Francie

Bezpečnost ve Francii

Francie je mírně nebezpečnou zemí. Nehrozí zde žádné přírodní katastrofy velkého rozsahu a úroveň zdravotnictví je, stejně jako u dalších vyspělých států EU, vysoká. Je nutné zmínit, že Francie byla v posledních letech opakovaně terčem teroristických útoků, také ve Francii hrozí přepadení a kapesní krádeže. Dodržujte několik jednoduchých doporučení a ušetříte si mnoho starostí: Ženám se doporučuje nosit kabelku zapínáním k sobě, ideálně před sebou, v davu lidí si ji raději přidržovat. Muži by neměli nosit peněženku v zadní kapse kalhot, batoh je bezpečnější nosit před sebou. Důležité doklady, peníze a cennosti si rozdělte do více zavazadel nebo je ponechte na hotelovém trezoru. Nenoste šperky, zlaté hodinky a foťáky příliš na očích. Svá zavazadla nespouštějte z očí, nikdy je nenechávejte v autě. Bezpečnost ve Francii tak bude na vaší straně.

Bezpečnost ve Francii

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zaregistrovat se do systému DROZD. Samozřejmostí je být v kontaktu s rodinným příslušníkem nebo přáteli v ČR, kteří znají vaše cestovatelské plány a mohou vám v případě nouze finančně pomoci nebo se obrátit na zastupitelský úřad či policii.

Čtvrti s vyšší kriminalitou

Buďte opatrní především v turistických centrech, do oblastí označených za nebezpečné nechoďte, nebo alespoň ne po setmění. Mezi dvě francouzská města s nejvyšší kriminalitou patří Marseille a Paříž. V Marseille se za nebezpečné oblasti označují třináctá, čtrnáctá, patnáctá a šestnáctá čtvrť, dále ulice Félixe Pyata ve třetí čtvrti a okolí Les hauts de Mazargues deváté čtvrti. Tato místa trpí na drogový obchod, drobné zločiny a korupci. Marseille je dle mnohých žebříčků označováno za nejnebezpečnější město celé EU.

V Paříži je třeba být obezřetní jak v centru města, tak ve vybraných čtvrtích: Saint-Denis, osmnácté, devatenácté a dvacáté čtvrti, Montmartre, Les Halles a Bouloňském lesíku. V širší Paříži si dávejte pozor v Sevranu, Grigny, Évry a Courcouronnes. Ve zmíněných centrálních čtvrtích hrozí především kapesní krádeže, okrajové čtvrti jsou pak obývány téměř výhradně muslimským obyvatelstvem bez respektu francouzských zákonů – hrozí zde přepadení, krádeže i znásilnění. Je nevhodné, aby ženy do těchto čtvrtí chodily ve vyzývavém oblečení, stejně tak se nedoporučuje nosit viditelně mobilní telefony a foťáky.

Terorismus a bezpečnostní kontroly

Díky vyššímu riziku terorismu je nutné počítat se zpřísněnými kontrolami bezpečnosti. S bezpečnostními kontrolami se setkáte na místech s vyšší koncentrací osob, tedy při vstupu na turistické atrakce, do nákupních center, na kulturní představení a sportovní události, při veřejných shromážděních a podobně. Ve francouzských ulicích jsou k vidění plně ozbrojené vojenské hlídky. Francie je také proslulá častými stávkami, které nezřídka postihují veřejnou dopravu i letový provoz.

Očkování

Při cestě do Francie není povinné žádné očkování, my přesto doporučujeme alespoň cestovatelský základ. Cestovatelským základem je očkování proti žloutence A + B, navíc si před cestou zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu – interval přeočkování u dospělých osob je 10 – 15 let. Neprošvihli jste náhodou přeočkování? Více o očkování na cesty si přečtěte v našem článku, který se tomuto tématu věnuje.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 31. 7. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)