Cestování se sportovním vybavením
15.5.2019

Cestování se sportovním vybavením

TIP: Pokud nenajdeš v textu odpověď na svůj dotaz ohledně sportovního vybavení, napiš nám dotaz do diskuze https://diskuze.zaletsi.cz/ 😉

Chtěli byste se prohánět alpskými vrchy na lyžích, chytat ryby v norských vodách nebo hrát golf na sluncem zalitých trávnících Španělska? Bojíte se ale, jak tam své sportovní vybavení přepravit? Pokud se vám vejde do odbaveného zavazadla, pak nemusíte nic řešit. Takové jízdní kolo nebo sufrové prkno ale překračují maximální povolené rozměry, a tak je musíte přepravit oficiálně jakožto sportovní vybavení, to nabízí snad každá aerolinka. Jejich podmínky a především ceník se hodně liší, nejdražší přepravu zpravidla nabízí nízkonákladovky, naopak klasické aerolinky to často nabízí zdarma. Jestli šetříte každou korunu, porovnejte poplatky ještě před koupí letenky, někdy totiž může nejlevnější letenka v závěru vyjít dráž, než ty ostatní. Cena při rezervaci online také bývá podstatně nižší, než když vše zařizujete až na letišti.

Jízdní kolo

Cyklistické kolo musí mít sejmutá kola i pedály a řidítka otočená paralelně s rámem kola. Duše musí být vyfouknuté a celé kolo zabalené do cestovního pouzdra. Nezapomeňte s sebou vzít pumpičku a nářadí, abyste dali kolo zase do kupy. Elektrická kola se nepřepravují.

Tady je orientační ceník k různým přepravcům, aktuální ke květnu 2019, pokud budete rezervovat online. U Wizzairu za jízdní kolo zaplatíte 770 Kč, u EasyJetu 1312 Kč, Ryanair vás stáhne o 1540 Kč. U ČSA a Smartwings stojí přeprava kola 1530 Kč.

Qatar Airways a Emirates vám započítají jakékoliv sportovní vybavení, včetně jízdního kola, jakožto odbavené zavazadlo, stačí se vejít do váhového limitu. Pokud jej překročíte, připlatíte stejně jako za klasické nadrozměrné zavazadlo.

Kolo vám zadarmo přepraví Turkish Airlines.

Lyže a snowboard

Lyže můžete přepravovat společně s lyžáky a hůlkami, snowboard pak s botami. Musí být zabaleny v pouzdře a ceny, opět aktuální ke květnu 2019, jsou následující:

U Wizzair 770 Kč, EasyJet si účtuje 1100 Kč a Ryanair 1155 Kč. U ČSA a Smartwings opět přeprava stojí 1530 Kč.

Qatar Airways a Emirates vám započítají jakékoliv sportovní vybavení, včetně lyží a snowboardu, jakožto odbavené zavazadlo, stačí se vejít do váhového limitu. Pokud jej překročíte, připlatíte stejně jako za klasické nadrozměrné zavazadlo.

Jeden pár lyží či jeden snowboard na osobu vám zadarmo přepraví Turkish Airlines.

Golfové vybavení

Pokud má vaše golfové vybavení standartní tvar a hmotnost, vejdete se s ním ještě do klasického odbaveného zavazadla. Jestli ho ale přepravujete jakožto sportovní vybavení, musí být v ochranném vaku a opět platíte poplatky za přepravu.

Wizzair 770 Kč, EasyJet 1100 Kč, Ryanair 770 Kč, ČSA a Smartwings 1530 Kč.

Qatar Airways a Emirates vám započítají jakékoliv sportovní vybavení, včetně toho golfového, jakožto odbavené zavazadlo. Stačí se vejít do váhového limitu.

Golf bag vám úplně zadarmo opět přepraví štědří Turkish Airlines.

Potápěčská výstroj

Téměř všechna potápěčská výstroj se vejde do odbaveného zavazadla. Jestli si berete ale i vlastní lahev, už to zase musí být jako sportovní vybavení. Lahev musí být prázdná a ventil otevřený.

Wizzair 770 Kč, EasyJet 1100 – 1312 Kč (dle hmotnosti), Ryanair 1410 Kč, ČSA a Smartwings 1530 Kč a Turkish Airlines 770 – 1540 Kč (dle destinace).

Qatar Airways a Emirates vám započítají jakékoliv sportovní vybavení, včetně toho potápěčského, jakožto odbavené zavazadlo. Stačí se vejít do váhového limitu.

Potápěčskou výstroj vám do určitých destinací zadarmo přepraví Aeroflot.

Surfy a windsurfy

Surfy a windsurfy musí být v ochranném pouzdře, ale pozor! Některé aerolinky je vůbec nepřepravují.

Wizzair si účtuje 770 Kč, EasyJet 1312 Kč, Ryanair 1410 Kč, ČSA a Smartwings 1530 Kč a Turkish Airlines 770 – 1540 Kč.

Surf vám zadarmo vezme Aeroflot, Air China, Air New Zealand, British Airways, Etihad, Virgin Atlantic i další společnosti. Určitě je ale informujte předem.

Qatar Airways a Emirates vám započítají jakékoliv sportovní vybavení, včetně surfu a windsurfu, jakožto odbavené zavazadlo, stačí se vejít do váhového limitu.

Spousta aerolinek vám pak přepraví i kánoe, rogala nebo sportovní střelné zbraně. Vždy se prosím informujte ještě před koupí letenky. Obecně doporučujeme sportovní vybavení pořádně obalit v nějaké ochranné vrstvě, všichni víme, jak se se zavazadly na letištích zachází. Může pomoci bublinková fólie, karton nebo třeba hadry a ručníky. Od věci není ani pojištění.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)