Francie

Doprava ve Francii

Svézt se slavným TGV – prvním rychlovlakem v Evropě a francouzskou chloubou, je povinností každého turisty. Francie je rozlehlou zemí, její infrastruktura je ale špičková a doprava ve Francii tak rychlá a pravidelná. Za kvalitní dopravu je běžné si připlatit, některá francouzská města ale podporují snížení emisí skrze omezení osobní přepravy, MHD tak poskytují zcela zdarma. Za zmínku stojí také rozsáhlá síť pařížského metra, 15 linek spojuje přes 300 stanic a spolehlivě vás transportuje francouzkou metropolí. Zajímá vás více? Pokračujte ve čtení na téma doprava ve Francii.

Městská doprava

🚋 MHD

Městská hromadná doprava ve Francii funguje velice dobře, lze se na ní spolehnout. Mezi zastávkami vás přepraví autobusy a tramvaje, v Lille, Lyonu, Marseille, Paříži, Rennes a Toulouse jezdí navíc metro. Jednosměrná jízdenka stojí průměrně 1,70 EUR, zeptejte se na možnosti celodenních či vícedenních jízdenek. Vybraná francouzská města, například Chantilly, Châteauroux, Figeac, Niort, Saint-Brévins-les-Pins a mnoho dalších, poskytují městskou hromadnou dopravu bezplatně. Redukují tak emise vytvářené osobními dopravními prostředky. Skvělé! Pro vyhledávání spojů MHD v Paříži využijte webové stránky RATP.

🚕 Taxi

Jízda taxi je ve Francii oblíbená, vozů jezdí ve francouzských ulicích opravdu mnoho. Volné taxi poznáte podle zeleného světelného označení na střeše, obsazené vozidlo svítí červeně. Bílá barva značí rezervované vozidlo. Taxi si můžete rezervovat telefonem, mávnout na něj na ulici nebo dojít na stanoviště taxi, kde jich obvykle několik čeká – vždy usedněte do prvního v řadě. Nástupní taxa se pohybuje okolo 3,50 EUR a kilometr jízdy pak stojí přibližně 1,80 EUR.

Meziměstská doprava

🚄 Vlakem

Centralizovaná vlaková síť SNCF vás mile překvapí, kvalitu nelze srovnávat s železniční sítí v ČR. Vlaky jsou opravdu rychlé, v případě proslulých TGV super-rychlé, dochvilné a pohodlné. Vlaková doprava je tak nejoblíbenějším druhem meziměstské dopravy v celé Francii. Vlaky TER (Train Express Régional) jsou osobními vlaky stavícími v každé stanici, Intercités fungují jako rychlovlaky. TGV (Trains à Grande Vitesse) jsou nejrychlejší, ale také nejdražší, vyplatí se především na dlouhé vzdálenosti. Vlaky OUIGO slouží jako nízkonákladová verze vlaků TGV, jízdenky lze zakoupit již od 10 EUR, v Paříži ovšem nejezdí na centrální nádraží – zastavují pouze na Marne-la-Vallée. Pro dosáhnutí na nejvýhodnější nabídky rezervujte jízdenky s předstihem několika týdnů až měsíců skrze Oui. S hledáním spojení vám shodně pomůže portál Oui.

Doprava ve Francii

🚌 Autobusem

Meziměstské autobusy jsou ve Francii výrazně ekonomičtější, než vlaky – toto ale vykupují nižším pohodlím a rychlostí. Největšími přepravci jsou Flixbus a Ouibus, na nejvýhodnější nabídky dosáhnete při včasné online rezervaci. Na regionální úrovni jezdí menší společnosti, jízdenku si zakupte u řidiče.

🛳 Lodí

Trajekt využijte při návštěvě Korsiky. Největším lodním dopravcem je Corsica Ferries, dále na Korsiku a z Korsiky plují Moby Lines, Corsica Linea a další lodní společnosti. Trasy vyhledávejte skrze Direct Ferries, kde si můžete jízdenky i zakoupit. Zvlášť v letní sezóně se doporučuje předchozí rezervace pro jistotu místa na palubě.

✈ Letadlem

Vybrané aerolinie zajišťují francouzskou vnitrostátní leteckou přepravu, jsou jimi Air France včetně dceřinné společnosti HOP!, dále Air Corsica, Twin Jet, EasyJet a Ryanair. Letenky jsou obvykle dražší, než vlakové jízdenky, a pokud k době letu připočítáme i čas nutný pro letištní kontroly, zjistíme, že vlaková doprava je rychlejší než letecká. Z těchto důvodů nejsou vnitrostátní lety ve Francii oblíbené a Francouzi se raději kloní k pozemnímu tranzitu.

🚗 Autem

Půjčte si auto na cesty po francouzském venkově. Doporučujeme využít náš skvělý srovnávač autopůjčoven. Jak na to? To se dozvíte v našem článku o půjčení auta v autopůjčovně. Jelikož je Francie zemí EU, mezinárodní řidičský průkaz není potřeba. Dálnice podléhají mýtu, značí se pojmem péage a mýto lze platit platební kartou nebo hotově. Seznamte se s místními dopravními předpisy, pokuty jsou velmi vysoké. Mnoho pravidel, jako maximální povolená rychlost a maximální množství alkoholu v krvi, se zpřísňují pro čerstvé řidiče. Francie se považuje za dobrou zemi pro stopování, kromě oblasti Paříže řidiči vždy stopařům zastaví. Ve Francii je velice oblíbená spolujízda neboli carpooling. Nejrozšířenějším portálem spolujízdy je BlaBlaCar, kde najdete opravdu širokou škálu jízd. Procvičte si při cestě do vaší cílové destinace francouzštinu a najděte si nové přátele!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 29. 11. 2022

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)