Záletník 71 aneb novinky ze světa cestování a letectví
27.11.2022

Záletník 71 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 71! Podíváme se na tři destinace, které upravily podmínky pro cestování. Představíme si žhavou novinku v podobě spojení z Prahy do Baskicka a také množství dalších linek, na nichž se začalo létat v minulých dnech či se zahájení provozu chystá v nadcházejících měsících. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Trend uvolňování vstupních podmínek do jednotlivých zemích ve světě zpomalil. Přesto se našly dvě destinace, které výrazně rozvolnila pravidla vstupu! Jedná se především o Indii, která od 22. listopadu zrušila kompletní vstupní byrokracii zavedenou v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“. Po více než dvou letech tak cestovatelé před cestou do Indie nemusí předkládat očkovací certifikát nebo negativní PCR test. Zároveň již není nutné vyplňovat ani elektronickou registraci Air Suvidha, do níž se mj. doklady bezinfekčnosti nahrávaly.

Již v polovině listopadu navrátily podmínky pro cestování do „starých kolejí“ také Bermudské ostrovy. Zrušena byla povinnost žádat o tzv. „Bermuda Travel Authorization“, na niž se vázal také příjezdový poplatek ve výši 40 USD. Příjezdy na souostroví ležící v západní části Atlantského oceánu jsou tedy snazší a také levnější! Kromě toho odpadla neočkovaným cestovatelům povinnost předkládat doklad o uzavřeném cestovním pojištění.  V platnosti zůstává pouze nový formulář neboli „Bermuda Arrival Card“.

Po dlouhé době ze světa ale také přiletěly zprávy o zpřísnění pravidel. Jedná se konkrétně o Brazílii a pravidla využívání letecké dopravy. Počínaje pátkem 25. listopadu byla reinstalována povinnost nosit ochranu dýchacích cest při letech do/ze této jihoamerické země. Povinné zakrývaní se vztahuje také na všechny letištní prostory. Pokud se v nadcházejících týdnech do Brazílie chystáte, tak roušky rozhodně nezapomeňte doma.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Nová linka Vuelingu z Prahy do Bilbaa

Španělský dopravce Vueling vypraví v první polovině prosince celkem čtyři speciální rotace letů na trase mezi Prahou a Bilbaem. Na tento „zkušební adventní provoz“ potom naváže od července 2023, od kdy bude na lince z Prahy do Bilbaa (BIO) létat pravidelně! To je skvělá zpráva pro všechny české cestovatele, neboť přímé spojení z Prahy do severního Španělska v nabídce letů zoufale chybělo! Podrobnosti o nové lince, vč. letového řádu, najdete v tomto speciálním článku.

V prodeji jsou již i letenky na letní měsíce. Ceny potom začínají na velmi sympatických částkách a příkladové termíny jsme vám přinesli v tomto tipu!

FlyErbil z Prahy do Kurdistánu letos létat nezačne

Aerolinka FlyErbil stáhla ze svého rezervačního systému nabídku letenek z Prahy do Erbílu (EBL). V praxi to znamená, že se přímých letů z Prahy do iráckého Kurdistánu pravděpodobně v nejbližší době nedočkáme. Původně měl být provoz nové linky zahájen na začátku října. Poté byl odložen na jeho polovinu, následně dokonce až na konec měsíce. Ani příchod zimního letového řádu ale přílet FlyErbil do České republiky nepřinesl a datum inauguračního letu bylo odloženo na polovinu prosince. Nyní je zřejmé, že ani tento termín nebude dodržen. Ba co víc, linka byla dokonce stažena z nabídky dopravce…

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Air India se vrací na linku z Vídně do Dillí

Největší indická aerolinka Air India se od 18. února 2023 po téměř třech letech obnoví přímé letecké spojení z Vídně do Dillí. Na obnovené line plánuje létat 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Oznámení o plánech na obnovení tohoto spojení tak hezky koreluje se zprávami o zrušení většiny vstupních podmínek do země.

Kromě Vídně začnou letadla Air India nově létat také na pěti dalších mezikontinentálních trasách. 1. února 2022 dojde k zahájení provozu na nové lince mezi Dillím a severoitalským Milánem (MXP). O dva týdny později začne letecká společnost létat z Bombaje (BOM) do New York (JFK). Zkraje března bude uvedeno do provozu spojení Dillí a Kodaně (CPH). A během druhého čtvrtletí příštího roku plánuje dopravce začít létat také na trasách z Dillí do Frankfurtu (FRA) a Paříže (CDG).

Air Serbia začne létat do Chicaga

Srbská národní letecká společnost Air Serbia plánuje v příštím roce zahájit pravidelné lety z Bělehradu (BEG) do Chicaga (ORD). Do města ležícího na březích Michiganského jezera se přitom vrátí po dlouhých 30 letech! S provozem linky se počítá od 17. května 2023 (dvě rotace týdně – středa a sobota). Od druhého červnového týdne by pak měla přibýt ještě třetí rotace v pondělí.

Condor obnovil dvě linky do Karibiku, a to na Grenadu a Tobago

Německá aerolinka Condor minulou neděli obnovila další pravidelné linky do Karibiku, a to na Grenadu a Tobago! Spojení s označením DE2224 bylo naposledy v provozu v roce 2020. Populární dovolenkové destinace budou obsluhovány linkou Frankfurtu, která nejprve přistane na Grenadě (GND) a následně bude pokračovat na ostrov Tobago (TAB). V případě druhého jmenovaného ostrova se jedná  zajímavou alternativu, neboť většina linek míří na letiště do Port of Spain na sousedním ostrově Trinidad.

Virgin Atlantic začnou létat na karibské souostroví Turks & Caicos a také Maledivy

Britská letecká společnost Virgin Atlantic Airways rozšíří od podzimu 2023 svou nabídku dálkových linek o karibské ostrov Turks & Caicos a populární Maledivy. Nové spojení z londýnského letiště Heathrow (LHR) do Providenciales (PLS) na ostrově Caicos bude v provozu od 15. listopadu 2023. Dopravce tak navazuje na svou letošní pozvolnou expanzi do Karibiku, během níž již začala létat na Bahamy (NAS), Svatou Lucii (SLU) či Svatého Vincence a Grenadiny (SVD). Nové spojené na Maledivy (MLE) bude v provozu již od října 2023 a stejně jako na nové lince do Karibiku na něm bude Virgin Atlantic svádět boj o zákazníky s British Airways.

Eurowings posilují bázi v Berlíně a přidávají osm nových linek

Německý nízkonákladový dopravce Eurowings posiluje svou bázi v Berlíně (BER). S příchodem letního letového řádu 2023 na konci března plánuje v hlavním města Spolkové republiky Německo bázovat celkem 6 letadel, díky čemuž rozšíří svou nabídku linek z německé metropole. Cestovatelé, pro něž připadá toho letiště v úvahu pro odlety, se mohou těšit na Alicante, Antalyi, Göteborg, Helsinky, Kodaň, Larnaku, Malagu a Rhodos.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)