Francie má velmi bohatou historii – od stoleté války, která trvala více než sto let a Francii osvobodila od anglické okupace, přes Velkou francouzskou revoluci, kdy došlo ke vzpouře lidu proti králi Ludvíkovi XVI., až po druhou světovou válku a slavné vylodění v Normandii. Důležité je si uvědomit, že Francie významně pozměnila dějiny celé Evropy a zasáhla do většiny významných konfliktů na kontinentě. Ovlivnila evropské smýšlení sociálně, kulturně i intelektuálně. Jste připraveni ji poznat? Přečtěte si vše na téma kultura a zvyky ve Francii.
Náboženství
Ve Francii existuje svoboda náboženství. Více než 50 % obyvatelstva se pojí ke křesťanství, valná většina k římskokatolické církvi. Téměř 6 % jsou muslimové a necelých 40 % Francouzů se řadí k nevěřícím. Zbytek francouzského obyvatelstva se řadí k jiným náboženstvím nebo není rozhodnuto.
Státní svátky
📆 1. ledna – Nový rok – Jour de l´an
📆 Velikonoční pondělí – Lundi de Pâques
📆 1. května – Svátek práce – Fête du Travail
📆 8. května – Den vítězství – Fête de la Victoire
📆 39 dní po Velikonocích – Nanebevstoupení Páně – Ascension
📆 50 dní po Velikonocích – Svatodušní pondělí – Lundi de Pentecôte
📆 14. července – Oslavy pádu Bastily – Fête nationale française
📆 15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie – L´Assomption de Marie
📆 1. listopadu – Svátek všech svatých – La Toussaint
📆 11. listopadu – Den klidu zbraní – Armistice
📆 25. prosince – Boží hod vánoční – Noël
Nový rok – Jour de l´an
Oslavy Nového roku uvidíte ve Francii velkolepé. Jedinečný zážitek se vám naskytne v Paříži, konkrétně na bulváru Champs-Elysées, pod Eiffelovou věží nebo na náměstí Bastily. Ohňostroj se z bezpečnostních důvodů nekoná a vlastní použití pyrotechniky je zakázané, na úder půlnoci vás upozorní orchestr troubících automobilů a světelná show promítaná na Vítězný oblouk. Nezapomeňte na přání „Bonne Année!” a novoroční polibek. Šampaňské si můžete v ulicích Paříže zakoupit po celou silvestrovskou noc.
Velikonoční pondělí – Lundi de Pâques
I když jsou Velikonoce tradičně křesťanské svátky, ve Francii nemají silný náboženský podtext a nesou se spíš ve znamení výtečné gastronomie a zábavy pro malé děti. Pojídá se jehněčí maso a vaječné pokrmy, přílohou je jarní zelenina, dospělí vše zapíjí výborným francouzským vínem. Děti na Velikonoční pondělí hledají vajíčka schovaná na zahradě anebo ve veřejných parcích – nacházejí vajíčka čokoládová i zdobená slepičí. Děti dostávají také marcipán, prodává se cukrová vata a rozdávají se drobné dárečky. Velikonoce ve Francii jsou svátkem hojnosti a radosti, nechybí poutě a kolotoče, ale ani kostelní mše.
Svatodušní pondělí – Lundi de Pentecôte
Svatodušní pondělí je po neděli druhým svatodušním svátkem neboli svátkem letnic. V křesťanské víře došlo tento den k seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově nanebevstoupení. Letnice jsou jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků vůbec. Ti, kteří je neslaví v kostele, mají ve zvyku tento den pořádat piknik v parcích a zahradách, zvlášť Lucemburské a Tuilerijské zahrady v centru Paříže jsou pro piknik velice oblíbené. Neváhejte a přidejte se!
Oslavy pádu Bastily – Fête nationale française
Oslavy 14. července jsou opravdu velkolepé. Tento den se hlasitě připomíná výročí Velké francouzské revoluce a pád Bastily. Na bulváru Champs-Elysées se odehrávají hasičské a vojenské přehlídky neboli defilé, vše vrcholí akrobacií letky vzdušných sil Francie, jež kreslí na nebe francouzskou trikolóru. V podvečer se pořádají lidové bály, koncerty i ohňostroje. Jedná se o skutečně zábavný svátek, Francouzi jej naprosto milují – jen se připravte, že památky, galerie a muzea mohou být tento den uzavřené.
Vánoce – Noël
Na Vánoce se ve Francii shromažďují rodiny, plní své žaludky dobrým jídlem a pitím. Děti 24. prosince umisťují za dveře mrkvičku pro soby, kteří v noci táhnou saně s Otcem Vánoc neboli Père Noël, tolik podobným Santa Clausovi. Snědená mrkvička je ráno znamením, že se Otec Vánoc skutečně dostavil a děti obdaroval dárky. Dárky pak nalézají v botičkách u krbu anebo pod vánočním stromkem – tradiční je štědře zdobená jedle. Jako dezert se podává buche de Noël neboli „dřevěné poleno“ – lahodná roláda s čokoládou.
Kultura
Francie stanula skutečně na kulturní výši, řada architektonických slohů západní civilizace vnikla právě ve Francii, valná většina výtvarných stylů novověku se zrodila mezi pařížskými umělci. Ve Francii vzkvétala gotika – nádherné gotické katedrály můžete vidět v Paříži, Remeši, Chartres, Amiens a dalších městech. Francouzská renesance byla silně ovlivněna Římem, plně se tu rozvinulo baroko, které naopak inspirovalo nejen Řím, ale celý kontinent. Z moderní éry je nutné zmínit francouzskou secesi neboli art nouveau a impresionismus. Z literatury určitě znáte jména jako Molière, Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, Jean de la Fontaine nebo erotický Markýz de Sade. Z Francie pochází mnoho skladatelů klasické hudby i umělců rocku, hip hopu, techna, funku a popu.
Paříž je městem módy světového významu, vniklo zde vysoké šití haute couture a sídlí zde módní domy jako Coco Chanel nebo Christian Dior.
Zvyky
Ve Francii se zdraví především v přátelském, ale mezi ženami i v pracovním prostředí polibky na obě tváře. Nejedná se o polibky v pravém slova smyslu – nedotýkáte se rty, ale pouze tváří tváře, za doprovodného zvuku polibku. Mezi muži v pracovním prostředí je častější potřesení rukou, samozřejmě za doprovodu verbálního pozdravu. Podobné zvyky naleznete ve Španělsku nebo Itálii.
Francouzi jsou velmi hrdí na svůj rodný jazyk. Naučte se pozdravy, prosbu a poděkování, využijte pak nově nabitých znalostí na každém rohu. Ve Francii je nutné chodit na schůzky a setkání včas, pozdní příchody nebudou přijímány kladně. Francouzi jsou velmi upřímní a kritiku vám naservírují přímo. Nelekejte se ani to nepovažujte za neslušné, mezi Francouzi se takto hovoří normálně. Francouzi si také cení svého soukromí a otázky týkající se věku, platu nebo jiných osobních témat nejsou vhodné. Francouzi jasně dělí svůj osobní a pracovní život, neprolínejte je dohromady. Francouzi mezi sebou mluví relativně tiše, být na veřejnosti hlasitý je silně nezdvořilé. Vyvarujte se diskutování politických témat, pokud jim plně nerozumíte.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu