Záletník 69 aneb novinky ze světa cestování a letectví
13.11.2022

Záletník 69 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho, v posledních týdnech velmi pravidelného, magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 69! Představíme si čtyři destinace, do nichž lze nově cestovat zcela bez omezení. Čeští cestovatelé se mohou v příštím roce těšit z nové linky na Island. Flydubai rozšiřuje nabídku letů do Thajska. Wizz Air zavírá svou bázi v moldavském Kišiněvu. Emirates se dvou letech vrací do Argentiny a nejen to. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Také druhý listopadový týden byl docela bohatý na změny vstupních opatření do jednotlivých zemí ve světě. Většina dnes servírovaných novinek se týká destinací v Africe, ale ta „největší pecka“ přiletěla z Perského zálivu.

Pro většinu cestovatelů zřejmě nejzajímavější novinka se týká zrušení téměř všech „COVID pravidel“ ve Spojených arabských emirátech. Rozvolňování sice provázel trochu informační chaos, kdy původně nebylo zřejmé, jestli se změny týkají pouze domácích pravidel nebo i vstupu do země. Během týdne však samy aerolinky (Emirates a Etihad Airways) zrušení vstupních pravidel potvrdily! Nově se tedy do Spojených arabských emirátů (nehledě na cílový emirát) cestuje jako dřív, tj. bez nutnosti předkládat negativní testy či doklady o očkování. Povinnost nosit roušky již zůstává pouze ve zdravotnických zařízeních. V emirátu Abú Dhabí již navíc není vyžadováno předkládání aplikace Al Hosn při vstupu do veřejných zařízení!

Na zelený seznam zemí, do nichž se cestuje jako před příchodem celosvětové pandemie, se zařadily rovněž tři africké země: Alžírsko, jihoafrické království Eswatini (dříve známé jako Svazijsko) a Somálsko.

Další dvě, námi zaregistrované změny, se týkají taktéž afrických destinací. Jedná se o země ležící v Guinejském zálivu: Pobřeží Slonoviny a Senegal. V případě „země Sadia Maného“ došlo k uvolnění pravidel 3. listopadu – od tohoto data nejsou přijíždějící cestovatelé, kteří nedisponují očkovacím certifikátem, povinni předkládat negativní PCR test před zahájením cesty do Senegalu, nýbrž jim stačí podstoupit kontrolní AG test po příletu do Dakaru. Úprava vstupních pravidel do Pobřeží Slonoviny, validní od 7. listopadu, se pak týká pouze očkovaných cestovatelů, kterým nově odpadla povinnost vyplňovat příjezdový formulář.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z Letiště Praha

Nová linka z Prahy na Island

Skvělá novinka byla zveřejněná ve středu 9. listopadu. Portfolio dopravců nabízejících přímé lety z Prahy na Island se v létě rozroste o nového hráče v podobně islandské národní aerolinie Icelandair. Ta bude z Prahy do Reykjavíku létat 4× týdně, a to od 1. června do závěru října. Díky Islandu jako přestupnímu hubu by se v jejím rezervačním systému časem daly, doufejme, objevit také zajímavé letenky do Severní Ameriky (Kanada i USA).

Podrobné informace o nové lince jsme shrnuli ve speciálním článku.

✈️ 🌐 Letem světem

Flydubai začne létat do Krabi a Pattaye

Flydubai rozšíří svou nabídku destinací v Thajsku o dvě nová letiště. Do Krabi (KBV) se bude létat od 20. ledna s frekvencí sedmi letů týdně (létat se bude každý den) – tuto linku již dopravce krátce obsluhoval se zastávkou v barmském Rangúnu mezi prosincem 2019 a dubnem 2020. Zcela totožný start nové linky i četnost spojení nabídne dceřiná aerolinka Emirates také v případě populárního letoviska Pattaya (UTP).

Pro cestování z Prahy na Krabi přichází v úvahu páteční odlety a páteční + nedělní návraty, kdy české turisty čeká krátký přestup v Dubaji. V případě letů z Prahy do Pattaye bude vhodné vybírat odlety v úterý/čtvrtek/sobotu/neděli a návraty úterý/čtvrtek/sobotu. Pouze ty ceny zatím nejsou příliš lákavé a visí nad hranicí 20 tisíc Kč…

Dalšími novými destinacemi pro Flydubai, byť s minimální relevancí pro české cestovatele, budou saúdskoarabský Hofúf (od 24. listopadu), milánské letiště Bergamo (od 10. března) a také Cagliari na Sardinii (od 22. června) a řecký ostrov Korfu (od 24. června).

Wizz Air zavírá bázi v Kišiněvu

Maďarská aerolinka Wizz Air uzavře od 1. prosince 2022 svou bázi v Kišiněvu (KIV). Důvodem jsou bezpečnostní obavy – moldavský vzdušný prostor totiž v posledních týdnech několikrát narušily ruské rakety. Neznamená to ale úplné zastavení letů do moldavského hlavního města. Dopravce se chce pouze vyhnout situaci, kdy by mohl být potenciálně uzavřen moldavský vzdušný prostor (jako se již stalo letos na jaře po zahájení ruské agrese na Ukrajině) a jeho letadla by tak uvízla na letišti v Kišiněvu. Všechny tři Airbusy, které tam byly od září znovu bázovány, budou přesunuty do sousedního Rumunska, kde naleznou svůj domov na letištích v Bacau (BCM) nebo Iasy (IAS).

Pozastaveny budou linky do Basileje (BSL), Bruselu-Charleroi (CRL), Paříže-Beauvais (BVA) a Turína (TRN). Pravidelné linky z Prahy do Kišiněva se změny nedotknou.

Emirates obnovily lety do Buenos Aires a Rio de Janeira

Dubajská letecká společnost Emirates se ve středu 2. listopadu po více než dvou letech vrátila do Argentiny. Let s označením EK247 nejprve zamířil z Dubaje do brazilského města Rio de Janeiro (GIG), odkud poté pokračoval do Buenos Aires (EZE). Linka bude obsluhována 4× týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Před příchodem pandemie nemoci „COVID-19“ bylo toto spojení z Dubaje do Ria de Janeira provozováno na denní bázi. Na základě tzv. „páté svobody“ potom Emirates 4× týdně pokračovaly právě do Argentiny, zatímco 3× týdně naopak do sousedního Chile. Obnovení letů do Santiaga zůstává ale nadále v nedohlednu.

Buenos Aires a Rio de Janeiro v aktuální nabídce dopravce doplňují Sao Paulo (GRU), kam se z Dubaje létá každý den.

Po téměř 3 letech je možné letecky cestovat mezi Kolumbií a Venezuelou

Po více než 2,5 letech bylo obnoveno letecké spojení mezi těmito jihoamerickými zeměmi. Za znovuzahájením letů na trase mezi hlavními městy – Bogotou a Caracasem stojí aerolinka Turpial Airlines. Ta na lince bude létat 2× týdně (pondělí a soboty). Zájem o lety mezi Kolumbií a Venezuelou má celkem dalších pět dopravců, kteří momentálně jednají o potřebných povoleních, a jsou jimi: Avianca, Avior Airlines, Laser Airlines, LATAM (Bogota–Caracas) a Wingo (Bogota–Caracas, Medellín–Caracas a Bogota–Valencia).

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)