je také typické, že jsou velmi nízké (často až symbolické) vstupy do památek a muzeí (zde tomu bohužel často také odpovídá kvalita). Naopak stejně drahé nebo dražší je jídlo v restauracích a značkové oblečení. Výjimkou je Mekáč, Subway a další fastfoody, které jsou naopak levnější. Dražší je také dovozové jídlo mezinárodních značek, dovozový alkohol (pivo, rum, whisky) a také ovoce a zelenina. Celkově samozřejmě platí, že ve velkých městech jsou služby dražší než někde na Sibiři. Naopak jídlo v hypermarketu v Moskvě bude levnější než v zapadlé večerce v horách.

Orientační ceny:

 • chleba – 15 Kč
 • 1,5 l balená voda – 13 Kč
 • 1 kg jablek – 30 Kč
 • 1 kg rajčat – 50 Kč
 • 1 Big Mac – 45 Kč
 • 0,5 l vodky – 100 – 200 Kč
 • 0,5 l pivo v obchodě (slušné = dovozové) – 40 Kč
 • 0,5 l pivo v restauraci – 80 Kč
 • jídlo v jídelně – 60 – 80 Kč
 • jídlo v restauraci – 200 – 300 Kč
 • noc v 3* hotelu za dvojlůžkový pokoj – 1000 Kč
 • 1 litr benzínu – 13 Kč
 • 1 jízda hromadnou dopravou – 10 – 15 Kč
 • 1 km jízda taxi – 5 Kč
 • 1 krabička cigaret Marlboro – 50 Kč

Spropitné

V Rusku je běžné dávat spropitné ve výši asi jako v ČR (cca 10%), ale způsob jeho placení je jiný, což mimochodem vede k častým nedorozuměním při návštěvě ruských turistů u nás. V Rusku je běžné nechat si od obsluhy vrátit přesnou částku a následně nechat při odchodu spropitné v hotovosti na stole. To platí vždy i při platbě kartou, kdy přesně zaplatíte naúčtovanou částku a následně necháte spropitné v hotovosti. Právě spropitné je jeden z důvodů, proč je dobré mít vždy aspoň nějakou hotovost u sebe.

V jídelnách a podobných podnicích se spropitné neočekává.

Smlouvání

Smlouvání v Rusku není běžné a je spíše výjimkou. Výrazněji se dá smlouvat jen na oblíbených bleších trzích a případně i u babušek, které na ulici prodávají vše možné.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 1. 6. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)