Francie

Kultura a zvyky ve Francii

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí

Francie má velmi bohatou historii – od stoleté války, která trvala více než sto let a Francii osvobodila od anglické okupace, přes Velkou francouzskou revoluci, kdy došlo ke vzpouře lidu proti králi Ludvíkovi XVI., až po druhou světovou válku a slavné vylodění v Normandii. Důležité je si uvědomit, že Francie významně pozměnila dějiny celé Evropy a zasáhla do většiny významných konfliktů na kontinentě. Ovlivnila evropské smýšlení sociálně, kulturně i intelektuálně. Jste připraveni ji poznat? Přečtěte si vše na téma kultura a zvyky ve Francii.

Náboženství

Ve Francii existuje svoboda náboženství. Více než 50 % obyvatelstva se pojí ke křesťanství, valná většina k římskokatolické církvi. Téměř 6 % jsou muslimové a necelých 40 % Francouzů se řadí k nevěřícím. Zbytek francouzského obyvatelstva se řadí k jiným náboženstvím nebo není rozhodnuto.

Státní svátky

📆 1. ledna – Nový rok – Jour de l´an

📆 Velikonoční pondělíLundi de Pâques

📆 1. května – Svátek práce – Fête du Travail

📆 8. května – Den vítězství – Fête de la Victoire

📆 39 dní po Velikonocích – Nanebevstoupení Páně – Ascension

📆 50 dní po Velikonocích – Svatodušní pondělí – Lundi de Pentecôte

📆 14. července – Oslavy pádu Bastily – Fête nationale française

📆 15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie – L´Assomption de Marie

📆 1. listopadu – Svátek všech svatých – La Toussaint

📆 11. listopadu – Den klidu zbraní – Armistice

📆 25. prosince – Boží hod vánoční – Noël

Nový rok – Jour de l´an

Oslavy Nového roku uvidíte ve Francii velkolepé. Jedinečný zážitek se vám naskytne v Paříži, konkrétně na bulváru Champs-Elysées, pod Eiffelovou věží nebo na náměstí Bastily. Ohňostroj se z bezpečnostních důvodů nekoná a vlastní použití pyrotechniky je zakázané, na úder půlnoci vás upozorní orchestr troubících automobilů a světelná show promítaná na Vítězný oblouk. Nezapomeňte na přání „Bonne Année!” a novoroční polibek. Šampaňské si můžete v ulicích Paříže zakoupit po celou silvestrovskou noc.

Velikonoční pondělí – Lundi de Pâques

I když jsou Velikonoce tradičně křesťanské svátky, ve Francii nemají silný náboženský podtext a nesou se spíš ve znamení výtečné gastronomie a zábavy pro malé děti. Pojídá se jehněčí maso a vaječné pokrmy, přílohou je jarní zelenina, dospělí vše zapíjí výborným francouzským vínem. Děti na Velikonoční pondělí hledají vajíčka schovaná na zahradě anebo ve veřejných parcích – nacházejí vajíčka čokoládová i zdobená slepičí. Děti dostávají také marcipán, prodává se cukrová vata a rozdávají se drobné dárečky. Velikonoce ve Francii jsou svátkem hojnosti a radosti, nechybí poutě a kolotoče, ale ani kostelní mše.

Svatodušní pondělí – Lundi de Pentecôte

Svatodušní pondělí je po neděli druhým svatodušním svátkem neboli svátkem letnic. V křesťanské víře došlo tento den k seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově nanebevstoupení. Letnice jsou jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků vůbec. Ti, kteří je neslaví v kostele, mají ve zvyku tento den pořádat piknik v parcích a zahradách, zvlášť Lucemburské a Tuilerijské zahrady v centru Paříže jsou pro piknik velice oblíbené. Neváhejte a přidejte se!

Oslavy pádu Bastily – Fête nationale française

Oslavy 14. července jsou opravdu velkolepé. Tento den se hlasitě připomíná výročí Velké francouzské revoluce a pád Bastily. Na bulváru Champs-Elysées se odehrávají hasičské a vojenské přehlídky neboli defilé, vše vrcholí akrobacií letky vzdušných sil Francie, jež kreslí na nebe francouzskou trikolóru. V podvečer se pořádají lidové bály, koncerty i ohňostroje. Jedná se o skutečně zábavný svátek, Francouzi jej naprosto milují – jen se připravte, že památky, galerie a muzea mohou být tento den uzavřené.

Vánoce – Noël

Na Vánoce se ve Francii shromažďují rodiny, plní své žaludky dobrým jídlem a pitím. Děti 24. prosince umisťují za dveře mrkvičku pro soby, kteří v noci táhnou saně s Otcem Vánoc neboli Père Noël, tolik podobným Santa Clausovi. Snědená mrkvička je ráno znamením, že se Otec Vánoc skutečně dostavil a děti obdaroval dárky. Dárky pak nalézají v botičkách u krbu anebo pod vánočním stromkem – tradiční je štědře zdobená jedle. Jako dezert se podává buche de Noël neboli „dřevěné poleno“ – lahodná roláda s čokoládou.

Kultura

Francie stanula skutečně na kulturní výši, řada architektonických slohů západní civilizace vnikla právě ve Francii, valná většina výtvarných stylů novověku se zrodila mezi pařížskými umělci. Ve Francii vzkvétala gotika – nádherné gotické katedrály můžete vidět v Paříži, Remeši, Chartres, Amiens a dalších městech. Francouzská renesance byla silně ovlivněna Římem, plně se tu rozvinulo baroko, které naopak inspirovalo nejen Řím, ale celý kontinent. Z moderní éry je nutné zmínit francouzskou secesi neboli art nouveau a impresionismus. Z literatury určitě znáte jména jako Molière, Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, Jean de la Fontaine nebo erotický Markýz de Sade. Z Francie pochází mnoho skladatelů klasické hudby i umělců rocku, hip hopu, techna, funku a popu.

Kultura a zvyky ve Francii

Paříž je městem módy světového významu, vniklo zde vysoké šití haute couture a sídlí zde módní domy jako Coco Chanel nebo Christian Dior.

Zvyky

Ve Francii se zdraví především v přátelském, ale mezi ženami i v pracovním prostředí polibky na obě tváře. Nejedná se o polibky v pravém slova smyslu – nedotýkáte se rty, ale pouze tváří tváře, za doprovodného zvuku polibku. Mezi muži v pracovním prostředí je častější potřesení rukou, samozřejmě za doprovodu verbálního pozdravu. Podobné zvyky naleznete ve Španělsku nebo Itálii.

Francouzi jsou velmi hrdí na svůj rodný jazyk a od turistů se očekává alespoň jeho základní znalost. Naučte se pozdravy, prosbu a poděkování, využijte pak nově nabitých znalostí na každém rohu. Ve Francii je nutné chodit na schůzky a setkání včas, pozdní příchody nebudou přijímány kladně. Francouzi jsou velmi upřímní a kritiku vám naservírují přímo. Nelekejte se ani to nepovažujte za neslušné, mezi Francouzi se takto hovoří normálně. Francouzi si také cení svého soukromí a otázky týkající se věku, platu nebo jiných osobních témat nejsou vhodné. Francouzi jasně dělí svůj osobní a pracovní život, neprolínejte je dohromady. Francouzi mezi sebou mluví relativně tiše, být na veřejnosti hlasitý je silně nezdvořilé. Vyvarujte se diskutování politických témat, pokud jim plně nerozumíte.

 

Poslední aktualizace: 28. 7. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne

Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)